Wi-Fi připojení, jedna z nejpopulárnějších síťových technologií na světě, podporuje miliony lidí v domácnostech, firmách a na veřejných místech po celém světě. Nyní je to tak běžná součást našeho každodenního života, že je snadné považovat Wi-Fi za samozřejmost, může vám být odpuštěno, pokud neznáte základy fungování Wi-Fi. Zde je základní informace o základech Wi-Fi, které vám pomohou lépe pochopit, jak to funguje.
Bezdrátové širokopásmové směrovače jsou také přístupovými body Wi-Fi
Přístupový bod (AP) je typ bezdrátového rozbočovače užitečný pro koordinaci síťového provozu více klientů. Jedním z důvodů, proč bezdrátové širokopásmové směrovače výrazně usnadňují budování domácích sítí, je to, že fungují jako přístupové body Wi-Fi. Domácí směrovače plní také další užitečné funkce, například spouštění síťové brány firewall.
Připojení Wi-Fi nevyžadují přístupový bod
Někteří lidé si myslí, že potřebují najít router, veřejný hotspot nebo jiný druh přístupového bodu, aby mohli nastavit připojení Wi-Fi. Není pravda! Wi-Fi také podporuje typ připojení zvaný režim ad hoc, který umožňuje zařízením připojit se přímo k sobě navzájem v jednoduché síti peer-to-peer. Další informace o tom, jak nastavit síť Wi-Fi ad hoc.
Ne všechny typy Wi-Fi jsou kompatibilní
Prodejci v oboru vytvořili první verzi Wi-Fi (802.11) již v roce 1997. Trh se spotřebními výrobky explodoval od roku 1999, kdy se standardy 802.11a i 802.11b staly oficiálními standardy. Někteří věří, že jakýkoli systém Wi-Fi se může připojit k jakémukoli jinému systému Wi-Fi, pokud se shodují všechna jejich nastavení zabezpečení. I když je pravda, že standardní zařízení Wi-Fi 802.11n, 802.11ga 802.11b mohou vzájemně spolupracovat, standard 802.11a není kompatibilní s žádným z těchto ostatních. K jejich přemostění je nutné použít speciální přístupové body Wi-Fi, které podporují rádia 802.11a i 802.11b (nebo vyšší). Další problémy s kompatibilitou mohou nastat mezi produkty Wi-Fi od různých dodavatelů, pokud oba vytvářejí své zařízení Wi-Fi pomocí nestandardních proprietárních rozšíření. Naštěstí se dnes omezení kompatibility často nenacházejí.
Rychlost připojení Wi-Fi se liší podle vzdálenosti
Když se připojíte k síti Wi-Fi a přístupový bod je poblíž, vaše zařízení se obvykle připojí maximální jmenovitou rychlostí (např. 54 Mb / s pro většinu připojení 802.11g). Jakmile se však vzdálíte od přístupového bodu, vaše hlášená rychlost připojení poklesne na 27 Mbps, 18 Mbps a nižší. Tento jev způsobuje chytře navržená funkce Wi-Fi, která se nazývá dynamické přizpůsobování rychlosti. Wi-Fi udržuje spolehlivé připojení na delší vzdálenosti, když přenáší data pomaleji tím, že zabrání zahlcení bezdrátového připojení daty a opakuje požadavky, ke kterým dojde, když jeden síťový klient začne zaostávat při zpracování svých zpráv.
Síť Wi-Fi může pokrývat velké vzdálenosti nebo velmi krátké vzdálenosti
Typický dosah sítě Wi-Fi se liší v závislosti na typu překážek, se kterými se rádiové signály setkávají mezi koncovými body připojení. I když je typický dosah 30 stop nebo více, signál Wi-Fi nemusí dosáhnout ani poloviny této vzdálenosti, pokud v cestě rádiového signálu existují těžké překážky. Pokud správce zakoupí nejlepší zařízení rozšiřující dosah Wi-Fi, může rozšířit dosah své sítě, aby tyto překážky překonal a rozšířil jeho dosah v jiných směrech. Několik sítí Wi-Fi s délkou 275 km a více dokonce vytvořili síťoví nadšenci v průběhu let.
Wi-Fi není jediná forma bezdrátové sítě
Články zpráv a sociální weby někdy označují jakýkoli druh bezdrátové sítě jako Wi-Fi. Zatímco Wi-Fi je velmi populární, v široké míře se používají i jiné formy bezdrátové technologie. Smartphony například běžně používají kombinaci Wi-Fi společně s celulárními internetovými službami založenými na 4G LTE nebo starších systémech 3G. Bezdrátové připojení Bluetooth zůstává oblíbeným způsobem vzájemného propojení telefonů a dalších mobilních zařízení (nebo periferních zařízení, jako jsou náhlavní soupravy) na kratší vzdálenosti. Systémy domácí automatizace využívají různé druhy bezdrátové rádiové komunikace krátkého dosahu, jako jsou Insteon a Z-Wave.