Skip to content

Co je přepínání paketů rámcového přenosu?

20 de Červenec de 2021
GettyImages AB23362 57ea0b5e5f9b586c354b4587

Frame relay je linková vrstva, technologie síťového protokolu pro přepínání digitálních paketů určená k připojení lokálních sítí (LAN) a přenosu dat přes rozsáhlé sítě (WAN). Frame relay sdílí některé stejné základní technologie jako X.25 a dosáhl určité popularity ve Spojených státech jako součást infrastruktury pro systémy digitálních sítí integrovaných služeb (ISDN) prodávané podnikovým zákazníkům. Zatímco rámové relé většinou upadlo z laskavosti, stále existuje na některých starších systémech a používá se také v částech světa, které se pomaleji upgradovaly.

Jak funguje Frame Relay

Relé rámců podporuje multiplexování provozu z více připojení přes sdílený fyzický odkaz. Využívá hardwarové komponenty, včetně směrovačů rámců, mostů a přepínačů, k zabalení dat do jednotlivých zpráv s předáváním rámců. Každé připojení používá pro jedinečné adresování kanálu 10bitový identifikátor připojení spoje (DLCI). Existují dva typy připojení. Permanentní virtuální obvody (PVC) jsou pro trvalé připojení, které musí být udržováno po dlouhou dobu, i když nejsou aktivně přenášena žádná data. Přepínané virtuální obvody (SVC) jsou pro dočasná připojení, která trvají pouze pro jednu relaci. Rámové relé dosahuje lepšího výkonu než X.25 při nižších nákladech tím, že neprovede opravu chyb. Oprava chyby je přenesena do ostatních komponent sítě, aby se snížila latence sítě. Podporuje také velikosti paketů s proměnnou délkou pro efektivnější využití šířky pásma sítě. Rámové relé pracuje přes optické nebo ISDN linky a podporuje různé síťové protokoly vyšší úrovně, včetně internetového protokolu (IP).

Výkon relé rámu

Rámové relé podporuje datové rychlosti standardních linek T1 a T3, které jsou 1,544 Mbps, respektive 45 Mbps, s jednotlivými připojeními až na 56 Kbps. Podporuje také optické připojení až 2,4 Gb / s. Každé připojení lze konfigurovat s potvrzenou rychlostí informací (CIR) které protokol udržuje ve výchozím nastavení. CIR odkazuje na minimální datovou rychlost, kterou by připojení mělo očekávat za stabilních podmínek (a lze ji překročit, pokud má základní fyzické spojení dostatečnou volnou kapacitu pro jeho podporu). Rámové relé neomezuje maximální výkon na výkon CIR. Umožňuje nárazový provoz, během kterého může spojení dočasně překročit CIR (obvykle až na dvě sekundy).

Problémy s rámovým relé

Rámové relé poskytlo telekomunikačním společnostem nákladově efektivní způsob přenosu dat na velké vzdálenosti. Tato technologie klesala na popularitě, protože společnosti migrovaly svá nasazení na jiná řešení založená na IP. Mnozí považovali asynchronní přenosový režim (ATM) a přenos snímků za přímého konkurenta. Technologie ATM se podstatně liší od rámcového relé. ATM používá pakety s pevnou délkou místo paketů s proměnnou délkou a vyžaduje pro provoz dražší hardware. Rámové relé čelilo silnější konkurenci MPLS (přepínání štítků s více protokoly). Techniky MPLS se nyní na internetových směrovačích široce používají k povolení řešení virtuální privátní sítě (VPN), která by dříve vyžadovala přenos snímků nebo podobná řešení.