Jak provádíte změnu z kamery na úrovni pro začátečníky na pokročilejší DSLR, získáte větší kontrolu nad výsledným obrazem. Moderní fotoaparáty DSLR obsahují několik zaostřovacích bodů, které lze obvykle pozorovat v hledáčku nebo na obrazovce LCD. U starších fotoaparátů DSLR byly tyto body obvykle viditelné pouze v hledáčku, ale vzhledem k tomu, že režim živého náhledu se stal populárnějším u novějších fotoaparátů DSLR, dali výrobci fotografům možnost prohlížení těchto zaostřovacích bodů buď na obrazovce LCD, nebo v hledáčku . Bez ohledu na to, kde je zobrazujete, jsou tyto body označovány jako body automatického zaostřování – nebo body AF.
Co jsou body automatického zaostřování?
Fotoaparát používá k zaostření na objekt body automatického zaostření. Pravděpodobně si je poprvé všimnete, když namáčknete spoušť do poloviny. Mnoho fotoaparátů vydá zvukový signál a některé z bodů AF se rozsvítí – často v červené nebo zelené barvě – v hledáčku nebo na displeji. Když je vaše DSLR ponechána na automatickém výběru AF, budete vědět, kde fotoaparát zaostřuje, podle kterých se AF body rozsvítí. Automatický výběr AF funguje dobře u mnoha různých typů fotografií. Například pokud používáte velkou hloubku ostrosti a nefotíte nic, co by se hýbalo, mělo by dobře fungovat, aby fotoaparát automaticky vybral body AF. U určitých typů objektů však může být fotoaparát zmatený, pokud jde o to, kde má zaostřit. Pokud se například pokoušíte vyfotografovat motýla na listu s pozadím plným kontrastu, fotoaparát by se mohl zaměřit na výraznější kontrasty vzadu. To by mohlo vést k tomu, že primární objekt bude rozmazaný, zatímco pozadí bude zaostřeno. Pro jistotu je někdy lepší použít manuální výběr AF.
Co je manuální výběr AF?
Ruční výběr AF často znamená, že stačí vybrat jeden AF bod, který vám poskytne přesnou oblast, na kterou chcete zaostřit. Prostřednictvím nabídek fotoaparátu byste měli být schopni vybrat přesný typ systému AF bodů, který chcete použít. A pokud váš fotoaparát DSLR má schopnosti dotykové obrazovky, můžete vybrat bod AF, který chcete použít, jednoduše tak, že se dotknete části obrazovky, která obsahuje tu část scény, na kterou chcete zaostřit. A některé moderní fotoaparáty, jako je Canon EOS 7D, mají extrémně chytré systémy AF, které vám umožňují nejen vybrat jednotlivé body, ale také vybrat skupinu nebo část fotografie, na kterou chcete zaostřit. Systémy AF se stávají mnohem sofistikovanějšími, což snižuje příležitosti fotografa k nesprávnému zaostření.
Použití velkého počtu AF bodů
Mít spoustu AF bodů je obzvláště užitečné, pokud rádi pořizujete spoustu akčních snímků, nebo pokud fotografujete domácí mazlíčky a děti, oboje zřídka sedí. S vyšším počtem bodů AF můžete snížit pravděpodobnost, že se objekt vzdálí od bodu zaostření. Pokud však fotografujete hlavně portréty nebo krajiny, budete pravděpodobně spokojeni s minimem AF bodů, protože můžete snadno upravit objekty nebo svoji polohu.