Finanční analytici, autoři sci-fi a další technologičtí profesionálové předpovídají předpovědi o budoucnosti jako součást své práce. Někdy se předpovědi naplní, ale často se mýlí (a někdy velmi špatně). I když se předpovídání budoucnosti může zdát jen jako dohady a ztráta času, může to vést k diskusi a debatě, která povede k dobrým nápadům (nebo alespoň poskytne nějakou zábavu).
Předpovídání budoucnosti sítí – evoluce a revoluce
Budoucnost počítačových sítí bylo obzvlášť obtížné předvídat ze tří důvodů:
- Počítačové sítě jsou technicky složité, takže je pro pozorovatele náročné porozumět výzvám a sledovat trendy.
- Počítačové sítě a internet jsou dobře komercializovány, což je vystavuje účinkům finančního průmyslu a velkých korporací.
- Sítě fungují v celosvětovém měřítku, což znamená, že rušivé vlivy mohou vzniknout téměř kdekoli.
Vzhledem k tomu, že síťová technologie byla vyvinuta během několika desetiletí, bylo by logické předpokládat, že se tyto technologie budou i v následujících desetiletích postupně vyvíjet. Na druhou stranu historie naznačuje, že počítačové sítě by mohly být někdy zastarány nějakým revolučním technickým průlomem, stejně jako byly nahrazeny telegrafní a analogové telefonní sítě.
Budoucnost sítí – evoluční pohled
Pokud se síťová technologie bude i nadále rozvíjet tak rychle, jako za posledních dvacet let, měli bychom očekávat, že i v příštích několika desetiletích dojde k mnoha změnám. Zde je několik příkladů:
- IPv6 konečně převezme: Odborníci předpověděli zánik IPv4 už dávno, protože se očekávalo, že internetu doslova dojde adresní prostor. To se nikdy nestalo, ale zdá se, že protokol IPv6 je nyní připraven konečně vytlačit protokol IPv4 v sítích po celém světě. (Jen se nevsázejte na to, že se to stane příliš brzy.)
- Názvy domén zastarávají: Očekávejte, že cena domén dot-com spadne a že domény a systém DNS (Domain Name System) nakonec zmizí, protože webové prohlížeče budou schopny procházet webové stránky čistě prostřednictvím rozpoznávání hlasu, pohybů očí nebo dotykových rozhraní.
- Širokopásmové směrovače a další domácí brány jsou zastaralé: Vzhledem k tomu, že lidé nakonec vlastní stovky nositelných a mobilních zařízení, která potřebují komunikovat doma i venku, instalace pevných směrovačů v domácnosti za účelem správy provozu již nebude mít smysl: Všechna zařízení budou komunikovat navzájem i s internetem přímo.
Budoucnost sítí – revoluční pohled
Bude internet ještě v roce 2100 existovat? Bez ní je těžké si představit budoucnost. Je však velmi pravděpodobné, že internet, jak ho známe dnes, bude jednoho dne zničen, protože nedokáže odolat stále sofistikovanějším kybernetickým útokům, kterým čelí i dnes. Pokusy znovu vybudovat internet pravděpodobně povedou k mezinárodním politickým bitvám kvůli velkému množství elektronického obchodu, o který jde. V nejlepším případě může být druhý internet gigantickým zlepšením oproti svému předchůdci a vést k nové éře celosvětového sociálního propojení. V nejhorším případě bude sloužit čistě represivním účelům, podobně jako v roce 1984 Georgem Orwellem. S dalšími technickými průlomy v oblasti bezdrátové elektřiny a komunikace a pokračujícím pokrokem ve výpočetní síle i malých čipů si lze také představit, že počítačové sítě jednoho dne již nebudou vyžadovat kabely nebo servery z optických vláken. Dnešní páteř internetu a rozsáhlá síťová datová centra by mohla být nahrazena plně decentralizovanou komunikací pod širým nebem a volnou energií.