Světlo má různé teploty barev v závislosti na denní době a typu světelného zdroje. Nastavení vyvážení bílé na fotoaparátu DSLR tyto proměnné kompenzuje a odstraňuje barevné vrhání, které způsobují.
Teplota barvy
Světlo se měří v kelvinech (K). Neutrální světlo je produkováno při 5000 K, což odpovídá světlu za jasného a slunečného dne. Teplota barev produkovaná jinými zdroji světla je následující:
- 1000-2000K – Světlo svíček
- 2500-3500K – wolframové světlo (běžná žárovka pro domácnost)
- 3000-4000K – Východ / západ slunce (jasná obloha)
- 4000-5000K – Fluorescenční světlo
- 5000-5500K – Elektronický blesk
- 5000-6500K – Denní světlo (jasná obloha se sluncem nad hlavou)
- 6500-8000K – Zatažená obloha (mírná)
- 9000-10000K – Silně zatažená obloha a stín
Proč je teplota barev důležitá
Jak vyvážení barev ovlivňuje fotografie, můžete vidět například na fotografiích pořízených za světla z klasických žárovek. Tyto žárovky poskytují teplé, žluté až oranžové světlo, které je příjemné pro oko, ale na fotoaparátu nefunguje dobře. Podívejte se na staré rodinné snímky z dob filmu a všimnete si, že většina z nich bez blesku má celkově žlutý odstín. Je to proto, že většina barevných filmů byla vyvážena pro denní světlo a bez speciálních filtrů nebo tisku nebylo možné snímky upravit tak, aby odstranily ten žlutý nádech.
Režimy vyvážení bílé
Fotoaparáty DSLR obvykle obsahují řadu režimů vyvážení bílé, které vám umožňují upravit vyvážení barev podle potřeby. Symboly použité pro každou z nich jsou mezi digitálními zrcadlovkami relativně standardní a univerzální. Přečtěte si příručku k fotoaparátu, abyste se seznámili se symboly.
Některé z těchto režimů jsou pokročilejší než jiné a mohou vyžadovat další studium a praxi. Ostatní režimy jsou předvolbami běžných světelných podmínek, které upravují vyvážení barev na základě průměrných barevných teplot uvedených v tabulce výše. Cílem každého z nich je neutralizovat teplotu barev zpět na denní světlo. Mezi běžné dárky patří:
- Automatické vyvážení bílé (AWB) výrazně pokročila ve spolehlivosti a měla by správně nastavit teplotu barev ve všech, kromě těch nejsložitějších světelných situací.
- Denní světlo / slunečno (symbol: slunce se světelnými paprsky) je používá se za běžných světelných podmínek a je ekvivalentní s tím, co používá většina barevných filmů.
- Zataženo (symbol: mraky) lze použít v zatažený den k zahřátí barevného tónu.
- Odstín (symbol: dům s diagonálními liniemi táhnoucími se až k zemi) je podobné přednastavení pro oblačno a lze jej použít k jemnému doladění vyvážení barev, když nastavení pro oblačno nedosáhne správného výsledku.
- Blesk (symbol: zubatá šipka směřující dolů) je navržen tak, aby dodával teplo při použití blesku.
- Wolfram (symbol: žárovka pro domácnost se světelnými paprsky) lze použít v interiéru za žárovkového světla, pokud AWB úplně neodstranil žlutý nebo oranžový nádech.
- Zářivka (symbol: vodorovná čára připomínající zářivku se světelnými paprsky) je užitečné pod zářivkovým světlem, když AWB neodstraní úplně modrý nebo zelený nádech.
Pokročilé režimy vyvážení bílé
- Vlastní vyvážení bílé (symbol: dva trojúhelníky po stranách se čtvercem uprostřed) umožňuje nastavit vlastní vyvážení bílé pomocí šedé karty, která má hodnotu 18 procent šedé, což je střed mezi pravou černou a pravou bílou. Profesionální fotografové často používají tuto metodu, když je nezbytná dokonalá barva.
- Kelvin (symbol: K v obdélníku) umožňuje nastavit libovolnou teplotu barev a dosáhnout tak přesného výsledku. Je to užitečné, když znáte teplotu barev světelného zdroje a umožňuje jemně vyladěné přírůstkové změny.
Jak nastavit vlastní vyvážení bílé
Nastavení vlastního vyvážení bílé je snadné a pokud jste seriózní fotograf, je to praxe, kterou se vyplatí naučit. Po chvíli se proces stává druhou přirozeností a kontrola nad barvou stojí za námahu.
-
Nastavte fotoaparát na AWB.
-
Umístěte bílou nebo šedou kartu před předmět, aby měl přesnou dopadá na něj světlo tak, jak to dělá subjekt.
-
Přepněte na ruční ostření (správné zaostření není nutné) a přibližte se, aby karta vyplnila celý oblast obrazu. Cokoli jiného zruší čtení.
-
Vyfotit. Ujistěte se, že je expozice dobrá a karta vyplňuje celý obrázek. Pokud ne, proveďte opětovné focení.
-
Navigovat do Vlastní vyvážení bílé v nabídce fotoaparátu a vyberte správný obrázek karty. Fotoaparát se zeptá, zda se jedná o obrázek, který by měl použít k nastavení vlastního vyvážení bílé: Vyberte Yes nebo OK.
-
Zpět na horní straně fotoaparátu změňte režim vyvážení bílé na Vlastní vyvážení bílé.
-
Pořiďte fotografii svého předmětu (nezapomeňte se otočit autofokus zpět) a všimněte si změny barvy. Pokud to není podle vašich představ, opakujte tyto kroky.
Závěrečné tipy pro použití vyvážení bílé
Jak je uvedeno výše, na AWB se můžete spolehnout většinu času. To platí zejména v případě, že používáte externí zdroj světla (například blesk), protože neutrální světlo, které vyzařuje, obvykle ruší jakékoli vrhání barev. Některé objekty však mohou AWB způsobovat problémy – zejména nastavení s přirozeným množstvím teplých nebo chladných tónů. Fotoaparát může tyto objekty nesprávně interpretovat jako vrhání barev na obrázek a AWB se podle toho snaží upravit. Například u subjektu, který má nadměrné množství tepla (červené nebo žluté tóny), může fotoaparát vrhat na snímek modravý nádech, aby se to vyrovnal. Vše, co dělá, je nechat vaši fotografii podivným barevným nádechem. Smíšené osvětlení (kombinace umělého a přirozeného světla) může být pro AWB také matoucí. Obecně je nejlepší nastavit vyvážení bílé pro okolní osvětlení ručně, což dává všemu osvětlenému okolním světlem teplý tón. Teplé tóny bývají pro oko přitažlivější než sterilní chladné tóny.