Skip to content

Funkce a vlastnosti routerů pro domácí počítačové sítě

17 de Červenec de 2021
GettyImages 1135532703 46470d937a22447c8c7b1a375e39e682

Širokopásmové směrovače jsou pro domácí sítě nezbytné, ale jejich použití se neomezuje pouze na základní sdílení připojení. Výrobci v posledních letech přidávají další funkce. Při nákupu nového routeru se ujistěte, že vámi vybraný model podporuje požadované funkce; tyto se značně liší podle výrobce a modelu.

Jedno nebo dvoupásmové Wi-Fi

Až donedávna domácí směrovače Wi-Fi obsahovaly jedno rádio, které vysílalo ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz. Poté přišly routery 802.11n, které obsahují komunikační technologii zvanou MIMO (multiple in multiple out). Se dvěma nebo více vestavěnými rádiovými vysílači mohou nyní domácí směrovače komunikovat v širším frekvenčním pásmu nebo v několika samostatných pásmech. Dvoupásmové směrovače Wi-Fi podporují více rádií a fungují v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz. Tyto směrovače umožňují nastavit dvě bezdrátové podsítě a získat výhody obou druhů. Například připojení 5 GHz nabízí vyšší výkon než připojení 2,4 GHz a 2,4 GHz obecně poskytuje lepší dosah a kompatibilitu se staršími zařízeními.

Tradiční nebo gigabitový Ethernet

Několik ethernetových kabelů zapojených do rozbočovače

Mnoho domácích směrovačů první a druhé generace nepodporovalo Wi-Fi. Tyto kabelové širokopásmové směrovače nabízely pouze ethernetové porty určené k připojení počítače, tiskárny a možná i herní konzole. Chcete-li tuto technologii co nejlépe využít, někteří majitelé domů hledali předzapojení svých domů pomocí ethernetového kabelu vedeného do různých místností. I dnes, díky popularitě Wi-Fi a mobilních zařízení (z nichž mnohá nepodporují žádné kabelové připojení), výrobci i nadále začleňují Ethernet do domácích routerů. Ethernet nabízí v mnoha situacích lepší výkon sítě než bezdrátové připojení. Mnoho populárních širokopásmových modemů se připojuje ke směrovačům pomocí Ethernetu a hardcore hráči to pro své herní systémy často upřednostňují před Wi-Fi. Až donedávna směrovače podporovaly stejnou technologii 100 Mb / s (někdy nazývanou 10/100 nebo Fast Ethernet) jako jejich původní předkové. Novější a vyšší modely upgradují na Gigabit Ethernet, což je lepší pro streamování videa a další využití náročné na zdroje.

IPv4 a IPv6

Kabely zapojené do serverů se superponovaným IPv6

Všechny domácí směrovače podporují internetový protokol (IP). Všechny novější směrovače podporují dvě různé verze IP: novější standard IP verze 6 (IPv6) a starší, ale stále běžnou verzi 4 (IPv4). Staré širokopásmové směrovače podporovaly pouze protokol IPv4. Ačkoli není vyžadován router podporující protokol IPv6, domácí sítě těží z vylepšení zabezpečení a výkonu, které poskytuje.

Překlad síťových adres (NAT)

Vizualizace síťových uzlů

Jako jedna ze základních funkcí zabezpečení domácích směrovačů nastavuje technologie překladu síťových adres (NAT) schéma adresování domácí sítě a jejího připojení k Internetu. NAT sleduje adresy všech zařízení připojených k routeru a všechny zprávy, které odesílají do vnějšího světa, aby směrovač mohl směrovat odpovědi na správné zařízení později. Tato funkce se nazývá brána firewall NAT, protože blokuje nebezpečný provoz jako jiné druhy síťových bran firewall.

Připojení a sdílení zdrojů

Osoba používající síťovou tiskárnu v kanceláři

Směrovače umožňují uživatelům sítě sdílet prostředky, například tiskárny. Většina moderních tiskáren je připravena k připojení k síti; podporují Wi-Fi a mohou se připojit ke stejné domácí síti jako počítače a telefony, které pak mohou odesílat úlohy na tiskárnu. Některé směrovače jsou vybaveny porty USB určenými k připojení externích úložných jednotek. Ostatní zařízení v síti mohou toto úložiště použít ke kopírování souborů. Tyto disky lze také odpojit od routeru a přenést na jiná místa, pokud osoba například potřebuje přístup k datům na cestách. I bez funkcí úložiště USB umožňuje směrovač sdílení souborů v síti mezi zařízeními jinými způsoby. Soubory lze sdílet pomocí funkcí síťového operačního systému zařízení nebo prostřednictvím cloudových úložných systémů.

Sítě pro hosty

Zamkněte obrázek sítě

Některé bezdrátové směrovače podporují síť pro hosty, která se používá k nastavení speciální sekce domácí sítě pro přátele a rodinu, kteří jsou na návštěvě. Sítě pro hosty omezují přístup k primární domácí síti, takže návštěvníci nemohou bez vašeho svolení šmátrat po zdrojích domácí sítě. Zejména hostující síť používá samostatnou konfiguraci zabezpečení a jiné bezpečnostní klíče Wi-Fi než zbytek domácí sítě, takže vaše soukromé klíče zůstávají skryté.

Rodičovská kontrola a další omezení přístupu

Rodič a dítě společně pomocí tabletu

Výrobci směrovačů často inzerují rodičovskou kontrolu jako prodejní místo svých produktů. Podrobnosti o tom, jak tyto ovládací prvky fungují, závisí na modelu použitého routeru. Rodičovská kontrola routeru má tyto funkce:

  • Blokovat konkrétní webové stránky podle názvu.
  • Omezte přístup dítěte k internetu.
  • Omezte počet hodin, kdy může být dítě online denně.

Správce routeru konfiguruje nastavení rodičovské kontroly prostřednictvím nabídek konzoly. Nastavení se aplikují jednotlivě na každé zařízení, aby bylo možné omezit zařízení dítěte, zatímco ostatní nikoli. Směrovače sledují identitu místních zařízení podle jejich fyzických adres (Media Access Control), takže dítě nemůže přejmenovat počítač, aby se vyhnulo rodičovské kontrole. Protože stejné funkce mohou být užitečné i pro manžely a další členy domácnosti, omezení přístupu je přesnějším pojmem než rodičovská kontrola.

Podpora serveru VPN a klientů

Vizualizace vytáčení VPN

Technologie virtuální privátní sítě (VPN) zvyšuje zabezpečení připojení k internetu a je stále oblíbenější s růstem bezdrátových sítí. Mnoho lidí používá VPN na pracovišti a na mobilních zařízeních připojujících se k hotspotům Wi-Fi, ale relativně málo z nich používá VPN doma. Některé směrovače nabízejí určitou podporu VPN, ale tato funkce je obecně omezená. Domácí směrovače s VPN obvykle poskytují pouze podporu serveru VPN. To umožňuje členům domácnosti nastavit připojení VPN k domovu, když jsou pryč. Méně domácích směrovačů poskytuje podporu klientů VPN, která umožňuje zařízením v domácnosti provádět připojení VPN při přístupu k internetu. Pokud je zabezpečení a soukromí bezdrátových připojení doma prioritou, zajistěte, aby jakýkoli router, který považujete, mohl fungovat jako klient VPN.

Přesměrování portů a UPnP

Ethernetové kabely zapojené do firemního rozbočovače

Standardní, ale méně pochopená vlastnost domácích směrovačů, předávání portů, dává správci možnost nasměrovat příchozí provoz na jednotlivá zařízení v domácí síti podle čísel portů TCP a UDP v jednotlivých zprávách. Mezi běžné scénáře patří hraní her na PC a webhosting. TCP je zkratka pro protokol řízení přenosu. UDP je zkratka pro uživatelský datagramový protokol. Standard Universal Plug and Play (UPnP) byl vyvinut za účelem zjednodušení způsobu, jakým počítače a aplikace používají porty ke komunikaci s domácími sítěmi. UPnP automaticky nastaví mnoho připojení, která by jinak vyžadovala ruční konfiguraci položek přesměrování portů na routeru. Všechny běžné domácí routery podporují UPnP jako volitelnou funkci; administrátoři jej mohou deaktivovat, aby si udrželi plnou kontrolu nad rozhodnutími o předávání portů routeru.

QoS

Dialogová bublina Q0S Quality of Service

Typické domácí směrovače nabízejí několik možností řízení kvality služeb (QoS) v domácí síti. QoS umožňuje správci udělit vybraným zařízením a aplikacím vyšší prioritu přístupu k síťovým prostředkům. Většina širokopásmových směrovačů podporuje QoS jako funkci, kterou lze zapnout nebo vypnout. Domácí směrovače s QoS mohou poskytovat samostatné nastavení pro kabelové ethernetové připojení oproti bezdrátovým Wi-Fi připojením. Zařízení, kterým je třeba dát přednost, jsou obvykle identifikována podle jejich fyzické adresy MAC. Mezi další standardní možnosti QoS patří:

  • Provoz na jednotlivých portech TCP nebo UDP může často mít vyšší nebo nižší prioritu než ostatní. Správci obvykle používají tato nastavení k tomu, aby hráčům v síti dali vyšší prioritu.
  • WMM (Wi-Fi multimedia) QoS automaticky detekuje a upřednostňuje streamování videa a hlasový provoz u připojení Wi-Fi. Mnoho směrovačů nabízí jako volitelnou možnost WMM; u některých modelů je ve výchozím nastavení povoleno WMM.

Chráněné nastavení Wi-Fi (WPS)

Směrovač s tlačítkem WPS

Koncept WPS (nastavení chráněné Wi-Fi) je jednoduchý: Domácí sítě (zejména jejich nastavení zabezpečení) mohou být náchylné k chybám, takže vše, co zefektivňuje proces, šetří čas a snižuje chyby. WPS poskytuje mechanismy pro zjednodušení ověřování zabezpečení zařízení Wi-Fi pomocí metody připojení tlačítkem nebo speciálních osobních identifikačních čísel (PIN). Jedná se o přístupové klíče, které lze někdy automaticky přenést pomocí komunikace na blízkém poli (NFC). Někteří klienti Wi-Fi však WPS nepodporují a bezpečnost je problém.

Upgradovatelný firmware

binární kód přes obrazovku

Výrobci směrovačů obvykle pravidelně opravují chyby a přidávají vylepšení operačních systémů směrovačů. Všechny moderní směrovače obsahují funkci aktualizace firmwaru, takže majitelé mohou po zakoupení upgradovat své směrovače. Několik výrobců routerů, zejména Linksys, jde o krok dále a poskytuje svým zákazníkům oficiální podporu při nahrazení firmwaru akcií verzí třetí strany (často open source), jako je DD-WRT. Průměrný majitel domu se o to moc nestará, ale někteří technologičtí nadšenci považují možnost přizpůsobit firmware za klíčový faktor při výběru domácího routeru.