Každý počítač je dodáván s operačním systémem (OS) a síťové funkce jsou integrovány do všech moderních operačních systémů. OS se skládá ze softwaru, který spravuje aplikace, funkce a hardware v zařízení, a poskytuje rozhraní používané k interakci s těmito funkcemi. Software OS běží na laptopech, stolních počítačích, smartphonech, tabletech, síťových směrovačích a dalších chytrých zařízeních.
Druhy operačních systémů
Nejznámějšími a nejčastěji používanými operačními systémy jsou ty, které se nacházejí v osobních počítačích, jako jsou Microsoft Windows, macOS a Linux (OS podobný systému UNIX). Některé operační systémy jsou určeny pro určité typy zařízení, včetně následujících:
- Apple iOS, iPadOS a Google Android pro chytré telefony a tablety.
- Solaris, HP-UX, DG-UX a další varianty Unixu pro serverové počítače.
- DEC VMS (systém virtuální paměti) pro sálové počítače.
- Apple tvOS pro přehrávače digitálních médií Apple TV.
- Noste chytré hodinky Google.
Další operační systémy, které byly v minulosti běžné:
- Novell Netware byl populární operační systém pro počítače se systémem Windows v 90. letech.
- IBM OS / 2 byl časný operační systém Windows, který nějakou dobu soutěžil s Microsoft Windows, ale na spotřebitelském trhu měl omezený úspěch.
- Multics byl inovativní operační systém vytvořený pro sálové počítače v 60. letech. Ovlivnilo to vývoj Unixu.
Síťové operační systémy
Moderní operační systém obsahuje integrovaný software určený ke zjednodušení práce v síti. Typický software pro OS zahrnuje implementaci TCP / IP a souvisejících obslužných programů, jako je ping a traceroute, spolu s ovladači zařízení a dalším softwarem pro automatické povolení ethernetového nebo bezdrátového rozhraní pro zařízení. Operační systémy mobilních zařízení obvykle poskytují programy umožňující Wi-Fi, Bluetooth a další bezdrátové připojení.
Starší verze systému Microsoft Windows neposkytovaly podporu pro počítačové sítě. Microsoft přidal základní síťové funkce počínaje Windows 95 a Windows for Workgroups. Společnost Microsoft představila funkci Sdílení připojení k internetu (ICS) v systému Windows 98 Druhé vydání (Win98 SE) a Windows HomeGroup pro domácí sítě v systému Windows 7. Porovnejte to s Unixem, který byl od začátku navržen pro práci v síti.
Dnes je podpora sítí spíše normou než výjimkou. Většina moderních operačních systémů se kvalifikuje jako síťové operační systémy, protože umožňují přístup k internetu a podporují domácí sítě.
Integrované operační systémy
Integrovaný operační systém nepodporuje žádnou nebo omezenou konfiguraci svého softwaru. Integrované operační systémy, například ty ve směrovačích, zahrnují předkonfigurovaný webový server, server DHCP a některé nástroje, ale neumožňují instalaci nových programů. Mezi příklady integrovaných operačních systémů pro směrovače patří:
- Cisco IOS (Internetwork Operating System)
- DD-WRT
- Juniper Junos