Klíčové věci
- Apple by mohl použít optický přenos zvuku v nadcházející VR headsetu.
- Mezi omezení Bluetooth patří zpoždění při odesílání zvukového signálu ze zařízení do sluchátek.
- Mnoho společností zkoumá alternativy k Bluetooth pro zvuk.
Zdá se, že Bluetooth je všude, ale nemusí to být nejlepší způsob, jak dostat zvuk do náhlavní soupravy pro virtuální realitu (VR). Nový patent Applu naznačuje, že by společnost mohla využívat optický přenos zvuku z VR headsetů do AirPods. Optické audio systémy využívají k přenosu digitálních audio signálů mezi dvěma zařízeními kabely z optických vláken a laserové světlo. Apple patří mezi společnosti, které zkoumají alternativy k Bluetooth pro zvuk. „Ačkoliv je bezdrátová technologie v mnoha ohledech osvobozující, obvykle nabízí relativně pomalé přenosové rychlosti dat, přičemž standardem je 25 Mbps,“ řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru generální ředitel zvukové inženýrské společnosti Voices David Ciccarelli. „V kontextu se rychlé internetové připojení považuje za alespoň 100 Mbps. Jednoduše řečeno to znamená, že Bluetooth není ideální metoda pro přenos velkého množství dat, jako jsou videa nebo zvukové soubory.“
Lepší než Bluetooth?
Patent Applu (první zmíněný společností Patently Apple) je obecný, ale sugestivní. „Systém, který zahrnuje zařízení zdroje zvuku konfigurované pro získávání zvukových dat alespoň jednoho zvukového kanálu části programového obsahu,“ píše se v patentové přihlášce. „Zdroj audio zařízení má optický vysílač pro přenos audio dat jako optický signál a radiofrekvenční (RF) transceiver.“
Bluetooth není vždy ideální pro VR, řekl Ciccarelli, protože rádiové vlny používané systémem mají krátký dosah. Existují tři typy Bluetooth, přičemž dva typy dosahují pouze 10metrového okruhu a nejširší dosah je 100 metrů. „Být fyzicky blízko hlavního zařízení není vždy možností, zvláště s mnoha VR zážitky, které se spoléhají na mobilní hry a povzbuzují uživatele, aby se docela pohybovali,“ dodal. Zabezpečení Bluetooth je další potenciální oblastí zájmu. „Bluetooth využívá rádiové frekvence, které je mnohem obtížnější chránit než například vaše WiFi připojení,“ řekl Ciccarelli. „Z tohoto důvodu je pravděpodobně nejlepší, aby se citlivé nebo soukromé informace nepřenášely přes Bluetooth.“ „Přestože je bezdrátová technologie v mnoha ohledech osvobozující, obvykle nabízí relativně nízké rychlosti přenosu dat.“ Optický přenos zvuku má oproti Bluetooth několik výhod. Rychlosti přenosu dat jsou rychlejší ve srovnání s mnoha jinými typy připojení, řekl Ciccarelli. Optický zvuk je také vícekanálový, což znamená, že podporuje prostorový zvuk 7.1 nebo jiné aplikace s více zvukovými stopami. Mezi omezení Bluetooth patří malé, ale významné zpoždění (latence) při odesílání zvukového signálu ze zařízení do sluchátek, což je zvláště důležité v herních aplikacích, Ramani Duraiswami, profesor počítačových věd na University of Maryland, College Park, který pracuje na audio aplikacích, řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Bluetooth ve vysoké kvalitě vybíjí baterii zařízení,“ dodal. „Nízkoenergetické verze Bluetooth podporují delší výdrž baterie, ale nemohou podporovat vysoce kvalitní vícekanálový zvuk – jsou omezeny na stereo.“
Bez Bluetooth? Žádný problém
I když má Bluetooth svá omezení, existují způsoby, jak zlepšit zvuk. Například sluchátka Shure AONIC 50 Wireless Noise Canceling Headphones obsahují kodek LDAC, o kterém společnost tvrdí, že uživatelům poskytuje vyšší kvalitu zvuku přes generické Bluetooth. K dispozici je také nové Mojo 2, bateriově napájené příslušenství, které tvrdí, že zlepšuje zvuk vašich kabelových sluchátek nebo reproduktorů při připojení ke zdroji digitálních médií. Mojo 2 za 725 $ vám umožňuje upravit relativní hlasitost různých zvukových frekvencí skladby. Chord, společnost stojící za Mojo 2, tvrdí, že tento proces nedegraduje původní zvukový signál. Jeden nový chytrý reproduktor vám dokonce umožní úplně zahodit sluchátka. Noveto N1 využívá rozpoznávání obličeje a další technologie, které vám umožní slyšet soukromý stereo zvuk bez použití sluchátek. N1 za 800 dolarů vypadá jako miniaturní soundbar na váš stůl. Technologie Smart Audio Beaming společnosti Noveto využívá kamery k tomu, abyste mohli poslouchat hudbu nebo jakýkoli druh zvuku, zatímco lidé poblíž slyší pouze okolní hluk, říká společnost. Ale budoucí verze Bluetooth mohou udržet stárnoucí technologii na vrcholu hry. Pravděpodobně uvidíme nižší výkon, vícekanálový zvuk a potenciálně video přes Bluetooth, řekl Duraiswami. „Uvedení nové generace zvuku Bluetooth je jedním z mnoha způsobů, jak je kladen větší důraz na to, jak společnost vnímá zvuk,“ dodal.