Mezipaměť (vyslovuje se hotovost) je úložiště dočasných souborů, které zařízení používá k urychlení uživatelské zkušenosti. Mezipaměť je k dispozici na různých místech a na nejrůznějších zařízeních. I když každá mezipaměť obsahuje jiné informace, všechny se používají pro stejný účel.
Co dělá mezipaměť?
Vyrovnávací paměť umožňuje webovému prohlížeči rychle načítat naposledy použité obrázky. Mezipaměť paměti zrychluje vzhled obrazovek v počítači. Mezipaměť v telefonních aplikacích ukládá relevantní informace o aplikacích a směrovač může uchovávat data pro rychlý přístup. Bez mezipaměti by počítače, telefony a další zařízení nefungovaly tak rychle, jak často. Mezipaměť však není vždy výhodná; může spotřebovat spoustu místa na disku, doručovat poškozené soubory a shromažďovat malware. Všechny webové prohlížeče mají možnost vymazat mezipaměť. Tím se uvolní místo na disku, zlepší se výkon, odstraní poškozené soubory a vyžádají se nová data z webového serveru.
Jak funguje mezipaměť prohlížeče
Většina konverzací popisujících mezipaměť se zabývá mezipamětí prohlížeče. Mezipaměť prohlížeče je část místa na pevném disku, která je vyčleněna pro shromažďování běžně používaných položek, ke kterým se přistupuje prostřednictvím webového prohlížeče. Tyto často přístupné soubory se ukládají, takže až příště budete potřebovat tato data, může prohlížeč otevřít soubory z pevného disku místo jejich stahování z internetu. Když například navštívíte web, prohlížeč stáhne obrázky a text do vašeho počítače (nebo telefonu nebo tabletu). Pokud stejnou stránku znovu otevřete o dvě minuty později, tyto stejné soubory se v počítači stále nacházejí. Když prohlížeč zjistí, že požadovaná data jsou k dispozici na vašem pevném disku, otevře tyto soubory namísto jejich opětovného stažení ze serveru webu. Výsledkem je, že soubory se otevírají téměř okamžitě, což vám ušetří čas. Používá se také méně dat, což je užitečné pro mobilní uživatele s omezenými datovými plány. Váš telefon nemusí opakovaně stahovat každý obrázek a webovou stránku, protože může obnovit data z mezipaměti.
Problémy s mezipamětí
I když výhody plynou z úspory času a dat, mezipaměť se může poškodit a někdy způsobit více škody než užitku. Virus se může například stáhnout do mezipaměti prohlížeče a infikovat váš počítač. Soubory mohou být zastaralé, pokud se mezipaměť nevyčistí automaticky, což znamená, že stránky, které vidíte, mohou být irelevantní nebo způsobit chyby. Mezipaměť je také velká a může zabírat gigabajty dat. Vzhledem k tomu, že některé telefony a počítače mají omezené úložiště, by měly být podle potřeby vymazány mezipaměti všech typů, včetně mezipaměti prohlížeče a mezipaměti aplikací. Mezipaměť ve vašem zařízení, programu, prohlížeči nebo mobilní aplikaci můžete vymazat, pokud zobrazuje věci zvláštně, pracuje pomalu, náhodně selhává nebo se chová jinak než obvykle.