Termín latence označuje několik druhů zpoždění, které obvykle vznikají při zpracování síťových dat. Síťové připojení s nízkou latencí má malé doby zpoždění, zatímco připojení s vysokou latencí má velké zpoždění. Kromě zpoždění šíření může latence zahrnovat i zpoždění přenosu (vlastnosti fyzického média) a zpoždění zpracování (například předávání přes proxy servery nebo vytváření síťových přeskoků na internetu).
Latence a rychlost sítě
Ačkoli vnímání rychlosti a výkonu sítě je obvykle chápáno jako šířka pásma, latence je dalším klíčovým prvkem. Průměrný člověk je více obeznámen s konceptem šířky pásma, protože to je metrika, kterou obvykle výrobci síťových zařízení inzerují. Latence stále záleží na dojmu koncového uživatele stejně. Ve slangových termínech slovo lag často označuje horší výkon v síti.
Latence versus propustnost
U připojení DSL a kabelového internetu je latence typická méně než 100 milisekund (ms) a často je možná méně než 25 ms. U satelitního připojení k internetu na druhou stranu mohou být typické latence 500 ms nebo vyšší. Nadměrná latence vytváří úzká místa, která brání tomu, aby data naplnila síťové potrubí, čímž se sníží propustnost a omezí maximální efektivní šířka pásma připojení. Dopad latence na propustnost sítě může být dočasný (trvající několik sekund) nebo trvalý (konstantní), v závislosti na zdroji zpoždění. Přestože je teoretická maximální šířka pásma síťového připojení pevně dána podle použité technologie, skutečné množství dat, které teče po síti (tzv. Propustnost), se časem mění a je ovlivněno vyšší a nižší latencí.
Latence internetových služeb
Internetová služba s rychlostí 100 Mb / s může fungovat znatelně horší než služba s rychlostí 20 Mb / s, pokud běží s vysokou latencí. Satelitní internetová služba ilustruje rozdíl mezi latencí a šířkou pásma v počítačových sítích. Družice má vysokou šířku pásma i vysokou latenci. Například při načítání webové stránky většina uživatelů satelitů pozoruje znatelné zpoždění od zadání adresy do okamžiku zahájení načítání stránky. Tato vysoká latence je způsobena primárně zpožděním šíření, protože zpráva požadavku cestuje rychlostí světla na vzdálenou satelitní stanici a zpět do domácí sítě. Jakmile však zprávy dorazí na Zemi, stránka se načte rychle, stejně jako u jiných připojení k internetu s velkou šířkou pásma (jako je DSL a kabelový internet).
Latence softwaru a zařízení
Latence WAN nastává, když je síť zaneprázdněna zpracováním provozu do bodu, kdy jsou ostatní požadavky zpožděny, protože hardware to nedokáže zvládnout při maximální rychlosti. To ovlivní i kabelovou síť, protože celá síť funguje společně. Chyba nebo jiný problém s hardwarem může prodloužit dobu, po kterou hardware přečte data, což je další důvod latence. To může být případ síťového hardwaru nebo hardwaru zařízení, jako je pomalý pevný disk, který vyžaduje čas pro uložení nebo načtení dat. Software spuštěný v systému může také způsobit latenci. Některé antivirové programy analyzují všechna data, která proudí dovnitř a ven z počítače, a proto jsou některé chráněné počítače pomalejší než jejich protějšky. Analyzovaná data jsou často roztrhána a skenována, než jsou použitelná.
Měření latence sítě
Síťové nástroje, jako jsou testy ping a traceroute, měří latenci určením času, který danému síťovému paketu trvá cesta ze zdroje do cíle a zpět, což se nazývá doba zpáteční cesty. Zpáteční doba je měření latence a je nejběžnější. Funkce kvality služeb (QoS) domácích a podnikových sítí jsou navrženy tak, aby spravovaly šířku pásma a latenci a poskytovaly konzistentnější výkon.