Gamma je nelineární operace používaná ke kódování a dekódování hodnot jasu v nepohyblivých a pohyblivých obrazech. Gamma definuje, jak číselná hodnota pixelu souvisí s jeho skutečným jasem. Zatímco gama je nesmírně obtížné pochopit v celém rozsahu, digitální fotografové musí pochopit, jak se vztahuje na obrázky. Gama dramaticky ovlivňuje vzhled digitálního obrazu na obrazovce počítače.
Porozumění gama ve fotografii
Termín gama je použitelný ve fotografických termínech, když chceme prohlížet obrázky na počítačových monitorech. Koncept je nezbytně nutné uchopit (i jen na povrchu), protože cílem je vytvořit digitální obraz, který vypadá co nejlépe na kalibrovaných i nekalibrovaných monitorech.
- Image Gamma – Používá se fotoaparátem nebo softwarem pro převod obrázků RAW k převodu obrázku na komprimovaný soubor (JPG nebo TIFF).
- Zobrazit gama – Používají ho počítačové monitory a grafické karty k úpravě výstupu obrazu. Gama s vysokým zobrazením vytvoří obrázky, které vypadají tmavší as větším kontrastem.
- Systémová gama – Také zvaný sledování gama, toto je reprezentativní pro všechny hodnoty gama použité k zobrazení obrazu: v zásadě jde o kombinaci obrázku a zobrazení gamma. Například stejný obraz zobrazený na monitoru s jiným gamma zobrazení nebude vypadat stejně, protože výsledné gama sledování je odlišné.
Od kamery k monitoru: Jak funguje gama
Zařízení dává každému pixelu v digitálním obrazu hodnotu, která určuje jeho úroveň jasu. Monitor počítače používá tyto hodnoty při zobrazování digitálních obrázků. Počítačové monitory CRT a LCD však musí tyto hodnoty využívat nelineárně, což znamená, že před zobrazením je nutné hodnoty upravit. Počítačový monitor má ihned po vybalení obvykle hodnotu gama 2,5. Většina moderních fotoaparátů DSLR fotografuje s barevným prostorem buď sRGB nebo Adobe RGB a tyto pracují s gama 2,2. Pokud obrazovka počítače není kalibrována tak, aby odpovídala této hodnotě 2,2 gama, pak snímky z digitální zrcadlovky mohou vypadat příliš tmavé a zcela odlišné od fotografií pořízených na prvním místě.
Proč je kalibrace monitoru důležitá?
Ze všech těchto důvodů byla nastavena sada standardů, takže obraz na vašem monitoru bude vypadat jako stejný na monitoru vašeho souseda. Proces se nazývá kalibrace a slouží k získání konkrétního odečtu gama, který je podobný jako u každého jiného kalibrovaného monitoru na světě. Žádný fotograf, ať už amatér nebo profesionál, by neměl pracovat se snímky bez kalibrovaného monitoru. Jedná se o malou investici, která zajistí, aby každá fotografie, kterou sdílíte online nebo posíláte do fotolaboratoře k tisku, vypadala tak, jak ji zamýšlíte. Vytváření obrazu, který vypadá krásně pro vás a vypadá hrozně pro všechny ostatní, není vůbec dobré! Ke kalibraci monitoru můžete použít celou řadu metod, včetně možností hardwaru a softwaru. Průměrný uživatel počítače pravděpodobně nebude kalibrovat svůj monitor. To může představovat problém pro fotografy, kteří se snaží předvést (nebo prodat) své snímky. Pokud je však váš monitor kalibrován, udělali jste vše pro to, abyste své snímky předváděli co nejlépe. Optimálně můžete svému publiku vysvětlit kalibraci, která vidí příliš tmavý nebo světlý obraz.