Prezentující používají PowerPoint nebo jiný software pro tisíce prezentací, které se konají denně po celém světě. Text je důležitou součástí digitální prezentace. Proč písma nevyužijete co nejlépe, abyste svou práci zvládli správně? Těchto deset tipů na písmo pro přednášející vám pomůže vytvořit úspěšnou prezentaci.
Ostrý kontrast mezi písmeny a pozadím
Prvním a nejdůležitějším bodem při používání písem v prezentacích je zajistit ostrý kontrast mezi barvou písem na snímku a barvou pozadí snímku. Malý kontrast = malá čitelnost.
Používejte standardní písma
Držte se písem, která jsou společná pro každý počítač. Bez ohledu na to, jak báječně si myslíte, že vaše písmo vypadá, pokud ho zobrazovací počítač nemá nainstalovaný, nahradí se jiné písmo – často zkosí vzhled vašeho textu na snímku. Vyberte písmo vhodné pro tón vaší prezentace. Pro skupinu zubařů vyberte jednoduchá písma. Pokud je vaše prezentace zaměřena na malé děti, pak můžete použít „funky“ písmo. Pokud však toto písmo není v prezentujícím počítači nainstalováno, nezapomeňte do prezentace vložit písma pravého typu. Tím se zvětší velikost souboru vaší prezentace, ale alespoň se vaše písma zobrazí tak, jak jste zamýšleli.
Konzistence přispívá k lepší prezentaci
Být konzistentní. Dodržujte dvě nebo maximálně tři písma pro celou prezentaci. Použijte předlohu snímků před začnete zadávat text, abyste na diapozitivech vytvořili vybraná písma. Tím se vyhnete nutnosti měnit každý snímek zvlášť.
Druhy písem
Patková písma jsou písma s malými ocasy nebo „curly-ques“ připojenými ke každému písmenu. Times New Roman je příkladem patkového písma. Tyto typy písem je nejsnadnější číst na diapozitivech s více textem – (Více textu na diapozitivech je třeba se při tvorbě prezentace v aplikaci PowerPoint pokud možno vyhnout). Noviny a časopisy používají pro text v článcích patková písma, protože jsou lépe čitelná. Bezpatková písma jsou písma, která vypadají spíše jako „písmena“. Prosté a jednoduché. Tato písma jsou skvělá pro záhlaví snímků. Příklady bezpatkových písem jsou Arial, Tahoma a Verdana.
Nepoužívejte všechna velká písmena
Nepoužívejte všechna velká písmena – ani pro nadpisy. Všechna velká písmena jsou vnímána jako KŘIČEK a slova jsou obtížněji čitelná.
Pro nadpisy a odrážky používejte různá písma
Vyberte jiné písmo pro nadpisy a odrážky. Díky tomu jsou textové snímky o něco zajímavější. tučně text, kdykoli je to možné, aby byl snadno čitelný v zadní části místnosti.
Nepoužívejte písma typu Script
Vyhněte se vždy písmům typu skriptu. Tato písma jsou v nejlepším případě těžko čitelná. V zatemněné místnosti, a zejména v její zadní části, je téměř nemožné dešifrovat.
Kurzíva používejte střídmě
Vyhýbejte se kurzivě, pokud to není jen pro zdůraznění – a pak zvýrazněte text tučným písmem. Kurzíva představuje stejné problémy jako písma skriptového typu – je často obtížné je číst.
Zvětšujte písma kvůli čitelnosti
Nepoužívejte nic menšího než 18bodové písmo – nejlépe 24 bodů jako minimální velikost. Nejen, že toto větší písmo vyplní váš snímek, takže na něm nebude tolik prázdného místa, ale také omezí váš text. Příliš mnoho textu na snímku svědčí o tom, že jste při vytváření prezentací nováček.
Poznámka
Ne všechny velikosti písma jsou stejné. 24bodové písmo může být v Arialu v pořádku, ale v Times New Roman bude menší.
Využijte funkci Dim Text
U odrážek použijte funkci ztlumeného textu. To klade důraz na aktuální problém a dostává ho do popředí, když se vyjadřujete.