Perspektiva ve fotografii se týká dimenze objektů a prostorového vztahu mezi nimi. Vztahuje se také k poloze lidského oka ve vztahu k objektům v obraze. Čím dále je předmět od lidského oka, tím menší se zdá. Může se to zdát ještě menší, pokud objekt v popředí vypadá větší, kvůli vztahu mezi těmito dvěma objekty. Perspektiva také může ovlivnit vzhled přímek. Jakékoli čáry v obrazu se budou jevit, že se budou sbíhat čím dál od oka diváka, nebo jak se blíží k obzoru v dálce.
Jak pracovat s perspektivou
Ačkoli často mluvíme o korekci perspektivy, není to ve fotografii vždy špatná věc. Fotografové ve skutečnosti používají u každého snímku perspektivu, která zvyšuje estetiku snímku a zvyšuje jeho přitažlivost. Adept zaměstnává perspektivu je známkou skvělého fotografa.
Perspektivní ovládání s objektivy
Lidé často věří, že širokoúhlý objektiv zveličuje perspektivu, zatímco teleobjektiv ji komprimuje. To ve skutečnosti není pravda. Širokoúhlý objektiv pouze vytváří iluzi přehnané perspektivy. Je to proto, že na širokoúhlých fotografiích je mezi objekty větší vzdálenost a nejbližší objekt k fotoaparátu se vždy jeví větší. U teleobjektivu se vzdálenost mezi objekty zmenšuje, což způsobuje zmenšení rozdílu ve velikosti objektů. Fotografové mohou tyto rozdíly využít ve svůj prospěch. Například fotografie krajiny se stává mnohem zajímavější, když se fotografuje s objektem v popředí. Přestože tento objekt bude v širokoúhlém objektivu vypadat větší, dodává obrazu také hloubku a měřítko a umožňuje divákovi získat skutečný pocit prostoru v krajině. S teleobjektivem může fotograf zmást diváka tím, že dva objekty, o nichž je známo, že mají různé velikosti, vypadají blíže stejné velikosti. Například tím, že bude stát v dostatečné vzdálenosti od dvoupodlažní budovy a umístí osobu do správné polohy mezi fotoaparát a budovu, může fotograf vytvořit iluzi, že osoba je stejně vysoká jako budova.
Zkreslující perspektiva
Můžete zdeformovat perspektivu bez speciálních čoček a vytvořit scénu, která vzdoruje realitě – to vše jednoduše změnou své vlastní polohy. Typický návštěvník italské šikmé věže v Pise pořídí fotografii takto:
Dívka je k divákovi mnohem blíže než fontána, takže vypadá větší. Stejně jako v předchozím příkladu to fotograf využil ke kreativní výhodě.
Perspektiva z jiného úhlu
Dalším způsobem, jak fotografové používají perspektivu, je poskytnout divákům jiný pohled na objekt, který znají. Fotografováním z nižšího nebo vyššího úhlu můžete divákovi poskytnout novou perspektivu, která je na rozdíl od jejich běžného pohledu na úroveň očí. Tyto různé úhly automaticky mění vztah mezi objekty scény a dodávají fotografii větší zájem. Můžete například vyfotografovat šálek kávy, jako byste seděli u stolu – pěkný obrázek. Ale tím, že budete natáčet stejný šálek kávy z nižšího úhlu, řekněme stejně jako u samotného stolu, vztah mezi šálkem a posunem stolu, získáte zcela nový vzhled. Stůl vás nyní zavede k šálku, díky němuž bude vypadat větší a působivější. Tuto scénu za normálních okolností takovým způsobem nevidíme, což zvyšuje její přitažlivost.
Opravná perspektiva
Jak zábavné je hraní, někdy musíte opravit perspektivu fotografie – například když potřebujete zachytit předmět co nejpřesněji bez zkreslení nebo iluze. Perspektiva může fotografům při fotografování budov způsobit zvláštní problémy, protože se zdá, že se zmenšují až k bodu nahoře. V boji s tímto problémem používají fotografové speciální objektivy s naklápěním a posunem, které zahrnují flexibilní měch, který umožňuje postupné naklánění objektivu, aby se korigovaly účinky perspektivy. Když je objektiv nakloněn rovnoběžně s budovou, čáry se pohybují od sebe navzájem a rozměry budovy jsou realističtější. Když se nedíváme skrz kameru, naše oči stále uvidí sbíhající se čáry, ale kamera ne. Problémy s perspektivou můžete opravit také pomocí postprodukčního softwaru, jako je Adobe Photoshop.