Argumenty jsou hodnoty, které funkce používají k provádění výpočtů. V tabulkových programech, jako jsou Excel a Tabulky Google, jsou funkce pouze integrovanými vzorci, které provádějí stanovené výpočty, a většina těchto funkcí vyžaduje, aby uživatel zadal data, aby vrátil výsledek.
Syntaxe funkce
Syntaxe funkce odkazuje na rozložení funkce a zahrnuje název funkce, závorky, oddělovače čárky a její argumenty. Argumenty jsou vždy obklopeny závorkami a jednotlivé argumenty jsou odděleny čárkami. Jednoduchý příklad, zobrazený na obrázku výše, je funkce SUMA, kterou lze použít k součtu nebo součtu dlouhých sloupců nebo řádků čísel. Syntaxe této funkce je: SUM (číslo1, číslo2, … číslo255)
type = „code“> Argumenty pro tuto funkci jsou: Number1, Number2, … Number255
zadejte = „kód“>
Počet argumentů
Počet argumentů, které funkce vyžaduje, se liší podle funkce. Funkce SUMA může mít až 255 argumentů, ale je vyžadován pouze jeden – Číslo 1 argument. Zbývající část je volitelná. Funkce OFFSET má mezitím tři požadované argumenty a dva volitelné. Jiné funkce, jako například funkce NYNÍ a DNES, nemají žádné argumenty, ale čerpají svá data – sériové číslo nebo datum – ze systémových hodin počítače. I když tyto funkce nevyžadují žádné argumenty, musí být při zadávání funkce zahrnuty závorky, které jsou součástí syntaxe funkce.
Typy dat v argumentech
Stejně jako počet argumentů se typy dat, které lze zadat pro argument, budou lišit v závislosti na funkci. V případě funkce SUMA, jak je znázorněno na obrázku výše, musí argumenty obsahovat číselné údaje, ale tato data mohou být:
- sčítají se skutečná data – Číslo 1 argument na obrázku výše
- odkaz na jednotlivou buňku na umístění číselných dat v listu – Argument číslo 2
- pole nebo rozsah odkazů na buňky – Argument číslo 3
Mezi další typy dat, které lze použít pro argumenty, patří:
- textová data
- Booleovské hodnoty
- chybové hodnoty
- další funkce
Vnořovací funkce
Je běžné, že jedna funkce je zadána jako argument pro jinou funkci. Tato operace je známá jako vnořovací funkce a provádí se za účelem rozšíření schopností programu při provádění složitých výpočtů. Například není neobvyklé, že funkce IF jsou vnořeny jedna do druhé, jak je uvedeno níže. = IF (A1> 50, IF (A2 <100, A1 * 10, A1 * 25)
V tomto příkladu je jako funkce použita druhá nebo vnořená funkce IF Value_if_true argument první funkce IF a slouží k testování druhé podmínky, pokud jsou data v buňce A2 menší než 100. Od aplikace Excel 2007 je ve vzorcích povoleno 64 úrovní vnoření. Předtím bylo podporováno pouze sedm úrovní vnoření.
Nalezení argumentů funkce
Dva způsoby zjištění požadavků na argumenty pro jednotlivé funkce jsou:
- Otevřete dialogové okno funkce v aplikaci Excel
- Okna s popisem v Excelu a Tabulkách Google
Dialogová okna funkce aplikace Excel
Drtivá většina funkcí v aplikaci Excel má dialogové okno, jak je pro funkci SUM zobrazeno na obrázku výše, které uvádí požadované a volitelné argumenty pro tuto funkci. Otevření dialogového okna funkce lze provést takto:
- vyhledání a kliknutí na název funkce pod Vzorec záložka pásky;
- kliknutím na Vložit funkci možnost umístěná vedle řádku vzorců, jak je naznačeno na obrázku výše.
Popisky: Zadání názvu funkce
Dalším způsobem, jak zjistit argumenty funkce v Excelu a v Tabulkách Google, je:
-
Vyberte buňku.
-
Zadejte znaménko rovnosti a upozorněte program na zadání vzorce.
-
Zadejte název funkce. Při psaní se názvy všech funkcí začínajících tímto písmenem zobrazují v popisku pod aktivní buňkou.
-
Zadejte otevřenou závorku – zadaná funkce a její argumenty jsou uvedeny v popisu.
V aplikaci Excel okno popisku obklopuje volitelné argumenty hranatými závorkami ([ ]). Všechny ostatní uvedené argumenty jsou povinné. V Tabulkách Google okno popisku nerozlišuje mezi požadovanými a volitelnými argumenty. Místo toho obsahuje příklad a také souhrn použití funkce a popis každého argumentu.