Skip to content

Filmy, které způsobily revoluci v počítačové grafice

16 de Červen de 2021
tron 56aa971b5f9b58b7d008c217

V dnešní době jsou velkolepé počítačem generované sekvence efektů běžné ve všem, od velkorozpočtových filmů po televizi, hry a dokonce i komerční reklamu. Ale to nebylo vždy tak – předtím, než se 3D počítačová grafika stala normou, byl svět o něco nudnější. Mimozemšťané byli namísto pixelů vyrobeni z plastu. Superman potřeboval dráty, aby mohl létat. Animace byly vytvořeny pomocí tužek a štětců. Líbil se nám starý způsob – v historii filmu existují některé úžasné příklady „praktických“ vizuálních efektů. Hvězdné války, 2001: Vesmírná odysea, Blade Runner. Sakra, dokonce Den nezávislosti použité fyzické modely pro spoustu záběrů.
Nový způsob se nám líbí ještě více. Blockbustery vypadají lépe než kdy jindy díky talentované armádě 3D modelářů, animátorů, techniků vykreslování a skladů plných počítačů, které počítají. Zde je náš seznam deseti filmů, které způsobily revoluci ve způsobu, jakým přemýšlíme o vizuálních efektech ve filmu. Z Tron na Titanic si každý z těchto filmů vzal to, co jsme považovali za možné, a dal nám něco víc.

Tron (1982)

Tron nebyl neuvěřitelně úspěšným filmem, ani to nebyl zvlášť skvělý. Počátkem 80. let existují mnohem lepší příklady science fiction – sakra, jen v roce 1982 Tron soutěžil s žánrovými klasikami Blade Runner a ET

Ale to je pozoruhodný a má velký rozdíl v tom, že je prvním filmem, který v jakékoli pozoruhodné míře zahrnuje počítačové vizuální efekty. Tron středobodem je neuvěřitelně jedinečné zobrazení „mřížky“, počítačově generovaného softwarového stvůra představujícího vnitřní fungování operačního systému. Film nestárl nijak zvlášť dobře, zejména ve srovnání s panoramatem Los Angeles vytvořeným pro Blade Runner (což vypadá mistrovsky i dodnes). Ale když vezmete v úvahu skutečnost, že mezi tímto a dalším filmem na seznamu je téměř celé desetiletí, jsou vizuály s datem snadno odpuštěny. Každý fanoušek 3D počítačové grafiky by to měl vidět Tron alespoň jednou, i když jen pro letmý pohled na skromné ​​začátky tohoto odvětví. Zajímavě, Tron byl diskvalifikován ze soutěže o Oscara vizuálních efektů z roku 1982, protože počítačové efekty byly považovány za podvádění. Milujte nebo nenávidějte, nemůžete tvrdit, že to nebylo inovativní.

  • První: První pozoruhodné použití počítačové grafiky v celovečerním filmu.
  • Vydláždil cestu pro: Poslední Starfighter (1984), Transformers: The Movie (1986), a samozřejmě Avatar (2010).

Terminátor 2: Soudný den (1991)

Plakát Terminátor 2: Soudný den

Terminátor 2 je jedním z významných filmů, které pomohly otevřít stavidla a nakonec umožnily průmyslu 3D počítačové grafiky stát se tím, čím je dnes.

Soudný den představoval první počítačově generovaný hlavní postava, která se kdy objeví ve filmu, impozantní T-1000. Tým Jamese Camerona se tím ale nezastavil. Objevil se nejen digitální Terminátor – proměnil se, regeneroval části těla a dokonce se změnil na rtuťovitý tekutý kov, který prosakoval malými prasklinami a ujišťoval protagonisty filmu, že nejsou v bezpečí kdekoli.

Terminátor byl legendární. Je to snadno první nebo druhý nejlepší film od jednoho z největších inovátorů Hollywoodu a co je ještě lepší, je to na rozdíl Tron, tento film stále vypadá docela zatraceně dobře. Pokud jde o moderní vizuální efekty, je tu všechno, co se stalo dříve Terminátor 2, a všechno, co se stalo po něm.

  • První: První rozsáhlé použití počítačové grafiky na hlavní postavě.
  • Vydláždil cestu pro: Všechno, co následovalo.

Jurský park (1993)

Divadelní plakát Jurský park

Ačkoli Jurský park vizuální efekty byly převážně animatronické, po dobu přibližně 14 minut byly diváci zpracováni k vůbec prvnímu objevu fotorealistickými, plně počítačem generovanými tvory v celovečerním filmu – a co to bylo za 14 minut! I po osmnácti letech mám stále zimnice při pomyšlení na ty dva Velociraptory, kteří pronásledují děti v opuštěné kuchyni – bylo to zároveň děsivé a okouzlující sledovat, jak dva dinosauři dělají věci, které by jeden z animátorů společnosti Stan Winston nikdy nedokázal. Nakonec Winstonův T-Rex udělal oběd ze dvou Raptorů, ale mistr praktických efektů byl tak ohromen počítačovou grafikou použitou na Jurský park že spolu s Jamesem Cameronem spoluzaložil studio efektů Digital Domain. Jako Terminátor 2, Jurský park byl zlomovým bodem v počítačové grafice, protože začal otevírat oči režisérů nad možnostmi CG, což způsobilo, že mnoho filmařů znovu prozkoumalo projekty, o nichž se dříve věřilo, že je nemožné je natočit.

  • První: První plně animované fotorealistické bytosti v celovečerním filmu.
  • Vydláždil cestu pro: Jumanji (1995), Dračí srdce (1996), Kotě (1995), který si zaslouží čestné uznání sám o sobě.

Příběh hraček (1995)

Příběh hraček divadelní plakát

Tenhle může být nejúčinnějším filmem na celém seznamu. Přemýšlejte o animačním průmyslu před a po Příběh hraček – existuje nějaká šance, že by věci byly takové, jaké jsou dnes, kdyby tento film neexistoval? 3D počítačová animace by se určitě určitě uchytila, ale John Lasseter & Co. vtrhl na scénu s jedním z nejoblíbenějších filmů posledního desetiletí, ohromil diváky a ukázal světu, co je možné pomocí počítačové animace. Příběh hraček neuvěřitelný úspěch pobídl k případnému šílenství 3D animací, které se nikdy nezměnilo. Formát je dnes stejně populární jako před deseti lety a nezdá se, že by ztrácel na síle. To by stačilo na Příběh hraček usnul na svých technických vavřínech, ale to není způsob Pixaru. Zahájení řady kritických a komerčních úspěchů, Příběh hraček stmelil Pixar jako jednoho z předních vypravěčů v oboru a byl prvním krokem k založení těch nejskvostnějších záznamů, jaké kdy moderní studio vytvořilo.

  • První: První film plně animovaný pomocí 3D počítačové grafiky.
  • Vydláždil cestu pro: Antz (1998), Život brouka (1998) (2001), celý kánon Pixar / Dreamworks.

Titanic (1997)

Plakát Titanic

Skoro jsem odešel Titánský ze seznamu ze strachu, že Jamesovi Cameronovi věnujeme příliš mnoho času ve světle reflektorů. Přemýšlel jsem Dokonalá bouře by byl zajímavý výběr, protože simulace fotorealních tekutin, které obsahovaly, byly na tu dobu docela špičkové. Ale pak jsem si vzpomněl na poslední půlhodinu roku Titánský. Paluba se zvedá, loď se vzpřímila a odhodila stovky počítačově generovaných cestujících do ledového Atlantiku. Stovky dalších, většina z nich digitálně vykreslených, se drží zábradlí, když jsme ošetřeni leteckým pohledem, který se dívá dolů na délku nešťastné lodi, jak klesá k moři. Tato scéna nebyla jen špičková – byla ikonická. Více lidí vidělo Titánský než jakýkoli jiný film v historii, a přestože jeho pokladny byly uloženy, Titanic k prvnímu prodeji vstupenek se ani nepřišlo. Dokonalá bouře může obsahovat pokročilejší oceánskou simulaci, ale uvnitř byla voda CG Titánský taky – o tři roky dříve, pamatuj.

  • První: První film, který představoval značný počet „komparsů“ CG – mnoho širokých záběrů obsahovalo desítky nebo dokonce stovky digitálních herců, což je průlom v simulaci davu.
  • Vydláždil cestu pro: Dokonalá bouře (2000)