Skip to content

Co je dvoupásmová bezdrátová síť?

24 de Červenec de 2021
GettyImages 103588149 5b42ed1fc9e77c00372377f7

V bezdrátové síti je dvoupásmové zařízení schopné vysílat v jednom ze dvou standardních frekvenčních rozsahů. Moderní domácí sítě Wi-Fi jsou vybaveny dvoupásmovými širokopásmovými směrovači, které podporují kanály 2,4 GHz i 5 GHz.

Výhody dvoupásmové bezdrátové sítě

Díky dodávce samostatných bezdrátových rozhraní pro každé pásmo poskytují dvoupásmové směrovače 802.11na 802.11ac maximální flexibilitu při nastavování domácí sítě. Některá domácí zařízení vyžadují starší kompatibilitu a větší dosah signálu, který nabízí 2,4 GHz, zatímco jiná mohou vyžadovat další šířku pásma sítě, kterou nabízí 5 GHz. Dvoupásmové směrovače poskytují připojení navržená pro potřeby každého z nich. Mnoho domácích sítí Wi-Fi trpí bezdrátovým rušením vyplývajícím z převládání spotřebitelských gadgetů s frekvencí 2,4 GHz, například bezdrátových telefonů, které používají modulaci kmitočtového šíření spektra. To je místo, kde signál přeskakuje kolem spektra 2,4 GHz, místo aby seděl na jednom kanálu. Mikrovlnné trouby mohou také interferovat s bezdrátovými signály kvůli rádiovým signálům, které během provozu „unikají“. Schopnost používat 5 GHz na routeru těmto problémům předchází, protože tato technologie podporuje 23 nepřekrývajících se kanálů.

Dvoupásmové směrovače také obsahují rádiové konfigurace Multiple-In Multiple-Out. Kombinace několika rádií v jednom pásmu s podporou dvou pásem poskytuje vyšší výkon pro domácí sítě, než nabízejí jednopásmové směrovače.

Historie dvoupásmových bezdrátových routerů

Směrovače domácí sítě první generace vyrobené na konci 90. let a na začátku roku 2000 obsahovaly jediné Wi-Fi rádio 802.11b pracující v pásmu 2,4 GHz. Současně značný počet podnikových sítí podporoval zařízení 802.11a (5 GHz). Počínaje standardem 802.11n zahrnovaly standardy Wi-Fi jako standardní funkci simultánní dvoupásmovou podporu 2,4 GHz a 5 GHz. Toto zahrnutí znamená, že téměř každý moderní router je považován za dvoupásmový router. První dvoupásmové směrovače Wi-Fi byly postaveny tak, aby podporovaly smíšené sítě s klienty 802.11a i 802.11b.

Dvoupásmové bezdrátové směrovače

U domácností, které mají mnoho konkurenčních bezdrátových zařízení, je Google Wifi považována za jednu z nejlepších možností routeru. Jeho systém se skládá až ze čtyř satelitů zvaných Google Wifi body, z nichž každý pokrývá plochu 1 500 čtverečních stop a pokrytí pokrytím až 6 000 čtverečních stop. Využívá technologii formování paprsku, která automaticky směruje zařízení na nejsilnější signál.

Dvoupásmové adaptéry Wi-Fi

Dvoupásmové síťové adaptéry Wi-Fi obsahují bezdrátová rádia 2,4 GHz i 5 GHz, podobně jako dvoupásmové směrovače. V počátcích připojení Wi-Fi podporovaly některé adaptéry Wi-Fi notebooků rádia 802.11a i 802.11b / g, aby si člověk mohl připojit svůj počítač k podnikovým sítím během pracovního dne a domácím sítím v noci a o víkendech. Novější adaptéry 802.11na 802.11ac lze také nakonfigurovat tak, aby používaly jedno pásmo, ale ne obě současně.

Dvoupásmové telefony

Podobně jako u dvoupásmových bezdrátových síťových zařízení používají některé mobilní telefony dvě nebo více pásem pro mobilní komunikaci odděleně od Wi-Fi. Dvoupásmové telefony byly vytvořeny pro podporu datových služeb 3G GPRS nebo EDGE na rádiových frekvencích 0,85 GHz, 0,9 GHz nebo 1,9 GHz. Telefony někdy podporují třípásmové nebo čtyřpásmové celulární přenosové frekvenční rozsahy, aby maximalizovaly kompatibilitu s různými druhy telefonních sítí, což je užitečné při roamingu nebo cestování. Mobilní modemy přepínají mezi různými pásmy, ale nepodporují současné dvoupásmové připojení.