Může se to stát komukoli. Možná jste padli za podvod Ammyy, dostali jste ransomware nebo se váš počítač nakazil ošklivým virem. Bez ohledu na to, jak vás hackli, cítíte se zranitelní. Zde je postup, jak se zotavit z hacku a zabezpečit vaši síť a počítač, aby se zabránilo budoucím incidentům.
Izolovat a umístit do karantény
Obnovte výchozí nastavení routeru
Pokud si myslíte, že někdo mohl narušit váš internetový router, proveďte obnovení továrního nastavení. Pokud si nejste jisti, udělejte to stejně. Reset odstraní všechna napadená hesla a pravidla brány firewall přidaná hackerem, který otevřel dveře do vašich systémů. Před provedením procesu obnovení továrního nastavení vyhledejte v uživatelské příručce výrobce routeru nebo na webu podpory výchozí název účtu správce a heslo výrobce. Potřebujete to, abyste se dostali zpět do resetovacího routeru a překonfigurovali ho. Ihned po resetu změňte heslo správce na silné heslo a nezapomeňte, o co jde.
Získejte jinou adresu IP
I když to není nutné, je dobré získat novou adresu IP. Poznamenejte si aktuální adresu IP, kterou vám přidělil váš poskytovatel internetových služeb (ISP). Možná budete moci získat jinou IP adresu provedením vydání DHCP a obnovením ze stránky WAN připojení vašeho routeru. Několik ISP vám dá stejnou IP, kterou jste měli dříve, ale většina vám přidělí novou. Pokud vám byla přidělena stejná adresa IP, obraťte se na svého poskytovatele internetových služeb a požádejte o jinou adresu IP. IP adresa je vaše adresa na internetu a je to místo, kde vás může hacker najít. Pokud se malware hackera připojoval k vašemu počítači pomocí jeho adresy IP, nová adresa IP je ekvivalentem přesunu na novou adresu a neopuštění adresy pro přeposílání. To vás nechrání před budoucími pokusy o hackerství, ale marí to pokusy hackerů o obnovení připojení k vašemu počítači.
Dezinfikujte své počítače
Poté zbavte počítač malwaru, který hacker nainstaloval, nebo vás k instalaci přiměl. Tento proces je podrobně popsán v části Byl jsem hacknut! Co teď? Postupujte podle pokynů v článku, které vám pomohou chránit vaše důležité soubory a vyčistit infikovaný počítač. Pokud máte v domácí síti více počítačů, musíte je všechny dezinfikovat, protože malware se mohl šířit po celé síti a infikovat tak další systémy, které jsou k ní připojeny.
Posilujte svoji obranu
Chraňte svou síť a počítače před budoucími hrozbami pomocí následujících kroků, abyste povolili bránu firewall, která ztěžuje opětovné ohrožení vašeho systému. Měli byste také aktivovat antivirový software, který chrání váš systém před viry, červy a dalšími hrozbami.
Aktualizujte operační systém a software
Váš software proti malwaru je jen tak dobrý jako jeho poslední aktualizace. Zkontrolujte, zda je váš ochranný software nastaven na automatickou aktualizaci. Díky tomu má váš ochranný software vždy nejnovější ochranu proti novým hackerům a malwaru, aniž byste museli pamatovat na rutinní ruční aktualizaci. Pravidelně kontrolujte datum svého souboru s definicemi antimalwaru, abyste se ujistili, že je aktuální. Kromě antivirového a antivirového softwaru zkontrolujte, zda je třeba aktualizovat váš operační systém. Stejně jako u softwaru proti malwaru dostává váš operační systém aktualizace, které maří slabiny zabezpečení. Totéž platí pro aplikace, které používáte – jejich automatická aktualizace pomáhá zabezpečit váš software s malým úsilím.
Otestujte si svoji obranu
Měli byste otestovat bránu firewall a zvážit skenování počítače pomocí skeneru zranitelnosti zabezpečení a případně spustit skener malwaru druhého názoru, abyste se ujistili, že vaše obrana je co nejbezpečnější a že ve vašich virtuálních stěnách nejsou žádné díry. Udělejte si čas také na změnu hesel k účtům, ke kterým jste byli během útoku přihlášeni. Například pokud byly během hackování všechny vaše e-mailové, bankovní a nákupní účty aktivní, mohla být hesla přesunuta. Ideální je okamžitě je změnit a povolit 2FA, kde je to možné. Používání správce hesel k ukládání těchto nových zabezpečených hesel je nejlepší způsob, jak je nikdy neztratit, ale umožnit superbezpečná hesla.