Jakékoli zařízení, které se připojuje k internetu nebo jiné síti, se nakonec setká se situací, kdy se odpojí nebo nikdy nebylo připojeno. Bezdrátová připojení mohou náhle přerušit a bez varování dojde ke ztrátě připojení Wi-Fi. K tomu může dojít z mnoha důvodů, od instalace nebo aktualizace ovladače nebo jiného programu až po signalizaci interferencí a technických závad.
Kdy zkontrolovat stav připojení k bezdrátové síti
Rozhodování o správném čase pro kontrolu připojení je stejně důležité jako vědět, jak na to. Zkontrolujte připojení, když se na obrazovce zobrazí chybová zpráva, nebo vyřešte problémy s aplikacemi připojenými k síti, které selhávají nebo přestanou reagovat. Zejména při roamingu při používání mobilního zařízení může pohyb způsobit výpadek sítě. Způsob kontroly stavu síťového připojení se liší v závislosti na konkrétním zapojeném zařízení.
Chytré telefony
Chytré telefony zobrazují stav mobilního i Wi-Fi připojení na oznamovací liště v horní části obrazovky. Na pravé straně oznamovací lišty vyhledejte ikonu stavu sítě. Pokud jsou svislé pruhy v této ikoně šedé, je signál slabý a výsledkem je nekvalitní připojení. Jak se počet pruhů zvyšuje, signál zesiluje a vede k kvalitnějšímu připojení. Telefony Android někdy začleňují blikající šipky do ikony stavu sítě, což označuje přenos dat přes připojení. Aplikace Nastavení zobrazuje podrobnosti o připojení a iniciuje odpojení a opětovné připojení. Existují také aplikace třetích stran, které hlásí bezdrátová připojení a problémy. Na iPhonu a iPadu otevřete Nastavení aplikace, přejděte buď do Wi-Fi nebo Buněčný a pomocí nastavení zakažte připojení, restartujte jej, zkontrolujte, zda je připojeno, a ověřte, zda je na Wi-Fi adresa IP. Na telefonu nebo tabletu Android otevřete Nastavení aplikace a přejděte na Síťová připojení ke správě Wi-Fi, Bluetooth a dalších sítí, jako jsou mobilní sítě a VPN.
Stolní počítače a notebooky
Windows, Linux, macOS a další operační systémy obsahují integrované nástroje pro správu připojení. Kroky k nalezení této konkrétní oblasti softwaru se u každého zařízení liší. Například v systému Windows zobrazuje Centrum sítí a sdílení stav kabelových a bezdrátových sítí. Chcete-li přejít na seznam síťových připojení v systému Windows, stiskněte Klíč Windows+R otevřít Běh dialogové okno a poté zadejte ncpa.cpl příkaz (ve Windows XP zadejte netsetup.cpl). Ve Windows, Linuxu, macOS, Google Chrome OS a dalších operačních systémech obsahuje stavový řádek (v dolní nebo horní části obrazovky) ikony, které vizuálně představují stav připojení. Existují také aplikace třetích stran, které nabízejí podobné funkce prostřednictvím alternativních uživatelských rozhraní.
Směrovače
Konzole správce síťového směrovače zachycuje podrobnosti jak o připojení routeru k vnějšímu světu, tak o odkazech na všechna zařízení v síti LAN, která jsou k němu připojena. Chcete-li zobrazit tyto informace, přihlaste se k routeru. Pokud je směrovač přístupný pomocí mobilní aplikace, přejděte na hlavní obrazovku aplikace a zjistěte, zda je celá síť nefunkční nebo zda jsou odpojena konkrétní zařízení. Aplikace může zobrazit oznámení, když dojde k výpadku sítě nebo k opětovnému připojení k internetu po výpadku napájení nebo jiném selhání. Router má také LED diody, které indikují stav připojení pro jeho WAN linku a jakékoli kabelové linky. Některé směrovače mají jediné světlo, které svítí červeně, když dojde k problému s připojením. Pokud je router umístěn na místě, kde je dobře vidět světla, naučte se, jak interpretovat barvy a blikání, abyste ušetřili čas a vyhnuli se přihlášení k routeru a zkontrolovali stav připojení.
Herní konzole, tiskárny a domácí zařízení
Stále větší počet spotřebitelských zařízení má zabudovanou bezdrátovou podporu určenou pro použití v domácích sítích. Každé zařízení vyžaduje pro nastavení připojení a kontrolu stavu připojení vlastní metodu. Xbox, PlayStation a další herní konzole nabízejí grafické nabídky Nastavení a Síť na obrazovce. Chytré televize také nabízejí podobné nabídky na obrazovce. Tiskárny poskytují buď textové nabídky na ovládacím panelu, nebo vzdálené rozhraní ke kontrole stavu ze samostatného počítače. Některá zařízení pro automatizaci domácnosti, jako jsou termostaty, mohou mít také malé displeje, zatímco jiná nabízejí světla nebo tlačítka. Stejná malá obrazovka je k dispozici také na malých zařízeních, jako jsou chytré hodinky.