Videohry v „akčním“ žánru obvykle kladou důraz na zpochybnění hráčových reflexů, koordinace ruka-oko a reakční doba. Ve skutečnosti, když přemýšlíte o akčních hrách, můžete okamžitě myslet na arkádové klasiky jako Past a další tituly, které zahrnovaly spoustu virtuálního běhu a skákání. To proto, že i nejranější arkádové skříně byly domovem některých z nejznámějších akčních her všech dob. Dnešní akční hry jsou obvykle složitější než první nabídky (ale ne vždy!), Přestože základní mechanika žánru – běh, skákání, útočení – zůstává nedotčena. Mnoho akčních her také sdílí podobnou mechaniku designu. Hráč obvykle postupuje z úrovně na úroveň, zatímco úroveň výzev ve hře se plíží stabilním tempem. Terén se postupně stává zrádnějším pro navigaci a nepřátelé se stávají obtížnějšími k porážce. Většina akčních her završuje úrovně (nebo skupinu úrovní) „bojem s bossem“, který zahrnuje postup od prstů k patě s obzvláště velkým padouchem, který k poražení vyžaduje trochu extra jemnosti a/nebo síly. Některé akční hry také vykreslují menšího šéfa uprostřed určitých úrovní. Tyto hrozby střední úrovně jsou často označovány jako „minibosses“, což je termín, který se stále objevuje v moderním herním žargonu.
Jak se hrají akční hry?
Akční hry obvykle dávají hráči několik způsobů útoku, i když v práci téměř vždy existuje společné téma. Například akční hra založená na střelbě může hráči poskytnout spoustu upgradovatelných zbraní, zatímco jiná akční hra založená na fantasy světě poskytne meče a magické schopnosti. Jak hráč postupuje hrou, musí si pamatovat zdraví a životy hlavních hrdinů. Hlavní postava může obvykle získat více zásahů, ale pokud dojde k příliš velkému poškození, postava zemře a „život“ je ztracen. Pokud jsou všechny životy postavy vymazány, je to tak Konec hry. Hráč může na své cestě obvykle nasbírat více životů a zdraví. Moderní akční hry našly způsoby, jak si pohrát se systémem odměn a trestů v oblasti zdraví a životů, protože někteří vývojáři se domnívají, že jde o archaické držení z doby, kdy lidé shazovali ubikace do arkádových automatů, aby mohli dál hrát. V nezávisle vyvinuté akční hře Prýmek, například hráči mohou ve skutečnosti „přetočit“ hru zpět a opravit chyby, které vedly ke smrti hlavního hrdiny. Vzhledem k popularitě a dlouhověkosti žánru akčních her si vývojáři se vzorcem docela pohráli. Výsledkem je, že se akční hry rozdělily do několika různých podžánrů. Některé z těchto subžánrů zahrnují:
- Střelecké hry: Akční hry, které vyzývají hráče k zaměření a odeslání protivníků. Tito soupeři nejsou vždy lidské povahy: velmi často je hráč ve vozidle, které se posouvá zleva doprava (nebo ze spodní části obrazovky do horní části obrazovky) a musí zdánlivě sestřelit nekonečná palba nepřátelských letadel a robotů.
- Beat ‚em Ups: Akční hry, ve kterých se hráč pohybuje zleva doprava a rve se s nepřáteli pomocí útoků zblízka. Mnoho Beat ‚em Ups je založeno na bojových uměních. Dobrými příklady tohoto subžánru jsou Dvojitý drak a Závěrečný boj.
- Platformové hry: Pravděpodobně nejznámější akční herní subžánr. Platformové hry zpochybňují reflexy hráče překážkovými kurzy plnými plovoucích platforem, nepřátel a postav bossů. Super Mario 3D Land, Mutant Mudds, a Kirby’s Adventure jsou všechny příklady skvělých akčních her na Nintendo DS a 3DS. VVVVVV je akční hra, která se točí kolem převrácení gravitace, a je proto dobrým příkladem akční hry, která dělá něco trochu jiného s osvědčeným vzorcem.