Uzel je jakékoli fyzické zařízení v síti dalších nástrojů, které je schopné odesílat, přijímat nebo přeposílat informace. Osobní počítač je nejběžnějším uzlem. Říká se tomu počítačový uzel nebo internetový uzel. Modemy, přepínače, rozbočovače, mosty, servery a tiskárny jsou také uzly, stejně jako další zařízení připojující se přes Wi-Fi nebo Ethernet. Například síť spojující tři počítače a jednu tiskárnu spolu s dalšími dvěma bezdrátovými zařízeními má celkem šest uzlů. Uzly v počítačové síti musí mít nějakou formu identifikace, například IP adresu nebo MAC adresu, aby ji ostatní síťová zařízení rozpoznala. Uzel bez těchto informací nebo ten, který je offline, již nefunguje jako uzel.
Co dělá síťový uzel?
Síťové uzly jsou fyzické části, které tvoří síť. Obvykle zahrnují jakékoli zařízení, které přijímá a poté sděluje informace. Ale mohou přijímat a ukládat data, přenášet informace jinam nebo místo toho vytvářet a odesílat data. Počítačový uzel může například zálohovat soubory online nebo odeslat e -mail, ale může také streamovat videa a stahovat další soubory. Síťová tiskárna může přijímat požadavky na tisk z jiných zařízení v síti, zatímco skener může odesílat obrázky zpět do počítače. Směrovač určuje, která data jdou do zařízení, která požadují stažení souborů v rámci systému, ale může také odesílat požadavky na veřejný internet.
Jiné typy uzlů
V síti kabelové televize založené na vláknech jsou uzly domy nebo firmy, které se připojují ke stejnému přijímači s optickými vlákny. Dalším příkladem uzlu je zařízení, které poskytuje inteligentní síťové služby v celulární síti, jako je řadič základnové stanice (BSC) nebo uzel podpory brány GPRS (GGSN). Jinými slovy, mobilní uzel je to, co poskytuje softwarové ovládací prvky za zařízením, jako je struktura s anténami, které vysílají signály do všech zařízení v síti.
Co je problém koncového uzlu?
Pojem „problém s koncovým uzlem“ označuje bezpečnostní riziko, které přichází s tím, že uživatelé připojí své počítače nebo jiná zařízení k citlivé síti, a to buď fyzicky (jako v práci), nebo prostřednictvím cloudu (odkudkoli), a současně to používají. stejné zařízení k provádění nezabezpečených činností. Mezi příklady patří koncový uživatel, který si pracovní notebook vezme domů, ale poté zkontroluje svůj e-mail v nezabezpečené síti, například v kavárně, nebo uživatel, který připojí svůj osobní počítač nebo telefon k Wi-Fi společnosti. síť. Jedním z nejvýznamnějších rizik pro podnikovou síť je napadené osobní zařízení, které někdo v dané síti používá. Problém je celkem jasný: smíchání potenciálně nezabezpečené sítě a obchodní sítě, která pravděpodobně obsahuje citlivá data. Zařízení koncového uživatele může být napaden malwarem věcmi, jako jsou keyloggery nebo programy pro přenos souborů, které extrahují citlivé informace nebo přesouvají malware do soukromé sítě, jakmile se přihlásí. VPN a dvoufaktorové autentické Tento problém může pomoci vyřešit. Stejně tak speciální zaváděcí klientský software, který může používat pouze konkrétní programy pro vzdálený přístup. Další metodou je však poučit uživatele o správném zabezpečení jejich zařízení. Osobní notebooky mohou používat antivirový program k ochraně svých souborů před malwarem a chytré telefony mohou používat podobnou antimalwarovou aplikaci k zachycení virů a dalších hrozeb, než způsobí jakoukoli škodu.
Jiné významy uzlu
„Node“ také popisuje počítačový soubor ve stromové datové struktuře. Podobně jako skutečný strom, kde větve drží listy, složky v datové struktuře obsahují záznamy. Soubory se nazývají listy nebo listové uzly. Slovo „node“ se také objevuje v node.js, což je běhové prostředí JavaScript, které spouští kód JavaScript na straně serveru. Soubor „js“ neodkazuje na příponu souboru JS používanou se soubory JavaScript; je to jen název nástroje.