Kromě toho, že jste opravdovým odpolednem (vážně!), Vám oprava počítače může ušetřit spoustu času a peněz. K ohrožení vaší bezpečnosti však nestačí žádná zábava, peníze ani čas.
Přepněte přepínač
Před prováděním jakékoli údržby vypněte napájení. To by měl být vždy váš první krok, kdykoli pracujete s elektronikou. Dokud není vypnuto napájení, neotvírejte skříň počítače. Pokud vidíte, že v pouzdru svítí nebo blikají nějaká světla, ověřte, zda jste jej vypnuli – nejen že počítač přepnete do režimu hibernace. Mnoho napájecích zdrojů obsahuje na zadní straně mechanický spínač, který zabíjí energii zařízení a nakonec i zbytku vašeho počítače. Pokud je váš napájecí zdroj vybaven, vypněte jej. Pokud pracujete na notebooku, netbooku nebo tabletu, před odpojením nebo demontáží odpojte od napájení také baterii.
Odpojte pro větší bezpečnost
Jako druhé preventivní opatření je rozumné odpojit počítač od elektrické zásuvky. Pokud existovaly pochybnosti o tom, zda byl počítač předtím vypnutý, je to nyní vyřešeno.
Vyhněte se kouři a vůni
Vidíte kouř vycházející ze zdroje napájení nebo uvnitř pouzdra nebo cítíte vůni hoření nebo pájky? Pokud ano:
-
Přestaň s tím, co děláš.
-
Odpojte počítač od zdi. Nečekejte, až se počítač vypne.
-
Nechejte počítač vychladnout nebo vybitý odpojený po dobu nejméně 5 minut.
Nakonec, pokud víte, které zařízení generovalo kouř nebo zápach, před dalším používáním počítače jej odstraňte a vyměňte. Nepokoušejte se opravit zařízení, které je v tomto rozsahu poškozené, zejména pokud jde o napájecí zdroj.
Odstraňte ruční šperky
Snadný způsob, jak se dostat elektrickým proudem, je obejít vysokonapěťové zařízení, jako je napájecí zdroj, zatímco nosíte kovové prsteny, hodinky nebo náramky. Před manipulací uvnitř počítače si z rukou odstraňte cokoli vodivého, zvláště pokud provádíte test napájení.
Vyhněte se kondenzátorům
Kondenzátory jsou miniaturní elektronické součástky obsažené v mnoha částech uvnitř počítače. Kondenzátory uchovávají elektrický náboj na krátkou dobu po vypnutí napájení, takže je rozumné počkat několik minut po vytažení zástrčky, než začnete pracovat na počítači.
Nikdy neopravujte neopravitelný
Když narazíte na štítky s nápisem „Žádné opravitelné součásti uvnitř“, neberte to jako výzvu nebo dokonce návrh. Toto je vážné prohlášení. Některé části počítače prostě nejsou určeny k opravě, a to ani většina profesionálních opravářů počítačů. Toto varování se obvykle zobrazí na napájecích zdrojích, ale také na monitorech, pevných discích, optických jednotkách a dalších nebezpečných nebo vysoce citlivých součástech.