V dnešní době jsou velkolepé počítačem generované sekvence efektů běžné ve všem, od velkorozpočtových filmů po televizi, hry a dokonce i komerční reklamu. Ale to nebylo vždy tak – předtím, než se 3D počítačová grafika stala normou, byl svět o něco nudnější. Mimozemšťané byli namísto pixelů vyrobeni z plastu. Superman potřeboval dráty, aby mohl létat. Animace byly vytvořeny pomocí tužek a štětců. Líbil se nám starý způsob – v historii filmu existují některé úžasné příklady „praktických“ vizuálních efektů. Hvězdné války, 2001: Vesmírná odysea, Blade Runner. Sakra, dokonce Den nezávislosti použité fyzické modely pro spoustu záběrů.
Nový způsob se nám líbí ještě více. Blockbustery vypadají lépe než kdy jindy díky talentované armádě 3D modelářů, animátorů, techniků vykreslování a skladů plných počítačů, které počítají. Zde je náš seznam deseti filmů, které způsobily revoluci ve způsobu, jakým přemýšlíme o vizuálních efektech ve filmu. Z Tron na Titanic si každý z těchto filmů vzal to, co jsme považovali za možné, a dal nám něco víc.
Tron (1982)
Ale to je pozoruhodný a má velký rozdíl v tom, že je prvním filmem, který v jakékoli pozoruhodné míře zahrnuje počítačové vizuální efekty. Tron středobodem je neuvěřitelně jedinečné zobrazení „mřížky“, počítačově generovaného softwarového stvůra představujícího vnitřní fungování operačního systému. Film nestárl nijak zvlášť dobře, zejména ve srovnání s panoramatem Los Angeles vytvořeným pro Blade Runner (což vypadá mistrovsky i dodnes). Ale když vezmete v úvahu skutečnost, že mezi tímto a dalším filmem na seznamu je téměř celé desetiletí, jsou vizuály s datem snadno odpuštěny. Každý fanoušek 3D počítačové grafiky by to měl vidět Tron alespoň jednou, i když jen pro letmý pohled na skromné začátky tohoto odvětví. Zajímavě, Tron byl diskvalifikován ze soutěže o Oscara vizuálních efektů z roku 1982, protože počítačové efekty byly považovány za podvádění. Milujte nebo nenávidějte, nemůžete tvrdit, že to nebylo inovativní.
- První: První pozoruhodné použití počítačové grafiky v celovečerním filmu.
- Vydláždil cestu pro: Poslední Starfighter (1984), Transformers: The Movie (1986), a samozřejmě Avatar (2010).
Terminátor 2: Soudný den (1991)
Soudný den představoval první počítačově generovaný hlavní postava, která se kdy objeví ve filmu, impozantní T-1000. Tým Jamese Camerona se tím ale nezastavil. Objevil se nejen digitální Terminátor – proměnil se, regeneroval části těla a dokonce se změnil na rtuťovitý tekutý kov, který prosakoval malými prasklinami a ujišťoval protagonisty filmu, že nejsou v bezpečí kdekoli.
Terminátor byl legendární. Je to snadno první nebo druhý nejlepší film od jednoho z největších inovátorů Hollywoodu a co je ještě lepší, je to na rozdíl Tron, tento film stále vypadá docela zatraceně dobře. Pokud jde o moderní vizuální efekty, je tu všechno, co se stalo dříve Terminátor 2, a všechno, co se stalo po něm.
- První: První rozsáhlé použití počítačové grafiky na hlavní postavě.
- Vydláždil cestu pro: Všechno, co následovalo.
Jurský park (1993)
- První: První plně animované fotorealistické bytosti v celovečerním filmu.
- Vydláždil cestu pro: Jumanji (1995), Dračí srdce (1996), Kotě (1995), který si zaslouží čestné uznání sám o sobě.
Příběh hraček (1995)
- První: První film plně animovaný pomocí 3D počítačové grafiky.
- Vydláždil cestu pro: Antz (1998), Život brouka (1998) (2001), celý kánon Pixar / Dreamworks.
Titanic (1997)
- První: První film, který představoval značný počet „komparsů“ CG – mnoho širokých záběrů obsahovalo desítky nebo dokonce stovky digitálních herců, což je průlom v simulaci davu.
- Vydláždil cestu pro: Dokonalá bouře (2000)