Digitální předplatitelská linka (DSL) využívá k poskytování vysokorychlostního přístupu k internetu stávající telefonní linky. Společnost DSL poskytuje tento přístup bez vázání telefonních linek, jak to dělá vytáčené připojení k internetu. Ve srovnání s výkonem kabelové internetové služby rychlost DSL historicky trochu zaostávala. Rychlost připojení k internetu DSL se však zvyšuje, jak se technologie zlepšuje a poskytovatelé služeb upgradují svou síťovou infrastrukturu. Rychlost DSL se liší v závislosti na vybraném poskytovateli a balíčcích, které poskytovatel nabízí. I vaše vybavení ovlivňuje rychlost. Pokud používáte bezdrátový směrovač a váš počítač je umístěn ve vzdálenosti od směrovače, můžete očekávat nižší rychlosti. Pokud je váš směrovač nebo počítač poměrně starý, může se stát totéž.
Jak rychlý je DSL?
Průměrná rychlost internetu DSL je téměř stejně vysoká jako u kabelového připojení k internetu. Kabelová připojení jsou však často sdílena s ostatními uživateli ve vašem okolí, což zpomaluje rychlost. Služba DSL není sdílena s ostatními, takže aktivita vašich sousedů nemá vliv na vaši rychlost. Rychlost DSL se liší podle možností balíčku. Pokud plánujete sledovat streamovaný obsah, možná budete chtít nejrychlejší balíček, který váš poskytovatel nabízí. Pokud nejste online 24/7, může být pro vás vhodný jeden z cenově dostupnějších, ale pomalejších balíčků. Většina poskytovatelů nabízí výběr služeb DSL s různými šířkami pásma. Například AT&T nabízí jednu úroveň služeb, která poskytuje rychlost až 6 Mb / s, a další úroveň, která poskytuje až 100 Mb / s (VDSL nebo DSL s velmi vysokou bitovou rychlostí). Pomalejší a levnější plán funguje dobře pro sociální média, procházení a e-mail. Rychlejší plán je vhodnější pro hráče a diváky sledující televizi. Pro srovnatelné rychlosti kabelů nabízí jejich plán vláken až 1 000 Mb / s. Pokud je vaše národní prostředí připojeno k optickým vláknům, můžete dosáhnout ještě vyšších rychlostí DLS. Verizon nabízí balíčky rychlostí 100 Mbps, 300 Mbps a Gigabit. Google Fiber, méně známý a zdaleka ne široce dostupný, nabízí rychlost 1 Gb / s.
Rychlost stahování a nahrávání DSL
Rychlost vaší DSL se může měnit v závislosti na tom, jak používáte síť. Poskytovatelé DSL často inzerují rychlost svých služeb pomocí kombinace dvou čísel šířky pásma: jednoho pro rychlost stahování a druhého pro rychlost nahrávání. Při výběru poskytovatele zkontrolujte rychlost stahování i nahrávání. Rezidenční služby DSL obvykle poskytují rychlejší stahování než nahrávání, protože většina zákazníků tráví více času stahováním. Toto uspořádání se nazývá asymetrická služba DSL (ADSL). V ADSL je rychlost stahování vyšší než rychlost nahrávání. U symetrického DSL (SDSL) jsou obě čísla stejná.
Rozdíly rychlosti DSL mezi domácnostmi
Často nelze dosáhnout jmenovité maximální šířky pásma připojení DSL a skutečná rychlost se u jednotlivých domácností liší. Mezi faktory ovlivňující rychlost DSL patří:
- Kvalita telefonní linky ve vašem bydlišti: Sousedství s lepším měděným vedením mohou dosáhnout poněkud vyšších rychlostí DSL. Optické linky jsou ještě rychlejší.
- Vzdálenost mezi centrem a domovem: Délka telefonní linky mezi rezidencí a centrem telefonní společnosti ovlivňuje rychlost. Technologie DSL je citlivá na vzdálenost, protože její výkon klesá, když se dostanete dále od rozbočovače.
- Servisní závady: I když je obvykle konstantní, rychlost DSL může náhle poklesnout, pokud má poskytovatel služeb technické potíže se svou sítí. Rychlosti se obvykle vrátí do normálu po několika minutách.
Krátce po opětovném zapojení jejich sídel mohou zákazníci udělat jen málo se změnami některých faktorů. Pro zlepšení rychlosti připojení však lze změnit i další faktory. Umístěte směrovač poblíž zařízení, která používáte pro přístup k internetu. Umístění směrovače ve vzdálené místnosti nebo v blízkosti rušivého signálu, například z mikrovlnné trouby, snižuje rychlost připojení DSL. Mezi další proměnné, které můžete ovládat a které ovlivňují rychlost vašeho připojení DSL, patří:
- Spyware v počítači: I když síť DSL funguje na plnou rychlost, programy spywaru mohou spotřebovávat šířku pásma a připravit vás o rychlost. Pravidelně spusťte v sítích programy proti spywaru, abyste tomuto problému zabránili.
- Nesprávně nakonfigurované vodiče nebo bezdrátový směrovač: Směrovače jsou umístěny mezi počítačem a mobilními zařízeními a připojením k internetu. Směrovač, který nefunguje správně, může omezit rychlost DSL. Tuto situaci může diagnostikovat dočasné připojení počítače přímo k internetu.
- Pomalé bezdrátové připojení k síti: Pomalé připojení Wi-Fi mezi počítačem a bezdrátovou domácí sítí nemusí držet krok s rychlostí internetového připojení DSL. Tento problém řeší nákup novějšího směrovače za účelem zlepšení kvality připojení Wi-Fi.
- Starý počítač: Staré počítače, které nemají dostatečný výpočetní výkon nebo paměť, nemohou držet krok s vysokorychlostním připojením DSL. Tento problém můžete ověřit porovnáním rychlosti DSL mezi dvěma počítači v místě bydliště.