Pokud posunete reproduktor nad rámec jeho schopností – někdy se tomu říká přetížení – zvuk z něj se ořízne a vytvoří zkreslení. K tomu dochází, protože do zesilovače není dodáván dostatečný výkon. Pokud požadavky přesahují toto, zesilovač ořízne vstupní signál. Důvodem může být příliš vysoká hlasitost nebo nesprávné nastavení zesílení zesilovače. Když dojde k oříznutí, namísto hladké sinusové vlny, která je vytvářena jako u normálního zvuku, zesilovač vytváří čtvercový a „ořezaný“ průběh, což má za následek zkreslení zvuku. Podobně v digitálním zvuku existuje také limit, do jaké míry je reprezentován vstupní zvuk. Pokud amplituda signálu překročí limity digitálního systému, jeho zbytek bude vyřazen. To je obzvláště špatné v digitálním zvuku, protože velké množství definic může být ztraceno prostřednictvím zvukových výstřižků.
Účinky ořezávání
Zvukové výstřižky mohou být tvrdé, měkké nebo omezující. Tvrdé ořezávání přináší největší hlasitost, ale také největší zkreslení a ztrátu basů. Měkké (také nazývané analogové) ořezávání poskytuje plynulejší zvuk s určitým zkreslením. Omezené ořezávání zkresluje nejméně, ale nejvíce snižuje hlasitost, což má za následek ztrátu úderu. Ne všechny výstřižky jsou špatné nebo neúmyslné. Například tvrdě jedoucí hráč na elektrickou kytaru může záměrně vyvolat oříznutí zesilovače, aby došlo ke zkreslení hudebního efektu. Ve většině případů je však oříznutí nežádoucím důsledkem nesprávného nastavení nebo špatného nastavení zvukového zařízení nebo prostě neodpovídá požadavkům, které jsou na něj kladeny.
Odstranění ořezávání zvuku
Prevence je vždy lepší než léčba, jak se říká, a platí pro ořezávání. Doporučuje se nahrávat digitální zvuk a přitom udržovat vstupní signál v mezích. Pokud však již máte digitální zvukové soubory, které potřebujete vylepšit, můžete se pomocí určitých zvukových nástrojů pokusit co nejvíce eliminovat ořezávání. Mezi příklady zvukového softwaru, který to dokáže, patří:
- Softwarové přehrávače médií s normalizací. Některé softwarové přehrávače jukebox, jako jsou iTunes a Windows Media Player, mají vestavěné funkce normalizace pro zpracování zvukových souborů, které mohou zabránit ořezávání skladeb.
- Samostatné normalizační nástroje. K normalizaci skladeb ve vaší hudební knihovně lze použít zvukové nástroje jiných výrobců, jako je MP3Gain. Upravují nejen hlasitost skladeb, takže všechny hrají stejnou hlasitost, ale také snižují zvukové ořezávání.
- Zvukové editory. Tyto programy poskytují mnoho způsobů digitálního zpracování zvukového souboru. Zvukové editory, jako je Audacity, mají pokročilé algoritmy k trvalému odstranění výstřižků.
- ReplayGain. Podobně jako u softwarových nástrojů, jako je MP3Gain, je tato funkce integrována do některých přehrávačů MP3. Metadata ReplayGain mohou být užitečná pro zabránění oříznutí velmi hlasitých skladeb interním digitálním hardwarem na analogový zesilovač.
- Software pro vypalování disků CD/DVD. Programy pro vypalování disků často přicházejí s možností normalizace skladeb, zejména při vytváření zvukových disků CD vhodných pro přehrávání na standardním zařízení domácí zábavy.
Než si stáhnete a použijete Audacity, nezapomeňte si přečíst jeho zásady ochrany osobních údajů, abyste se ujistili, že vám jeho podmínky vyhovují.