Co je třeba vědět
- Tip č. 1: Se zoomem to zvládnete snadno. Díky neustálému přibližování a oddalování je divákům nevolno.
- Tip č. 2: Použijte stativ. Dokonce i váš dech je dost na to, aby bylo video trhané bez něj.
- Tip č. 3: Natočte další video. Malé video navíc, které lze upravovat, je mnohem lepší než nedostatečné video.
Tento článek obsahuje základní tipy pro videokamery pro nováčky ve videokameře.
Jak používat videokameru: Základní tipy pro videokameru
Pokud jste nikdy nenatáčeli video na videokameru, může být vytvoření prvního videa trochu zastrašující. Mnoho uživatelů videokamery poprvé dělá chyby, díky nimž je jejich videa nesledovatelné. Zde je několik základních tipů pro fotografování z videokamery, které vám pomohou pořizovat fantastická videa při každém vyjmutí videokamery.
Sledujte zoom
Obecně platí, že při natáčení videa chcete omezit čas, který přiblížíte nebo oddálíte, ale mnoho nových uživatelů videokamery neustále přiblíží a oddálí. Video natočené tímto způsobem obvykle končí, což divákům z neustálého pohybu dělá nevolnost. Použití zoomu na videokameře je dobrý nápad, ale zkuste jej použít, pouze když to potřebujete. Dobré pomalé a stabilní přiblížení objektu je také obvykle mnohem příjemnější sledovat než rychlé přiblížení objektu.
Většina videokamer má optický i digitální zoom. Digitální zoom na videokameře pouze zvětšuje jednotlivé pixely ve videu, místo aby se přibližoval k fotografovanému objektu. Výsledek? Většina videí pořízených digitálním zoomem vypadá zkresleně. Pokud máte na videokameře digitální zoom, chcete jej používat co nejméně. Možná ho budete chtít dokonce deaktivovat, abyste jej při nahrávání nechtěně nepoužili. To může drasticky zvýšit kvalitu vašich videí.
Přineste stativ
Je pravděpodobné, že jste viděli video nahrané někým, kdo neměl stativ. Ruční video obvykle prvních pár minut vypadá skvěle. Poté, co se osoba zaznamenávající video unaví, začne video vypadat horší. Při dýchání se přirozeně mírně pohybujete nahoru a dolů. Pokud držíte videokameru, je tento pohyb na videu přehnaný a může vypadat, jako byste skákali nahoru a dolů při držení videokamery. Ve stejných liniích, pokud natáčíte video z ruky, se chcete ujistit, že je povolena stabilizace obrazu na videokameře. Stabilizace obrazu pomáhá vyrovnat pohyby vaší videokamery a minimalizuje otřesy v hotovém videu.
Přeskočte speciální efekty
Většina videokamer nyní přichází s některými vestavěnými efekty. I když věci, jako jsou utěrky a vyblednutí, mohou být v hotovém videu skvělé, po dokončení fotografování je lepší je přidat do programu pro úpravy videa. Pokud při fotografování přidáte efekty, zůstanete s nimi navždy. Pokud například natáčíte narozeninovou oslavu svého dítěte černobíle, nikdy nebudete mít možnost ji sledovat barevně. Pokud do programu pro úpravy videa přidáte zadní a bílou barvu, můžete ji jednoduše odstranit, pokud se rozhodnete, že se vám nakonec bude chtít barevně.
Zapnout světla
Videokamery mají obvykle obtížné nahrávání videa v tmavších oblastech. Pokud máte možnost rozsvítit více světel tam, kde jste, udělejte to. Čím světlejší oblast zaznamenáváte, tím lépe. Vyvážení bílé barvy vaší videokamery může také pomoci za různých světelných podmínek. Zvažte to, kdykoli s videokamerou změníte světelné podmínky nebo místnosti.
Získejte mikrofon
Natočte další video
U většiny videokamer trvá spuštění záznamu po stisknutí tlačítka záznamu několik sekund. Z tohoto důvodu si po zahájení záznamu dejte sekundu nebo dvě, než subjekt začne mluvit nebo začne událost. Stejně tak si dejte pár sekund po skončení události, než záznam ukončíte. Je mnohem lepší mít příliš mnoho videa a upravovat kousky, které nechcete, než mít příliš málo na konci dne. Tipy v tomto článku platí pro všechny videokamery.