Skip to content

Začínáme s 3D modelováním a animací

14 de Červenec de 2021
Glasses 800 edit 57b5a4075f9b58b5c2b9b765

Takže jste viděli nespočet filmů, her a reklam plných robotů, futuristických budov, mimozemských vesmírných lodí a vozidel, díky nimž vaše čelist narazila na podlahu. Víte, že by ve skutečném světě nemohly existovat, ale zároveň si nejste zcela jisti, jak umělci a filmaři dokážou na stříbrné plátno přinést tak úžasně složité koncepty. No, už nehledej. V této sérii pojednáváme o třech rychlých krocích, které vám pomohou na cestě k vlastní 3D počítačové grafice. 3D je složité a divoce se měnící plavidlo, ale výplata za jeho učení stojí za námahu. Ať už si chcete jednou udělat kariéru z 3D animace, stát se modderem své oblíbené videohry, nebo si chcete vyzkoušet nové kreativní médium, existuje mnoho způsobů, jak začít s tvorbou 3D. Několik z nich zde probereme.

„Právě nainstalovaná Maya – co sakra dělám teď?“

Toto je velmi typická reakce pro lidi, kteří poprvé spouštějí 3D softwarovou aplikaci. Je přirozené chtít skočit přímo dovnitř, když se začnete učit něco nového, ale 3D může být neuvěřitelně technické a existuje několik cest, kterými můžete dosáhnout téměř jakéhokoli konkrétního cíle. Můžete si sednout a skočit přímo dovnitř, a možná nakonec uspějete. Tento náhodný přístup však často vede k nejistotě a frustraci. Je velmi snadné se ztratit ve světě 3D počítačové grafiky, pokud k ní nepřistoupíte s nějakým plánem. Sledování strukturované cesty při učení 3D je neuvěřitelně přínosné a může celý proces plynulejší. Zbytek této série článků vás nenaučí, jak vytvořit 3D model, ani vám neukáže, jak se stát rockovým hvězdným animátorem – to může trvat měsíce nebo roky praxe a učení. Ale doufejme, že vás vydá na organizovanou cestu a nasměruje vás ke zdrojům, které potřebujete, abyste se ve světě 3D dostali tam, kam chcete.

Který aspekt 3D vás nejvíce zajímá?

Existuje spousta odbytišť pro 3D počítačovou grafiku. Pokud to čtete, je velká šance, že máte na mysli jednu z následujících věcí:

  • Animace: „Rád bych vyzkoušel počítačovou animaci, jakou jsem viděl v„ Toy Story “,„ Shrek “,„ Wall-E “atd.“
  • 3D modelování: „Chtěl bych zkusit vytvořit 3D modely, jaké jsem viděl ve videohrách a filmech jako Transformers.“
  • Vizuální efekty: „Chci, aby věci explodovaly jako ve filmech.“
  • Design produktu: „Zajímám se o produktový design a chtěl bych prozkoumat nástroje pro 3D design.“
  • Grafický / komerční design: „Jsem grafický / pohybový designér, který se zajímá o přidání 3D dovedností do své sady návrhových nástrojů.“
  • Architektura / inženýrství: „Zajímám se o architekturu, strojírenství nebo automobilový design a chtěl bych vyzkoušet 3D předvizualizaci pro tato odvětví.“
  • Stereoskopický: „Jsem tradiční filmař, ale zajímám se o využití stereoskopického 3D pro své filmy.“

I když se jedná o některé běžné cíle pro učení 3D, pokryli jsme pouze relativně úzký aspekt celého počítačového grafického kanálu. Nezmínili jsme se o povrchových úpravách, 3D osvětlení, technickém směru ani o odkazu na výzkumnou oblast (informatiku). Nakonec vaše konkrétní zájmy drasticky ovlivní, jakým směrem se učíte procesem učení. Cesta někoho, kdo se nakonec specializuje na animaci, je zcela odlišná od cesty někoho, kdo chce vyrábět 3D CAD modely pro automobilový průmysl. Pomáhá ohromně vědět, jaké jsou vaše zájmy, abyste mohli předem zvolit software a výukové zdroje efektivněji.