Fibre Channel je vysokorychlostní síťová technologie používaná k připojení serverů k sítím datových úložišť. Technologie Fibre Channel zpracovává vysoce výkonné diskové úložiště pro aplikace v mnoha podnikových sítích a podporuje zálohování dat, shlukování a replikaci.
Fibre Channel vs. optické kabely
Rychlost a výkon Fibre Channel
Původní verze Fibre Channel fungovala s maximální datovou rychlostí 1 Gbps. Novější verze standardu zvýšily tuto rychlost až na 128 Gb / s, přičemž se používají také verze 8, 16 a 32 Gb / s. Fibre Channel nenásleduje typické vrstvení modelu OSI. Je rozdělena do pěti vrstev:
- FC-4 – Vrstva mapování protokolů
- FC-3 – Společná vrstva služeb
- FC-2 – Signalizační protokol
- FC-1 – Přenosový protokol
- FC-0 – PHY připojení a kabeláž
Sítě Fibre Channel mají historickou pověst, že jsou nákladné na stavbu, obtížně spravovatelné a nepružné pro upgrade kvůli nekompatibilitě mezi produkty prodejců. Mnoho síťových řešení pro úložiště však využívá technologii Fibre Channel. Gigabit Ethernet se však ukázal jako levnější alternativa pro úložné sítě. Gigabit Ethernet může lépe využívat internetové standardy pro správu sítě, jako je SNMP. FAQ
-
Která zóna Fibre Channel je nejvíce omezující?
Tvrdé zónování je přísnější než měkké zónování. Tvrdé zónování je implementováno v hardwaru pomocí fyzických portů přepínačů, což z něj činí bezpečnější metodu zónování. Měkké zónování je implementováno v softwaru, díky čemuž je flexibilnější a snazší na správu, ale méně bezpečné.
-
Jaký je rozdíl mezi úložištěm Fibre Channel a FCoE?
Fibre Channel (FC) je protokol sériového přenosu dat používaný k připojení serverů k sítím oblasti úložiště dat. Fibre Channel over Ethernet (FCoE) zapouzdřuje rámce Fibre Channel přes sítě Ethernet. Protože FCoE eliminuje potřebu instalovat sítě pro úložiště a práci v síti, je to levnější a méně složité než FC.