Bezdrátová komunikační technologie je moderní alternativou k tradiční drátové síti. Tam, kde kabelové sítě spoléhají na propojení digitálních zařízení pomocí kabelů, bezdrátové sítě spoléhají na bezdrátové technologie. Bezdrátové technologie jsou široce používány v domácích i podnikových počítačových sítích. I když bezdrátové technologie mají určitě spoustu výhod, je třeba si uvědomit i některé nevýhody.
Typy bezdrátových síťových technologií
Pro podporu bezdrátových sítí v různých scénářích bylo vyvinuto velké množství technologií. Mezi hlavní bezdrátové technologie patří:
- Wi-Fi, oblíbené zejména v domácích sítích a jako technologie bezdrátových hotspotů.
- Bluetooth, pro aplikace s nízkou spotřebou a vestavěné aplikace.
- Mobilní internet 5G, 4G a 3G.
- Standardy bezdrátové domácí automatizace jako Zigbee a Z-Wave.
Mezi další technologie, které jsou stále ve vývoji, ale pravděpodobně budou hrát roli v bezdrátových sítích budoucnosti, patří 5G mobilní internet a komunikace Li-Fi ve viditelném světle.
Výhody a nevýhody používání bezdrátového připojení přes kabel
Bezdrátové počítačové sítě nabízejí ve srovnání s kabelovými sítěmi několik odlišných výhod, ale nejsou bez nevýhod. Hlavní a nejzřejmější výhodou bezdrátových technologií je obrovská mobilita, kterou nabízí (přenositelnost a svoboda pohybu). Bezdrátové připojení vám nejen umožňuje používat zařízení nepřipojená ke zdi, ale také eliminuje nevzhledné kabely, s nimiž se v kabelových sítích nevyhnutelně musí zacházet. Nevýhody bezdrátového připojení zahrnují další bezpečnostní obavy. Vaše zařízení již nejsou dostupná pouze ručně s fyzickým přístupem, mohou k nim pronikat hackerské místnosti nebo někdy dokonce budovy vzdálené od bezdrátového přístupového bodu. Další nevýhodou používání bezdrátových technologií je zvýšený potenciál rádiového rušení v důsledku počasí, jiných bezdrátových zařízení nebo překážek, jako jsou stěny. Ve skutečnosti je třeba při porovnávání kabelových a bezdrátových sítí vzít v úvahu několik dalších faktorů, jako je cena, výkon a spolehlivost.
Bezdrátová internetová služba
Tradiční formy internetových služeb se spoléhají na telefonní linky, kabelové televizní linky a kabely z optických vláken. Zatímco základní jádro internetu zůstává připojeno, několik alternativních forem internetové technologie využívá bezdrátové připojení k domácnostem a podnikům. Existují například bezdrátové internetové služby, jako jsou veřejné sítě Wi-Fi pro bezdrátový přístup, když nejste doma, pevné bezdrátové širokopásmové připojení pro bezdrátový přístup k internetu doma, satelitní internet a další.
Další bezdrátové aplikace
Výsledkem konceptu internetu věcí (IoT) je, že vidíme integraci bezdrátového připojení do stále většího počtu míst, kde se dříve nepoužíval. Kromě domácích sítí jsou hodinky, chladničky, vozidla a mnoho dalších zařízení – někdy dokonce i oblečení – postupně vybaveny schopnostmi bezdrátové komunikace. Vzhledem k povaze bezdrátové technologie lze všechna tato zařízení spárovat dohromady a zajistit tak vzájemnou bezproblémovou integraci. Například váš telefon může aktivovat váš inteligentní termostat, aby nastavil teplotu vašeho domova, když odcházíte, vaše inteligentní světla se mohou rozsvítit, když se vrátíte domů, a vaše inteligentní váha může udržovat přehled o vašem postupu hubnutí.
Hardware pro bezdrátovou síť
Vytvoření bezdrátové sítě vyžaduje určité typy počítačového hardwaru. Přenosná zařízení, jako jsou telefony a tablety, mají zabudovaná bezdrátová rádia. Bezdrátové širokopásmové směrovače napájejí mnoho domácích sítí. Mezi další druhy vybavení patří externí adaptéry a prodlužovače dosahu. Vývoj bezdrátových síťových zařízení může být složitý. Spotřebitelé uznávají populární značky bezdrátových směrovačů a souvisejících zařízení pro domácí sítě, ale mnoho si neuvědomuje, kolik interních komponent obsahují a kolik různých dodavatelů je vyrábí.
Jak funguje bezdrátové připojení
Bezdrátové technologie využívají k udržení bezdrátových komunikačních kanálů mezi počítači rádiové vlny nebo mikrovlnné trouby. I když mnoho technických detailů za bezdrátovými protokoly, jako je Wi-Fi, často není důležité pochopit, znalost základů Wi-Fi může být velmi užitečná při konfiguraci sítě a řešení problémů. Bezdrátová technologie, kterou dnes známe, měla svůj původ ve vědeckém výzkumu sahající několik desítek let. Nikola Tesla byl průkopníkem například bezdrátového elektrického osvětlení a přenosu energie – v oblastech, které jsou i dnes aktivní oblastí studia pro takové způsoby použití, jako je bezdrátové nabíjení.