Skip to content

Co je soukromá adresa IP?

14 de Červen de 2021
what is a private ip address 2625970 9030c5f92fb14a97a1bb38c880796390

Soukromá adresa IP je adresa IP, která je vyhrazena pro interní použití za routerem nebo jiným zařízením pro překlad adres (Network Address Translation), kromě veřejné. Soukromé IP adresy jsou na rozdíl od veřejných IP adres, které jsou veřejné a nelze je použít v domácí nebo obchodní síti. Soukromá adresa IP se někdy označuje také jako místní adresa IP.

Které adresy IP jsou soukromé?

Autorita IANA (Internet Assigned Numbers Authority) si vyhrazuje následující bloky adres IP pro použití jako soukromé adresy IP:

  • 10.0.0.0 až 10.255.255.255
  • 172.16.0.0 až 172.31.255.255
  • 192.168.0.0 až 192.168.255.255

První sada IP adres umožňuje více než 16 milionů adres, druhá více než 1 milion a více než 65 000 v posledním rozsahu. Další rozsah soukromých IP adres je 169.254.0.0 až 169.254.255.255, ale ty jsou určeny pouze pro použití APIPA (Automatic Private IP Addressing). V roce 2012 přidělila IANA 4 miliony adres 100.64.0.0/10 pro použití v prostředích NAT na úrovni nosiče.

Proč se používají soukromé adresy IP

Místo toho, aby zařízení v domácí nebo podnikové síti používala veřejnou IP adresu, jejíž omezená nabídka je, soukromé IP adresy poskytují zcela samostatnou sadu adres, které umožňují přístup v síti, ale aniž by zabíraly veřejný prostor IP adres. Například většina routerů v domácnostech a podnicích po celém světě má IP adresu 192.168.1.1 a přiřazuje různým zařízením, která se k němu připojují (pomocí DHCP) 192.168.1.2, 192.168.1.3, … Nezáleží na tom, kolik routerů používá adresu 192.168.1.1, ani kolik desítek či stovek zařízení uvnitř této sítě sdílí IP adresy s uživateli jiných sítí, protože spolu nekomunikují přímo. Místo toho zařízení v síti používají směrovač k překladu požadavků prostřednictvím veřejné adresy IP, která může komunikovat s jinými veřejnými adresami IP a případně do jiných místních sítí. Hardware v konkrétní síti, která používá soukromou IP adresu, může komunikovat s veškerým ostatním hardwarem v mezích dané sítě, ale ke komunikaci se zařízeními mimo síť vyžaduje směrovač, po kterém se pro komunikaci použije veřejná IP adresa. Například před přistáním na této stránce vaše zařízení (například počítač, telefon nebo tablet), které používá soukromou adresu IP, požádalo o tuto stránku prostřednictvím směrovače, který má veřejnou adresu IP. Jakmile byl požadavek podán a Lifewire odpověděl na doručení stránky, byla stažena do vašeho zařízení prostřednictvím veřejné IP adresy před dosažením vašeho routeru, poté byla předána na vaši soukromou / místní adresu k dosažení vašeho zařízení. Všechna zařízení (notebooky, stolní počítače, telefony, tablety a další), která jsou obsažena v soukromých sítích po celém světě, mohou používat soukromou IP adresu prakticky bez omezení, což u veřejných IP adres nelze říci. Soukromé IP adresy také poskytují způsob, jak mohou zařízení, která nepotřebují připojení k internetu, například souborové servery a tiskárny, komunikovat s ostatními zařízeními v síti, aniž by byla přímo vystavena veřejnosti.

Rezervované IP adresy

Další sada IP adres, které jsou ještě dále omezeny, se nazývají vyhrazené IP adresy. Jsou podobné soukromým IP adresám v tom smyslu, že je nelze použít ke komunikaci na internetu, ale jsou ještě více omezující. Nejznámější vyhrazená IP je 127.0.0.1. Tato adresa se nazývá adresa zpětné smyčky a používá se k testování síťového adaptéru nebo integrovaného čipu. Žádný provoz adresovaný na 127.0.0.1 se neposílá přes místní síť nebo veřejný internet. Technicky je celá řada od 127.0.0.0 do 127.255.255.255 vyhrazena pro účely zpětné smyčky, ale téměř nikdy neuvidíte nic jiného než 127.0.0.1 použitého ve skutečném světě. Adresy v rozsahu od 0.0.0.0 do 0.255.255.255 jsou také vyhrazeny, ale nedělají vůbec nic. Pokud jste dokonce schopni přiřadit zařízení IP adresu v tomto rozsahu, nebude fungovat správně bez ohledu na to, kde v síti je nainstalováno.

Jak najít vaši soukromou IP adresu

Znát vaši soukromou IP adresu je užitečné pouze v konkrétních a pro většinu lidí výjimečných situacích. Pokud chcete připojit jeden počítač k druhému ve vaší síti, například mapovanou síťovou jednotku, můžete tak učinit prostřednictvím jeho místní adresy IP. K dálkovému ovládání počítače můžete také použít místní IP adresu se softwarem pro vzdálenou plochu. K nasměrování konkrétního síťového portu ze směrovače na konkrétní počítač ve stejné síti, což je proces nazývaný předávání portů, je také potřeba soukromá IP adresa. Nejjednodušší způsob, jak najít svou soukromou IP adresu v systému Windows, je použít příkazový řádek s příkazem ipconfig.

Příkaz ipconfig ve Windows 10

Nejste si jisti, co je soukromá adresa IP vašeho routeru nebo jiné výchozí brány? Podívejte se, jak najdu svou výchozí adresu IP brány ?.

Více informací o soukromých IP adresách

Když je zařízení, jako je router, připojeno, obdrží veřejnou IP adresu od ISP. Jedná se o zařízení, která se připojují k routeru a jsou jim přiděleny soukromé adresy IP. Soukromé adresy IP nemohou komunikovat přímo s veřejnou adresou IP. To znamená, že pokud je zařízení, které má soukromou adresu IP, připojeno přímo k internetu, a proto se stane nesměrovatelným, zařízení nebude mít žádné síťové připojení, dokud nebude adresa přeložena na pracovní adresu prostřednictvím protokolu NAT, nebo dokud si to nevyžádá. odesílání se odesílá prostřednictvím zařízení, které má platnou veřejnou IP adresu. Veškerý provoz z internetu může interagovat s routerem. To platí pro vše od běžného provozu HTTP po FTP a RDP. Protože se však za směrovačem skrývají soukromé adresy IP, musí směrovač vědět, na kterou adresu IP by měl předávat informace, pokud chcete, aby byl v domácí síti nastaven server FTP. Aby to u soukromých IP adres fungovalo správně, musí být nastaveno přesměrování portů. Předání jednoho nebo více portů na konkrétní soukromou IP adresu zahrnuje přihlášení do routeru pro přístup k jeho nastavením a následný výběr portů, které se mají předat dál a kam by měly směřovat.