Saul Bass (1920-1996) byl grafický designér z Bronxu, který se svým newyorským stylem dostal do Kalifornie a proslavil se prací ve filmu a klasickým designem loga. Jako teenager studoval v New Yorku na Ligě studentů umění a vytvořil jedinečný styl, který je rozpoznatelný a nezapomenutelný.
Styl Saula Bassa
Bass je známý tím, že používá jednoduché, geometrické tvary a symboliku. Jediný dominantní obraz často stojí sám, aby poskytl silnou zprávu. Tyto tvary, stejně jako typ, často ručně kreslil Bass, aby vytvořil neformální vzhled, vždy nabitý sofistikovanou zprávou. Jeho schopnost vytvořit tak silnou zprávu se základními tvary činí práci ještě působivější.
Z tisku na obrazovku
Bass je nejlépe známý pro svou práci ve filmu. Začínal v oboru designu plakátů, nejprve si ho najal režisér a producent Otto Preminger. Bass měl zvláštní schopnost zachytit náladu filmu pomocí jednoduchých tvarů a obrazů, podobně jako jeho další dílo. Pokračoval ve spolupráci s režiséry jako Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick a Martin Scorcese a navrhoval klasické plakáty k filmům Muž se zlatou paží, West Side Story, The Shining, Exodus a North by Northwest. Od návrhu plakátu by Bass přešel k vytváření působivých titulních sekvencí pro mnoho filmů, jako jsou Psycho a Vertigo. Tyto úvodní titulky připadaly jako animovaný grafický design, který udržoval Bassův styl tisku pro důslednou branding filmu. Tato práce bude pokračovat pozdě do Bassovy kariéry a navrhne titulní sekvence pro Big, Goodfellas, Schindlerův seznam a Casino. Aby své účasti ve filmovém světě zakončil, získal v roce 1968 Bass Oscara za svůj krátký film Why Man Creates.
Firemní značka
Spolu se svým působivým filmovým portfoliem byl Bass zodpovědný za vytváření nezapomenutelných log, z nichž mnohé existují dodnes. Prostřednictvím své práce na volné noze a se svou firmou Saul Bass & Associates vytvořil identitu pro společnosti jako Quaker Oats, AT&T, The Girl Scouts, Minolta, United Airlines, Bell a Warner Communications. Kromě toho navrhl Bass plakát pro olympijské hry v Los Angeles v roce 1984 a několik přehlídek Oscarů.
Zdroje
- Richard Hollis, „Grafický design: stručná historie.“ Thames & Hudson, Inc. 2001.
- Philip B. Meggs, Alston W. Purvis. „Meggsova historie grafického designu.“ Čtvrté vydání. John Wiley and Sons, Inc. 2006.
- Muzeum designu, http://www.designmuseum.org, „Saul Bass: grafický designér“