Při úpravě nastavení fotoaparátu za účelem dosažení co nejlepších snímků je jednou věcí, kterou byste mohli přehlédnout, nastavení kvality obrazu a jeho velikosti na nejlepší možné úrovně. Většinu času je nejlepší volbou fotografování v maximálním rozlišení, ale někdy je pro konkrétní situaci fotografování nejvhodnější malá velikost souboru fotoaparátu.
Každý megapixel není vytvořen stejný
Kamery DSLR a pokročilé fotoaparáty s pevným objektivem obvykle používají mnohem větší obrazový snímač, než jaké mají fotoaparáty typu point-and-shoot, což jim umožňuje vytvářet mnohem lepší kvalitu obrazu při použití stejného počtu megapixelů. Nastavení fotoaparátu DSLR na pořizování 10megapixelového obrazu by tedy mělo vytvořit mnohem lepší výsledek než nastavení fotoaparátu typu point-and-shoot pro pořízení 10megapixelového obrazu.
Použijte tlačítko Info ve svůj prospěch
Chcete -li zobrazit aktuální nastavení kvality obrazu pro váš fotoaparát, stiskněte tlačítko Informace knoflík. Aktuální nastavení byste měli vidět na LCD displeji. Pokud váš fotoaparát nemá tlačítko Info, možná budete muset místo toho vyhledat nabídky nastavení kvality obrazu. U novějších fotoaparátů však častěji najdete počet megapixelů zobrazených v rohu obrazovky LCD.
Zvažte soubory RAW Image Quality
Většina fotoaparátů DSLR může pořizovat soubory typu RAW nebo JPEG. Pro ty, kteří rádi upravují své fotografie, je upřednostňován formát souboru RAW, protože nedochází ke kompresi. Je však důležité si uvědomit, že soubory RAW zabírají mnohem více úložného prostoru než soubory JPEG. Některé typy softwaru také nemohou zobrazovat soubory RAW tak snadno jako soubory JPEG.
Používejte současně RAW i JPEG
S mnoha fotoaparáty DSLR můžete ukládat fotografie ve formátech souborů JPEG i RAW současně, což může být užitečné pro zajištění nejlepšího možného obrazu. Opět to využívá spoustu dalšího úložného prostoru pro jednu fotografii než fotografování pouze ve formátu JPEG, takže se ujistěte, že máte dostatek místa. Pro začínající fotografy není fotografování ve formátu RAW pravděpodobně nutné, protože pouze fotografové, kteří plánují na svých fotografiích použít software pro úpravu obrázků, se musí potýkat se snímáním ve formátu RAW.
Záleží na kompresních poměrech JPEG
U souborů JPEG máte někdy na výběr mezi dvěma nebo třemi možnostmi. JPEG Fine označuje kompresní poměr 4: 1; JPEG Normal používá kompresní poměr 8: 1; a JPEG Basic používá kompresní poměr 16: 1. Nižší kompresní poměr znamená větší velikost souboru a lepší kvalitu.
Pochopte rozdíl mezi kvalitou a velikostí
Mějte na paměti, že velikost obrázku se liší od kvality obrazu v nastavení fotoaparátu. Velikost obrázku se týká skutečného počtu pixelů, které fotoaparát ukládá s každou fotografií, zatímco kvalita obrazu udává, jak přesné nebo velikosti tyto pixely jsou. Kvalita obrazu může být často „normální“, „jemná“ nebo „superjemná“ a tato nastavení se týkají přesnosti pixelů. Výběr přesnějších pixelů má za následek lepší celkový obraz, ale vyžadují více úložného prostoru na paměťové kartě, což má za následek větší velikosti souborů.
Vybíráme velké, střední nebo malé
Některé fotoaparáty pro začátečníky vám neukazují přesný počet megapixelů v rozlišení každé fotografie, místo toho označují fotografie jako „velké“, „střední“ a „malé“, což může být frustrující. Volba „velké“ jako velikosti obrázku může mít za následek fotografii s 12 až 14 megapixely, zatímco volba „malá“ jako velikost obrázku může mít za následek 3 až 5 megapixelů. Některé fotoaparáty pro začátečníky uvádějí v nabídce velikosti obrazu pouze počet megapixelů.
Ovládejte také velikosti souborů videa
Je také třeba si uvědomit, že mnoho z těchto stejných pokynů platí při natáčení videa. Tato nastavení můžete upravit pomocí nabídek fotoaparátu, což vám umožní pořizovat snímky ve správné kvalitě videa, která odpovídá vašim potřebám.