Windows RT byl první předběžný krok Microsoftu k uvedení Windows do mobilního věku. Windows RT, který byl vydán společně s Windows 8 v roce 2012, byl k dispozici pouze na vybraných zařízeních. Přestože společnost Microsoft ukončila provoz operačního systému, stále můžete mít zařízení Windows RT, protože rozšířená podpora běží až do roku 2023. Zde je vše, co potřebujete vědět o mobilním prvním vydání systému Windows 8. Microsoft Windows Windows byl aktualizován na Windows RT 8.1. Je také známý svým kódovým názvem před vydáním, Windows on Arm (WOA), nezaměňovat s Windows Runtime (WinRT), programovacím rozhraním pro Windows poprvé představeným v systému Windows 8.
Co byl Windows RT?
Většina edic systému Windows byla vyvinuta tak, aby fungovala na architekturách procesorů x86 a x64, a po mnoho let jste si mohli zakoupit obě edice v závislosti na interních komponentách vašeho počítače. S nástupem mobilních počítačů na smartphonech a tabletech začali výrobci navrhovat obvody System on a Chip (SoC) speciálně pro mobilní zařízení. Některé z nejpopulárnějších SoC používají 32bitovou architekturu ARM, což vede společnost Microsoft k výběru této konfigurace pro podporu Windows SoC. Windows 8 viděl Microsoft přepracovat design Windows, vytvořit nový designový jazyk původně známý jako Metro, ale nyní formálně nazvaný Microsoft Design Language (MDL). Windows 8 představoval novou nabídku Start na celou obrazovku s dotykovými dlaždicemi a přidáním Windows Store, který obsahoval aplikace ke stažení napsané pomocí Windows Runtime. Tyto aplikace mohly běžet na architekturách x86, x64 a ARM.
Za novou nabídkou Start na zařízeních x86 a x64 stála tradiční pracovní plocha Windows spolu s některými novými funkcemi a upraveným uživatelským rozhraním. Kvůli svým omezením Windows RT nepodporoval tradiční software, místo toho se spoléhal pouze na nový Windows Store.
Na kterých zařízeních běží Windows RT?
Microsoft tradičně neimplementuje mnoho ovládacích prvků na zařízeních, která mohou používat Windows, ale udělala výjimku pro Windows RT. Společnost úzce spolupracovala s výrobci a stavěla na přísných specifikacích, aby udržela úroveň kvality napříč všemi zařízeními Windows RT. Kvůli této přísné kontrole byla vydána pouze hrstka zařízení Windows RT. Oni jsou:
- Microsoft Surface
- Microsoft Surface 2
- Asus VivoTab RT
- Dell XPS 10
- Lenovo IdeaPad Yoga 11
- Nokia Lumia 2520
- Samsung Ativ Tab
Jak funguje Windows RT?
Design a základní funkce Windows RT jsou podobné Windows 8 a Windows 8.1. Při prvním spuštění zařízení zobrazí nabídka Start na celou obrazovku živé dlaždice, které se aktualizují během dne. Obrazovka nabídky Start je přizpůsobitelná, což vám umožňuje připnout oblíbené aplikace a změnit velikost jejich dlaždic. Přejetím nahoru ze spodní části obrazovky se zobrazí seznam všech aktuálně nainstalovaných aplikací.
Na rozdíl od běžných edic Windows 8, Windows RT přichází pouze s omezeným množstvím nainstalovaného softwaru. Všechna zařízení Windows RT obsahují Office 2013 Home & Student RT, který původně obsahoval Word, PowerPoint, Excel a OneNote. Aplikace Outlook byla přidána jako součást aktualizace Windows 8.1.
I když je možné přistupovat k tradiční ploše, existuje několik možností. Průzkumník souborů, Internet Explorer a Office RT jsou jediné podporované aplikace v režimu plochy. Všechny ostatní aplikace nainstalované prostřednictvím Windows Store používají rozhraní Metro MDL.
Budoucnost Windows RT
Omezená funkčnost zařízení Windows RT znamenala, že nejsou tak populární, jak Microsoft doufal, že budou, a výrobní partneři Microsoftu odmítli vytvořit další zařízení. Nedlouho po vydání Windows RT začal Intel vyvíjet x86 SoC pro Windows 8, čímž se snížila potřeba Windows RT založeného na ARM. Společnost Microsoft uvedla na trh své finální zařízení Windows RT, Surface 2, v říjnu 2013 a ukončila jej i Windows RT, když v lednu 2015 došly zásoby zařízení. Společnost místo toho přesunula své zaměření na řadu zařízení vlastní značky Surface Pro. Protože společnost Microsoft neposkytla cestu upgradu pro Windows RT z Windows 8.1 na Windows 10, hlavní podpora pro Windows RT skončila v lednu 2018. Rozšířená podpora však běží až do 10. ledna 2023. S Windows 10 si Microsoft dal za cíl vytvořit jednu základní edici systému Windows, který by mohl běžet na všech zařízeních a architekturách. V roce 2017 však spustili duchovního nástupce Windows RT, známého jako Windows 10 S. Tato edice Windows 10 byla také omezena funkcemi. Mohlo instalovat pouze aplikace z Windows Store. V lednu 2018 byl ukončen provoz systému Windows 10 S.