Skip to content

Je váš počítač připraven na virtuální realitu?

17 de Červenec de 2021
male computer programmer programming virtual reality simulator glasses at computer in office 956551238 5c0da2574cedfd00014fd876

Rozhodli jste se tedy prolomit a jít „all in“ do virtuální reality založené na PC. Dokončili jste domácí úkol a zakoupili jste si na hlavu připevněný displej VR, který vyhovuje vašim potřebám. Jaký je tedy další krok k dokončení vašeho systému VR? Potřebujete počítač s podporou VR.

Co dělá počítač „připraveným na VR“?

Dva populární výrobci náhlavních souprav VR, Oculus a HTC / Valve, poskytli doporučené minimální požadavky na PC (Oculus), které poskytují slušný zážitek z VR. Přechod pod tyto specifikace může mít za následek vynechání snímků, zpoždění sledování pohybu a další nepříjemnosti, které by u některých lidí mohly způsobit nevolnost VR a nakonec by zničily váš celkový zážitek z VR.

Minimální základní specifikace VR

Hlavním důvodem, proč jsou zveřejněny minimální specifikace VR, je to, že vývojářům VR dávají něco, na co by se měli zaměřit jako měřítko pro testování jejich aplikací a her. To pomáhá zajistit, aby uživatelé, kteří mají počítače s alespoň minimálními specifikacemi pro VR, měli dobrý zážitek, protože vývojář nakonfiguroval jejich aplikaci nebo hru tak, aby využili úroveň výkonu poskytovanou minimálními specifikacemi. Cokoli, co má uživatel nad těmito specifikacemi, je navíc. Uživatelé mohou použít jakýkoli výkon navíc, který mají nad minimálními specifikacemi, aby umožnili vyšší nastavení podrobností grafiky, převzorkování a vyhlazování. Nejlepším pravidlem je zajistit, aby váš počítač splňoval nebo překračoval minimální požadavky. Pokud chcete udělat trochu „kontroly do budoucnosti“, rozhodněte se trochu nad rámec minimálních specifikací. Jinak se budete muset spokojit s VR na chytrých telefonech.

procesor

Minimální specifikace procesoru PC pro populárnější displeje namontované na hlavě (HMD) je Intel Core i5 4590 nebo AMD FX 8350 nebo vyšší. Pokud si to můžete dovolit, doporučujeme zvolit něco výkonnějšího, například Intel Core i7 (nebo ekvivalent AMD). Jak velký rozdíl dělá procesor v celkovém zážitku VR, je těžké kvantifikovat, ale obecně, pokud si vyberete mezi i5 vs. i7, cenový rozdíl mezi těmito dvěma procesory pravděpodobně není ani zdaleka tak velký jako cenový rozdíl mezi grafickými kartami vyšší třídy. Pomalejší procesor by také mohl bránit výkonu grafické karty vyšší třídy, což je další úvaha. Nechcete utratit spoustu peněz za efektní grafickou kartu, jen aby váš procesor skončil jako úzké místo systému.

Paměť

Oculus doporučuje minimálně 8 GB paměti, zatímco HTC doporučuje minimálně 4 GB. Opět platí, že pokud jde o paměť, nemůžete pokazit nákup více, než je minimální požadavek. Váš systém využije další paměti a obecně zlepší rychlost téměř každého úkolu, který váš počítač provede.

Grafická karta a výstup na displej

Toto je pravděpodobně nejdůležitější faktor výkonu VR a také to, kde se věci mohou stát drahé. Minimální specifikace grafických karet podporujících VR jsou v mírném stavu, protože nové iterace grafických karet vstoupily na trh krátce po oznámení minimálních specifikací. Původně byl základním požadavkem alespoň Nvidia GTX 970 nebo AMD R9 290 nebo lepší. Řada Nvidia GTX 10 byla vydána krátce poté, co vyšly specifikace, takže nyní existují modely 1050, 1060, 1070 a 1080. Stejný případ pro AMD. Tento zmatek nechává kupujícího přemýšlet, které si vybrat, například, je 1050 lepší než 970? Je 980 lepší než 1060? Může to být matoucí. Naše rada je jít s novější verzí karty, která má minimální specifikaci, a pokud je pro vás důležitá grafika, přejděte alespoň o jednu úroveň výše než je minimální. Například GTX 970 byla původní minimální specifikace, 1070 je pravděpodobně bezpečná sázka na to, co příští „měřítko“ pravděpodobně skončí. 1080 stojí více než 1070, ale pokud chcete grafiku na profesionální úrovni a vyšší snímkovou frekvenci a chcete přidat trochu „kontroly budoucnosti“, zvažte 1080, pokud to váš rozpočet dovolí. Důležitý je také výstup na displej. Oculus vyžaduje HDMI 1.3 nebo lepší a HTC nastavuje laťku na 1.4 nebo DisplayPort 1.2. Ujistěte se, že zakoupená grafická karta podporuje jakoukoli HMD, kterou si nakonec vyberete.

USB, OS a další aspekty

Typ portů USB, které váš systém podporuje, je pro VR také důležitý. Pro Oculus budete potřebovat několik portů USB 3.0 a kupodivu jsou vyžadovány také porty USB 2.0. U zařízení HTC Vive je vyžadováno pouze USB 2.0. Pokud jde o operační systém, pro připojení k večírku VR budete potřebovat alespoň Windows 7 SP1 (64bitový) nebo vyšší. Pokud byste si to mohli dovolit, měli byste také zvážit investici do kvalitní jednotky SSD pro váš disk s operačním systémem, protože by to pravděpodobně zkrátilo dobu načítání aplikací VR a zrychlilo další úkoly. Protože VR zobrazuje zvýšení rozlišení, funkcí a složitosti, očekávejte, že se minimální systémové požadavky VR zvýší, aby podporovaly další pixely a další pokroky. Možná to budete chtít vzít v úvahu při nákupu VR VR soupravy, takže nebudete mít po silnici dostatek energie.