Ať už pořádáte večírky nebo poskytujete soundtrack k líné neděli, venkovní reproduktory mohou pomoci proměnit všední venkovní terasu v hudební nebe. Přestože jsou venkovní reproduktory poněkud zapojenější než vnitřní reproduktory, instalace je stále poměrně snadná. Ale poslední věc, kterou chcete udělat, je urychlit proces. Pomáhá mít plán a zvážit všechny související kroky, než něco uděláte. Zde je několik tipů na nákup a nastavení reproduktorů mimo váš domov.
Získejte Lay of the Land
Zvažte, kde by hosté pravděpodobně byli, abyste určili nejlepší umístění reproduktorů. Velké dvory a terasy mohou vyžadovat více než dva reproduktory, ale měli byste si být vědomi sousedů. Při rozhodování o správném umístění reproduktorů zvažte logistiku, kterou k nim vede drát reproduktorů: Existují nějaké cesty, stěny, rostliny nebo stromy? Chcete, aby byli reproduktory na očích nebo splynuli s prostředím?
‚Venkovní ‚reproduktory jsou nutností
Pokud jde o matku přírodu, nemůžete nechat elektrické zařízení náhodě. Každý reproduktor nebo elektrický systém určený k práci venku musí být odolný proti povětrnostním vlivům. Tyto venkovní reproduktory jsou například vyrobeny tak, aby odolaly teplu, větru, prachu, vlhkosti, přímému slunci a většině dalších povětrnostních podmínek. Venkovní reproduktory přicházejí v řadě cen, které vyhovují většině rozpočtů. Zde je několik funkcí, které je třeba vzít v úvahu při nákupu správné sady reproduktorů pro váš dvorek:
- Snadné pod okapem: Velmi oblíbené jsou venkovní reproduktory instalované pod okapy nebo krytou terasu. Proces instalace je rychlejší a snadnější ve srovnání s reproduktory umístěnými dále od domu. Po domě lze vést dráty a samotné reproduktory jsou více chráněny před živly. Ačkoli bývají na očích, mnoho z těchto modelů lze namalovat tak, aby ladily s barvou vašeho domu.
- Dekorativní a maskované: Pokud máte dekorativní zahradu, můžete zvážit venkovní reproduktor, který vypadá jako kámen, pařez, lucerna nebo jiný rustikální ornament. Pokud jsou barvy vybrány pečlivě, reproduktory budou kamuflovat s krajinou. Proces instalace těchto reproduktorů je obtížnější, protože ke spuštění vodiče reproduktoru budete muset kopat mělké příkopy. Může být také nutné vést dráty kolem nebo pod překážkami, jako jsou betonové chodníky nebo vyvýšené zahradní záhony.
- Klasické v zemi: Vestavěné reproduktory se vyhýbají potenciálně křiklavému vzhledu maskovaných reproduktorů. Jsou dostatečně velké, aby produkovaly skvělý zvuk, a mohou být částečně zakopány, takže jsou vidět pouze vrcholy reproduktorů. Tyto druhy reproduktorů se často používají v komerčních prostředích, jako jsou kampusy a zábavní parky. Mohou být zastrčeny za listy, keře nebo keře.
- Doplňkový subwoofer: Většina venkovních reproduktorů se snaží tlačit na nízké frekvence, protože existuje jen málo stěn nebo bariér, které by basům pomohly odrazit se. Vnitřní reproduktory jsou naopak schopné poskytovat intenzivní low-end díky omezením místnosti, ve které sedí. Pokud chcete, aby váš dvůr poskytoval plnější a bohatší basy, můžete se rozhodnout pro venkovní subwoofer. Některé mohou být dekorativního typu, zatímco jiné jsou zapuštěné.
Dbejte na svou délku a rozchod
Měli byste odhadnout, kolik reproduktorového drátu bude potřeba k vedení ze zesilovače nebo přijímače do reproduktorů. To má zabránit frustraci z krátkého příchodu, ale také určit správný měřič drátu, který se má použít. Vodič o průměru 16 je vhodný pro většinu vzdáleností až asi dvacet stop. Kromě toho budete chtít zvážit silnější drát 14, 12 nebo dokonce 10 gauge, zvláště pokud používáte reproduktory s nižší impedancí. Pokud se nerozhodnete koupit přímý pohřební drát pro instalace v zemi, měli byste se ujistit, že používáte správné kabelové kanály nebo nádoby. Například běžné PVC potrubí nemusí poskytovat dostatečnou ochranu před vlhkostí nebo extrémními teplotami. Kromě instalace dálkového ovládání hlasitosti je chytré použít také banánkové zástrčky pro připojení venkovních reproduktorů. Tyto konektory bývají spolehlivější, snáze se spravují a jsou méně vystaveny živlům než holé vodiče.
Otestujte před dokončením
Než začnete kopat zákopy nebo montážní držáky, měli byste se ujistit, že se vám líbí, co slyšíte. Na umístění a výšce záleží na celkové rovnováze, věrnosti a projekci. Reproduktory by měly sedět dostatečně daleko, aby vytvářely požadovaný stereofonní obraz, ale ne příliš daleko, aby zněly tence. Kompenzace vzdálenosti s vyšší úrovní hlasitosti může vést k nežádoucímu zkreslení. Toto je také vhodný čas pro kontrolu umístění reproduktorů. Sádrokarton, obklady nebo opotřebované povrchy mohou z dlouhodobého hlediska představovat problémy. Namontované reproduktory musí být bezpečně podepřeny. Pokud reproduktory nejsou navrženy tak, aby zabraňovaly shromažďování vody, bude možná nutné je naklonit dolů, aby došlo k odtoku. Pokud je třeba vyvrtat otvory pro protažení drátu vnějšími stěnami, budete chtít mít snadný přístup na obě strany stěny. Také budete chtít utěsnit otvory silikonem, abyste udrželi izolaci vašeho domova a zabránili škůdcům.
Připojte se a užívejte si
S nainstalovanými venkovními reproduktory nezbývá než připojit přijímač nebo zesilovač. Pokud již máte vnitřní reproduktory nastavené, venkovní by se pravděpodobně zapojily do konektoru B reproduktoru přijímače. Pokud máte více než jeden pár venkovních reproduktorů, můžete pomocí přepínače reproduktorů zvládnout další čtyři, šest nebo dokonce osm párů. Tyto přepínače fungují jako rozbočovač a zvládají zátěž a zároveň chrání přijímač před poškozením. Některé dokonce nabízejí nezávislé ovládání hlasitosti. Pokud je vše správně propojeno, zbývá už jen naplánovat nějaké večírky nebo si jednoduše odpočinout a užít si hudební plody své práce.