Skip to content

O síťových rozhraních API (aplikační programovací rozhraní)

8 de Srpen de 2021
programming flat design concept 533044680 57f826d65f9b586c356f38e8

Rozhraní API (Application Programming Interface) umožňuje počítačovým programátorům přístup k funkcím publikovaných softwarových modulů a služeb na webu. Rozhraní API hrají důležitou roli ve vývoji aplikací a síťovém programování. Zjistěte více o tom, co je API a proč je vývojáři používají.

Co je API?

Rozhraní API definuje datové struktury a podprogramová volání, která rozšiřují stávající aplikace o nové funkce. Používají se také k vytváření nových aplikací nad ostatními softwarovými komponentami. Rozhraní API na webu umožňují integraci aplikací se službami, jako jsou Google Maps a Facebook. Některá rozhraní API podporují programování v síti. Síťové programování je typ vývoje softwaru pro aplikace, které se připojují a komunikují prostřednictvím počítačových sítí, včetně internetu. Síťová rozhraní API poskytují vstupní body pro protokoly a opakovaně použitelné softwarové knihovny. Síťová rozhraní API podporují webové prohlížeče, webové databáze a mnoho mobilních aplikací. Jsou široce podporovány v mnoha programovacích jazycích a operačních systémech.

API a programování soketů

Tradiční síťové programování se řídilo modelem klient-server. Primární API používaná pro sítě klient-server byla implementována do soketových knihoven zabudovaných do operačních systémů. Například sokety Berkeley a API Windows Sockets (Winsock) byly po mnoho let dvěma primárními standardy pro programování soketů.

Volání vzdálených procedur

Rozhraní RPC API rozšiřují základní techniky síťového programování přidáním schopnosti aplikací vyvolávat funkce na vzdálených zařízeních, místo aby jim pouze odesílaly zprávy. S explozí růstu na webu se XML-RPC ukázal jako populární mechanismus pro RPC.

Simple Object Access Protocol (SOAP)

SOAP byl vyvinut na konci devadesátých let jako síťový protokol využívající jako formát zpráv XML a přenosový protokol HyperText Transfer Protocol (HTTP). SOAP generoval věrné následovníky programátorů webových služeb a stal se široce používán pro podnikové aplikace.

Přenos reprezentativního státu (REST)

REST je další model programování, který podporuje webové služby. Stejně jako SOAP, i REST API používají HTTP, ale místo XML, REST aplikace často používají Javascript Object Notation (JSON). REST a SOAP se liší v přístupech ke správě stavu a zabezpečení, což jsou klíčová hlediska síťových programátorů. Mobilní aplikace mohou nebo nemusí používat síťová rozhraní API, ale ta, která často používají REST.

Budoucnost API

SOAP i REST se nadále aktivně používají pro vývoj nových webových služeb. Jelikož je REST novější technologií než SOAP, pravděpodobněji se bude vyvíjet a vytvářet další odnože vývoje API. Operační systémy se také vyvinuly tak, aby podporovaly mnoho nových technologií Network API. V moderních operačních systémech, jako je například Windows 10, jsou například sokety i nadále základním rozhraním API s HTTP a další dodatečnou podporou navrstvenou pro síťové programování ve stylu RESTful. Jak už to v počítačových oborech často bývá, novější technologie se zavádějí rychleji než staré zastarávají. Podívejte se na zajímavý nový vývoj API, ke kterému dochází zejména v oblastech cloud computingu a internetu věcí (IoT), kde se vlastnosti zařízení a jejich modely použití liší od tradičních prostředí síťového programování.