Skip to content

192.168.2.1 Výchozí adresa IP pro některé směrovače domácí sítě

20 de Červenec de 2021
GettyImages 979543090 ddd3995623614104a3625af6261a4eff

Výchozí adresa IP místní sítě pro některé domácí širokopásmové směrovače, včetně většiny modelů Belkin a některých modelů od společností Edimax, Siemens a SMC, je 192.168.2.1. Tato adresa IP je u některých značek a modelů nastavena při prvním prodeji, lze však nakonfigurovat libovolný směrovač nebo počítač v místní síti. Hledáte místo toho 192.168.1.2?

Připojení 192.168.2.1 k routeru

Všechny směrovače používají k připojení k administrativní konzole routeru a konfiguraci jeho nastavení IP adresu. K těmto nastavením možná nikdy nebudete muset přistupovat, protože většina domácích směrovačů poskytuje rozhraní podobné průvodcům, které vás provede nastavením. Pokud však máte potíže s instalací routeru nebo pokud chcete provést nějakou pokročilou konfiguraci, možná budete muset přistoupit ke konzole routeru.

Pokud směrovač používá 192.168.2.1, přihlaste se ke konzole směrovače z místní sítě zadáním této adresy IP do adresního řádku webového prohlížeče: http://192.168.2.1/

Po připojení domácí router vyzve uživatele k zadání uživatelského jména a hesla správce. Tato kombinace uživatelského jména a hesla je nastavena ve výrobě, používá se při počátečním přihlášení a po nastavení routeru by měla být změněna na něco bezpečnějšího. Sestavili jsme seznam nejběžnějších kombinací uživatelských jmen a hesel pro routery Belkin, Cisco, D-Link, Linksys a NETGEAR. Někteří domácí poskytovatelé internetu, kteří dodávají směrovače a další síťová zařízení do domácností, nabízejí funkci, která umožňuje správcům namísto IP adresy zadat ve webovém prohlížeči popisný název. Například Belkin nabízí: http: // router

Bílý bezdrátový router se čtyřmi ethernetovými kabely zapojenými

Odstraňte problémy s přihlášením routeru

Pokud prohlížeč odpoví chybou podobnou chybě „Tato webová stránka není k dispozici“, je router buď offline – odpojen od sítě, nebo není schopen reagovat z důvodu technického problému. Zde je několik akcí, které můžete podniknout k obnovení připojení k routeru. Je také možné, že jste ve špatné síti, což může být u Wi-Fi docela běžné. Pravděpodobně jste zadali nesprávnou adresu IP, nebo by mohlo dojít k podobnému problému. Nezapomeňte znovu zkontrolovat, zda máte namířeno na správnou adresu IP.

Zkontrolujte kabel

Ujistěte se, že ethernetový kabel, který spojuje router s modemem, je v dobrém stavu a pevně usazený. U bezdrátových směrovačů zkontrolujte kabel, který připojuje zařízení k routeru.

Zkontrolujte router

Zkontrolujte kontrolky LED na routeru a ujistěte se, že svítí správné kontrolky. Většina směrovačů například zobrazuje stav připojení pomocí LED diody internetu, bezdrátové LED diody a očíslované LED diody, která identifikuje, ke kterému portu je počítač připojen. Porovnejte je s uživatelskou příručkou výrobce, abyste se ujistili, že všechna připojení jsou platná.

Znovu připojte router

Zde je postup, jak obnovit připojení:

  1. Vypněte router. Na zadní straně může být vypínač, nebo jej můžete odpojit od zdi.

  2. Počkejte 15–30 sekund a poté router znovu zapněte.

  3. Zkuste se znovu připojit. Pokud stále nemůžete, pokračujte krokem 4.

  4. Restartujte váš počítač.

  5. Zkuste se znovu připojit.

Pokud stále máte potíže s routerem a nemůžete se připojit k jeho administrativní konzole, obraťte se na výrobce routeru.

Omezení používání této adresy

Adresa 192.168.2.1 je soukromá síťová adresa IPv4, což znamená, že ji nelze použít pro připojení k routeru mimo domácí síť. Místo toho je třeba použít veřejnou IP adresu routeru. Aby se zabránilo konfliktům IP adres, může 192.168.2.1 používat pouze jedno zařízení v místní síti současně. Například domácí sítě se dvěma směrovači, které běží současně, musí být nastaveny na různé adresy. Chcete-li potvrdit, kterou adresu používá místní směrovač, vyhledejte výchozí bránu nastavenou na všech zařízeních, která jsou k ní aktuálně připojena. V počítači se systémem Windows získáte přístup k adrese IP routeru (nazývané výchozí brána) pomocí příkazu ipconfig.

Screenshot příkazu ipconfig v příkazovém řádku

Chcete-li použít ipconfig, otevřete Příkazový řádek a zadejte ipconfig. Zobrazí se seznam síťových adaptérů počítačů. Například na notebooku byste pravděpodobně viděli dva – možná „Ethernet“ a „WiFi“ – pokud ne více. IP adresa routeru (za předpokladu, že je počítač připojen k místní síti) je v části Připojení k místní síti „Výchozí brána“.

Změna této adresy

Můžete změnit adresu routeru, pokud je v povoleném rozsahu pro soukromé IP adresy. I když je 192.168.2.1 běžná výchozí adresa, její změna výrazně nezlepší zabezpečení domácí sítě. Směrovače používající jiné než výchozí nastavení adresy IP lze obnovit, aby bylo možné pomocí původního výchozího nastavení použít proces tvrdého resetu.