Hlavní spouštěcí záznam (často zkrácen jako MBR) je druh zaváděcího sektoru uloženého na jednotce pevného disku nebo jiném úložném zařízení, který obsahuje potřebný počítačový kód pro spuštění procesu zavádění. Vytvoří se, když je pevný disk rozdělen na oddíly, ale není umístěn v rámci oddíl. To znamená, že paměťová média bez oddílů, jako jsou diskety, neobsahují hlavní spouštěcí záznam. MBR je umístěn v prvním sektoru disku. Specifická adresa je Cylinder: 0, Head: 0, Sector: 1. Obvykle je zkrácena jako MBR. Můžete také vidět, že se to nazývá hlavní boot sektor, sektor nula, hlavní spouštěcí bloknebo hlavní sektor spouštěcího sektoru.
Co dělá hlavní spouštěcí záznam?
Hlavní spouštěcí záznam se skládá ze tří hlavních částí: hlavní tabulka oddílů, podpis disku a hlavní spouštěcí kód. Zde je zjednodušená verze role, kterou hraje při prvním spuštění počítače:
-
Systém BIOS hledá cílové zařízení, ze kterého se má spustit, které obsahuje hlavní spouštěcí záznam.
-
Zaváděcí kód MBR používá spouštěcí kód svazku daného konkrétního oddílu k určení, kde je systémový oddíl.
-
Spouštěcí sektor daného oddílu se používá ke spuštění operačního systému.
Jak vidíte, hlavní spouštěcí záznam hraje velmi důležitou úlohu v procesu spouštění. Bez této konkrétní části pokynů by počítač vždy neměl tušení, jak spustit operační systém.
Jak opravit problémy s hlavním spouštěcím záznamem (MBR)
Problémy s hlavním spouštěcím záznamem mohou nastat z různých důvodů – možná únos virem MBR nebo poškození díky fyzicky poškozenému pevnému disku. Hlavní spouštěcí záznam může být poškozen malým způsobem nebo dokonce zcela odstraněn. Chyba „Žádné spouštěcí zařízení“ obvykle označuje problém s hlavním spouštěcím záznamem, ale zpráva se může lišit v závislosti na výrobci počítače nebo výrobci BIOSu základní desky. „Opravu“ MBR je třeba provést mimo Windows (před spuštěním), protože samozřejmě Windows nemůžu Start.
- Windows 10 a 8: Poškozený hlavní spouštěcí záznam lze opravit ve Windows 10 a Windows 8 pomocí bootrec příkaz v Pokročilých možnostech spuštění.
- Windows 7 a Vista: Zatímco Windows 7 a Windows Vista podporují stejný příkaz, místo toho se používá z možností obnovení systému.
- Windows XP: Ve Windows XP lze hlavní spouštěcí záznam opravit pomocí příkazu fixmbr. Nápovědu najdete v části Jak opravit hlavní spouštěcí záznam v systému Windows XP.
Některé počítače se pokusí zavést systém z diskety před pevným diskem, v takovém případě bude do paměti načten jakýkoli škodlivý kód, který je na této disketě. Tento typ kódu může nahradit normální kód v MBR a zabránit spuštění operačního systému. Pokud máte podezření, že za poškozený hlavní spouštěcí záznam může být virus, doporučujeme použít ke spuštění antivirového programu antivirový program, který lze spustit zdarma. Jsou to jako běžné antivirové nástroje, ale fungují, i když operační systém nefunguje.
MBR a GPT: Jaký je rozdíl?
Když mluvíme o MBR a GPT (tabulka oddílů GUID), mluvíme o dvou různých metodách ukládání informací o oddílech. Při rozdělení disku na pevný disk nebo při použití nástroje pro rozdělení disku uvidíte možnost výběru jednoho nebo druhého. GPT nahrazuje MBR jednoduše proto, že má méně omezení. Například maximální velikost oddílu disku MBR, který je naformátován na velikost alokace jednotky 512 bajtů, je ve srovnání s 9,3 ZB (více než 9 miliarda TB), které disky GPT umožňují. MBR také umožňuje pouze čtyři primární oddíly a vyžaduje prodloužena oddíl bude vytvořen tak, aby obsahoval další volané oddíly logický oddíly. Operační systémy Windows mohou mít na jednotce GPT až 128 oddílů bez potřeba vytvořit rozšířený oddíl. Dalším způsobem, jak GPT překonává MBR, je to, jak snadné je zotavit se z poškození. Disky MBR ukládají informace o spuštění na jednom místě, které lze snadno poškodit. Disky GPT ukládají stejná data ve více kopiích na pevný disk, což usnadňuje jejich opravu. Disk s oddíly GPT může dokonce identifikovat problémy automaticky, protože pravidelně kontroluje chyby. GPT je podporováno prostřednictvím UEFI, které má být náhradou za BIOS.