Slovo ztrátový se používá v digitálním zvuku k popisu typu komprese používané k ukládání zvukových dat. Algoritmus použitý ve ztrátovém formátu zvuku komprimuje zvuková data způsobem, který zahodí některé informace. Tato ztráta signálu znamená, že kódovaný zvuk není totožný s originálem. Ztrátový zvuk produkuje zvuk nižší kvality a má menší velikost souboru. Také se nazývá ztrátová komprese nevratná komprese protože je nemožné obnovit data, která byla odstraněna.
Jaký je rozdíl mezi Lossyless a Lossless?
Když vytvoříte řadu souborů MP3 zkopírováním jednoho z hudebních disků CD, dojde ke ztrátě některých detailů z původní nahrávky, což ztrátový. Tento typ komprese není omezen na zvuk; například obrazové soubory ve formátu JPEG jsou také „ztrátově“ komprimovány. Tato metoda je opakem bezztrátové zvukové komprese používané pro formáty jako FLAC, ALAC a další. Zvuk je v tomto případě komprimován způsobem, který vůbec nezlikviduje žádná data. Zvuk je totožný s původním zdrojem. Pokud jde o kompatibilitu, ztrátově komprimované soubory jsou výhodou. Zatímco některá zařízení a softwarové programy podporují širokou škálu zvukových formátů, ztrátově formátované soubory, jako jsou MP3, budou fungovat na jakémkoli zařízení.
Příklady typů ztrátových a bezztrátových zvukových souborů | |
---|---|
Ztrátový | Bezztrátový |
AA3 | ALAC |
AAC | FLAC |
MP3 | OPICE |
MPC | SHN |
OGG | TTA |
WMA | WV |
Jak funguje ztrátová komprese?
Ztrátová komprese vytváří určité předpoklady o frekvencích, které lidské ucho pravděpodobně nezjistí. Když je skladba převedena do ztrátového zvukového formátu, jako je AAC, algoritmus analyzuje všechny frekvence a poté zahodí ty, které by ucho nemělo být schopné detekovat. Tyto nízké frekvence jsou odfiltrovány nebo převedeny na mono signály, které zabírají méně místa na disku. Další technika zahodí velmi tiché zvuky, které si posluchač pravděpodobně nevšimne, zejména v hlasitější části písně. Tento přístup zmenšuje velikost zvukového souboru při zachování co nejvyšší zvukové kvality.
Co se stane se ztrátovým zvukem?
Zavádí se ztrátová komprese artefakty. Tyto artefakty představují nežádoucí zvuky, které nejsou v původním záznamu, ale jsou vedlejšími produkty komprese. Tento šum zhoršuje kvalitu zvuku a je patrný při převodu hudebních souborů pomocí nízkých přenosových rychlostí. Kvalitu záznamu ovlivňují různé typy artefaktů. Zkreslení jsou jedním z nejběžnějších artefaktů. Například zkreslení způsobí, že bubny znějí slabě – bez jakéhokoli opravdového úderu. Mohou být také ovlivněny hlasy v písni, což vede k vokálům, které zní hrubě a postrádají detaily. V mnoha případech běžní posluchači nemohou detekovat rozdíl mezi ztrátovým a bezztrátovým kódovacím algoritmem, ačkoli někteří audiofilové využívající velmi drahé zařízení tvrdí, že slyší rozdíl. Rozdíl v kvalitě je patrný pouze tehdy, když do hry vstupují velmi nízké přenosové rychlosti nebo agresivní kompresní algoritmy.
Proč komprimovat zvukové soubory?
Většina digitálních zvukových formátů využívá nějakou kompresi k efektivnímu ukládání zvuku. Bez komprese by velikost souboru byla velmi velká. Například typická 3minutová skladba uložená jako soubor MP3 spotřebuje 4 MB až 5 MB místa. Použití formátu WAV k uložení stejné skladby, ale nekomprimované, má za následek velikost souboru přibližně 30 MB – alespoň šestkrát větší. Když zvolíte nekomprimované zvukové formáty, na váš smartphone nebo pevný disk se vejde méně skladeb.
Jak komprimovat zvukové soubory
Existuje mnoho způsobů, jak změnit bezztrátový zvukový soubor na ztrátový. Jakýkoli program, který převádí do ztrátového formátu, obsahuje nástroje potřebné k vytvoření ztrátového zvukového souboru. Procházejte libovolný seznam bezplatných převaděčů zvukových souborů a experimentujte s různými aplikacemi, které převádějí formáty zvukových souborů do formátu MP3 a dalších ztrátových formátů. Různé aplikace mohou přinést různé výsledky. Více od Lifewire
-
Čím se liší MP3 od AAC?
-
Jaké formáty zvukových souborů může iPhone přehrávat?
-
Co je bezztrátová audio komprese?
-
Zvukový formát ALAC: Je lepší používat než AAC?
-
Jak kopírovat hudbu z CD pomocí Windows Media Player 11
-
Soubor MP3 (co to je a jak jej otevřít)
-
Jak převést AAC na MP3 pomocí iTunes
-
Co je soubor FLAC?
-
Co je soubor M4A?
-
Jak se liší formáty zvukových souborů a co to znamená pro posluchače
-
Faktory, které je třeba zvážit před převodem na MP3
-
Nejlepší bezplatné zvukové nástroje pro rozdělení velkých souborů
-
Co je formát Adaptive Multi-Rate (AMR)?
-
Co je to komprese videa?
-
Co je soubor WMA?
-
Kolik skladeb obsahuje gigabajt úložiště?
Vaše práva na soukromí
Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a / nebo přístupem k informacím v zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete-li změnit nebo odvolat váš výběr souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku, kde je použit oprávněný zájem, klikněte níže. Nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů v EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto volby budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na data procházení. Seznam partnerů (prodejců)
My a naši partneři zpracováváme údaje pro:
Aktivně pro identifikaci skenujte vlastnosti zařízení. Používejte přesná geolokační data. Ukládejte a / nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte přizpůsobený obsah. Vytvořte si osobní profil obsahu. Měření výkonu reklamy. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený profil reklam. Vyberte přizpůsobené reklamy. Aplikujte průzkum trhu a získejte přehled o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjejte a vylepšujte produkty. Seznam partnerů (prodejců)