Průměrný stolní počítač má funkční životnost zhruba tři až osm let. Délka času závisí na typu systému, který jste zakoupili, pokroku v hardwarových komponentách a změnách v softwarových požadavcích v průběhu času. Mnoho odposlouchávaných počítačů potěší výrazné zvýšení rychlosti, pokud odinstalujete staré programy. Moderní aplikace se někdy spouštějí tiše na pozadí a spotřebovávají systémové prostředky, i když je nepoužíváte. Pomocí nástroje Obnovit tento počítač v systému Windows 10 se můžete zapojit do ještě úklidové práce pod kapotou, než dojde k závěru, že je nutné upgradovat nebo vyměnit počítač.
Upgradovat nebo vyměnit?
Neexistuje žádné pevné a rychlé pravidlo o tom, kdy byste měli upgradovat počítač, namísto úplného nahrazení. Jedním z úvah je, zda je upgrade počítače pohodlný nebo snadný. Většina stolních počítačů se systémem Windows obsahuje porty, ke kterým se snadno dostanete, ale některé notebooky a návrhy počítačů typu „vše v jednom“ dělají z upgradů koncových uživatelů podstatně komplikovanější práci. Za předpokladu, že je vaše cesta k upgradu solidní, zvažte výměnu počítače, když náklady na upgrade upgradovaných dílů budou více než poloviční oproti ceně vhodné náhrady. Když vezmete v úvahu náklady na upgrade, přemýšlejte o pěti hlavních vyměnitelných součástech: paměti, pevných discích, optických jednotkách, grafických kartách a procesorech.
Paměť
Paměť uvnitř stolního počítače je nejjednodušší a nákladově nejefektivnější upgrade. Čím více paměti má počítač, tím více dat dokáže zpracovat, aniž by bylo nutné používat virtuální paměť. Virtuální paměť překračuje systémovou paměť RAM a přechází na pevný disk a z něj, aby byl systém v chodu. Většina stolních systémů byla dodávána s pamětí, která byla v době zakoupení dostatečná, ale jak se počítačové programy stávají složitějšími, využívají více systémové paměti RAM. Cena upgradu paměti se liší v závislosti na faktorech, jako je typ paměti, kterou váš počítačový systém používá, a částka, kterou si koupíte. Ve většině případů je výměna paměťových čipů jednou z nejjednodušších aktualizací hardwaru, kterou můžete provést. Nejprve zkontrolujte, zda je váš počítač ovlivněn limitem paměti 4 GB v 32bitových operačních systémech. Pokud váš počítač nemůže provozovat 64bitový operační systém, nemá přístup k více než 4 GB vestavěné paměti RAM, bez ohledu na to, kolik RAM si nainstalujete.
Pevné disky / hybridní disky / pevné disky
Druhým nejjednodušším upgradem stolního počítače je úložiště. Místo na pevném disku se každé dva roky zhruba zdvojnásobuje a množství dat, která ukládáme, roste stejně rychle díky digitálnímu zvuku, videu a obrázkům. Pokud v počítači dochází místo, rychlou opravou je zakoupení nového interního nebo externího pevného disku. Pro-level upgrade zahrnuje přidání disku SSD. SSD nabízejí výrazné zvýšení rychlosti úložiště, ale mají nevýhodu mnohem menšího úložného prostoru za cenu – ale použití SSD pro Windows s vašimi daty na samostatné fyzické jednotce přinese výrazné zlepšení výkonu. Alternativou je použití nové hybridní jednotky SSD, která používá konvenční pevný disk plus malou paměť SSD jako mezipaměť. V obou případech uvidíte zvýšení výkonu pouze tehdy, když se z nich stane primární nebo zaváděcí pevný disk. Trh podporuje několik dobrých pevných a konvenčních disků. Bez ohledu na to, který vyberete, je instalace disku obvykle přímočarý proces.
Jednotky CD / DVD / Blu-ray
Vzhledem k obecnému přechodu na streamovaná média a USB flash disky se optické jednotky v moderních počítačích stávají stále vzácnějšími, ale dosud nejsou zastaralé. Obvykle najdete vypalovačku DVD od přibližně 25 USD pro nejnovější modely. Jejich instalace je stejně snadná jako u pevných disků a díky extra rychlosti a funkčnosti jsou skvělým upgradem pro jakýkoli počítač, který má starší vypalovačku CD nebo obyčejnou jednotku CD-ROM nebo DVD-ROM. Mnoho novějších počítačů nemusí tyto jednotky ani obsahovat. Vyberte si z jedné z nejlepších interních nebo externích vypalovaček DVD nebo jednotky Blu-Ray pro váš počítač.
Grafické karty
Většina lidí nebude muset upgradovat grafickou kartu svého počítače, pokud nehledají extra výkon nebo funkčnost s pokročilými hrami nebo výpočetně složitými programy pro statistiku a dolování dat. Rozsah výkonu, který možná budete od grafické karty potřebovat, se bude značně lišit v závislosti na vašich úkolech. Grafické karty mohou stát pouhých 100 až téměř 1 000 dolarů. Většina vyžaduje palubní napájení, takže před hledáním karty zkontrolujte, co váš stávající napájecí zdroj podporuje.
CPU
I když je možné upgradovat procesor ve většině stolních počítačů, proces je složitý a pro většinu uživatelů je obtížný. Dokonce i tehdy vás může základní deska počítače omezit, pokud jde o to, jaké procesory můžete do systému nainstalovat. Pokud je vaše základní deska příliš stará, může výměna procesoru také vyžadovat upgrade základní desky a paměti, což se může dostat do stejné sféry jako nákup zcela nového počítače.