V typografii se k popisu částí postavy používá standardní sada výrazů. Tyto termíny a části písmen, která představují, jsou často označovány jako „anatomie písmen“ nebo „anatomie písma“. Rozdělením písmen na části může návrhář lépe porozumět tomu, jak se typ vytváří a mění a jak ho efektivně používat.
Základní linie
Základní čára je neviditelná čára, na které postavy sedí. I když se základní linie může lišit od písma k písmu, je v rámci písma konzistentní. Zaoblená písmena, jako například „e“, se mohou mírně rozšířit pod základní linii. Pod základní linii zasahují potomci písmen, například ocas na „y“.
Střední čára
Střední čára, nazývaná také střední čára, spadá na začátek mnoha malých písmen, jako jsou „e“, „g“ a „y“. Je to také místo, kde dosahuje křivka písmen jako „h“.
Výška X
Výška x je vzdálenost mezi střední čárou a základní linií. Označuje se jako výška x, protože je to výška malého písmene „x“. Tato výška se mezi písmeny velmi liší.
Výška čepice
Výška čepičky je vzdálenost od základní linie k horní části velkých písmen jako „H“ a „J.“
Ascender
Část postavy, která se rozprostírá nad střední čárou, je známá jako ascender. To je stejné jako prodloužení nad výšku x.
Sestupník
Část znaku, která se rozprostírá pod základní linií, je známá jako sestupná, například spodní tah „y“.
Patky
Písma se často dělí na patková a bezpatková. Patková písma lze odlišit extra malými tahy na koncích tahů znaků. Tyto malé tahy se nazývají patky.
Zastavit
Svislá čára velkých písmen „B“ a primární diagonální čára „V“ se nazývají stonky. Kmen je často hlavním „tělem“ dopisu.
Bar
Vodorovné čáry velkých písmen „E“ jsou známé jako pruhy. Tyče jsou horizontální nebo diagonální čáry písmene, známé také jako ramena. Jsou otevřené alespoň na jedné straně.
Miska
Otevřená nebo uzavřená kruhová čára, která vytváří vnitřní prostor, například v malých písmenech „e“ a „b“, se nazývá mísa.
Čelit
Počítadlo je prázdné místo uvnitř misky.
Noha
Spodní tah písmene, jako je základna „L“ nebo diagonální tah „K“, se označuje jako noha.
Rameno
Křivka na začátku nohy znaku, například malým písmenem „m“.