Skip to content

Co je přetaktování? Měli byste někdy přetaktovat počítač?

26 de Červen de 2021
GettyImages 894699266 5abe429c642dca0036f7be95

Mnoho lidí pravděpodobně neví, co je to přetaktování, ale možná už někdy slyšeli použitý termín. Zjistěte, co to je a zda je to něco, co byste měli na počítači vyzkoušet.

Co je přetaktování?

Zjednodušeně řečeno, přetaktování vyžaduje počítačovou komponentu, jako je procesor, a běží na specifikaci vyšší, než stanoví výrobce. Jinými slovy, můžete počítač spustit tvrději a rychleji, než byl navržen pro běh, pokud jej přetaktujete. Společnosti jako Intel a AMD hodnotí každou část, kterou produkují, pro konkrétní rychlosti. Testují schopnosti každého z nich a certifikují jej pro danou rychlost. Společnosti podceňují většinu dílů, aby umožnily vyšší spolehlivost. Přetaktování součásti využívá jejího zbývajícího potenciálu.

Proč přetaktovat počítač?

Hlavní výhodou přetaktování je další výkon počítače bez zvýšených nákladů. Většina jednotlivců, kteří přetaktovávají svůj systém, se buď chce pokusit vyrobit co nejrychlejší systém pro stolní počítače, nebo prodloužit výkon počítače s omezeným rozpočtem. V některých případech mohou uživatelé zvýšit výkon svého systému o 25 procent nebo více. Například si člověk může koupit něco jako AMD 2500+ a pečlivým přetaktováním skončit s procesorem, který běží na ekvivalentním zpracovatelském výkonu jako AMD 3000+, ale za výrazně nižší cenu. Hráči často rádi přetaktují své počítače. Pokud vás to zajímá, přečtěte si Jak přetaktovat GPU pro Epic Gaming. Existují nevýhody přetaktování počítačového systému. Největší nevýhodou přetaktování počítačové části je to, že rušíte jakoukoli záruku poskytnutou výrobcem, protože nefunguje v rámci jeho jmenovité specifikace. Zatlačování přetaktovaných komponent na jejich hranice má tendenci vést ke zkrácení funkční životnosti nebo dokonce k horšímu, pokud bude nesprávně provedeno, katastrofickému poškození. Z tohoto důvodu budou mít všichni průvodci přetaktováním na internetu prohlášení, které jednotlivce varuje před těmito skutečnostmi, než vám řeknou kroky k přetaktování.

Rychlost a multiplikátory autobusů

Všechny rychlosti procesoru CPU jsou založeny na dvou odlišných faktorech: rychlosti sběrnice a multiplikátoru. Rychlost sběrnice je rychlost taktovacího cyklu jádra, kterou procesor komunikuje s položkami, jako je paměť a čipová sada. Běžně se hodnotí v hodnotící stupnici MHz, s odkazem na počet cyklů za sekundu, při kterých běží. Problém je v tom, že pojem sběrnice se často používá pro různé aspekty počítače a bude pravděpodobně nižší, než uživatel očekává. Například procesor AMD XP 3200+ používá 400 MHz DDR paměť, ale procesor používá 200MHz přední sběrnici, která je zdvojnásobena tak, aby používala 400 MHz DDR paměť. Podobně má procesor Pentium 4 C 800 MHz přední sběrnici, ale ve skutečnosti je to čtyřnásobná čerpaná sběrnice 200 MHz. Multiplikátor je skutečný počet cyklů zpracování, které CPU provede v jediném hodinovém cyklu rychlosti sběrnice. Procesor Pentium 4 2,4 GHz „B“ je tedy založen na následujícím:

Multiplikátor 133 MHz x 18 = 2394MHz nebo 2,4 GHz

Při přetaktování procesoru jsou to dva faktory, které mohou ovlivnit výkon. Zvýšení rychlosti sběrnice bude mít největší dopad, protože zvyšuje faktory, jako je rychlost paměti (pokud paměť běží synchronně) a rychlost procesoru. Multiplikátor má menší dopad než rychlost sběrnice, ale může být obtížnější jej upravit. Zde je příklad tří procesorů AMD:

Model CPU Násobitel Rychlost autobusu Rychlost hodin CPU
Athlon XP 2500+ 11x 166 MHz 1,83 GHz
Athlon XP 2800+ 12,5x 166 MHz 2,08 GHz
Athlon XP 3000+ 13x 166 MHz 2,17 GHz
Athlon XP 3200+ 11x 200 MHz 2,20 GHz

Zde jsou dva příklady přetaktování procesoru XP2500 +, abychom zjistili, jaká by byla jmenovitá rychlost hodin změnou rychlosti sběrnice nebo multiplikátoru:

Model CPU Faktor přetaktování Násobitel Rychlost autobusu Hodiny CPU
Athlon XP 2500+ Zvýšení autobusu 11x (166 + 34) MHz 2,20 GHz
Athlon XP 2500+ Zvýšení multiplikátoru (11 + 2) x 166 MHz 2,17 GHz

Protože přetaktování se stalo problémem některých bezohledných prodejců, kteří přetaktovali procesory s nižším hodnocením a prodávali je jako procesory s vyšší cenou, začali výrobci implementovat hardwarové zámky, aby přetaktování ztížili. Nejběžnější metodou je zamykání hodin. Výrobci upravují stopy na čipech tak, aby fungovaly pouze u konkrétního multiplikátoru. Uživatel může tuto ochranu porazit úpravou procesoru, ale je to mnohem obtížnější.

Správa napětí

Každá část počítače má pro svou činnost specifické napětí. Během procesu přetaktování se může elektrický signál zhoršovat, když prochází obvody. Pokud je degradace dostatečná, může to způsobit nestabilitu systému. Při přetaktování rychlosti sběrnice nebo multiplikátoru je pravděpodobnější, že signály budou rušeny. V boji proti tomu můžete zvýšit napětí na jádře CPU, paměti nebo na sběrnici AGP. Existují limity, o kolik více může uživatel na procesor aplikovat. Pokud použijete příliš mnoho, můžete obvody zničit. Obvykle to není problém, protože většina základních desek omezuje nastavení. Častější otázkou je přehřátí. Čím více dodáte, tím vyšší je tepelný výkon procesoru.

Nakládání s teplem

Největší překážkou přetaktování počítačového systému je přehřátí. Dnešní vysokorychlostní počítačové systémy již produkují velké množství tepla. Přetaktování počítačového systému tyto problémy ještě zhoršuje. Výsledkem je, že každý, kdo plánuje přetaktovat svůj počítačový systém, by měl porozumět požadavkům na vysoce výkonná řešení chlazení. Nejběžnější formou chlazení počítačového systému je standardní chlazení vzduchem: chladiče a ventilátory CPU, rozptylovače tepla v paměti, ventilátory na grafických kartách a ventilátory skříně. Správné proudění vzduchu a vhodné vodivé kovy jsou životně důležité pro výkon chlazení vzduchem. Velké měděné chladiče mají tendenci fungovat lépe a ke zlepšení chlazení přispívají i další ventilátory, které do systému nasávají vzduch. Kromě chlazení vzduchem existuje chlazení kapalinou a chlazení fázovou změnou. Tyto systémy jsou mnohem složitější a nákladnější než standardní řešení chlazení PC, ale nabízejí vyšší výkon při odvodu tepla a obecně nižší hlučnost. Dobře postavené systémy mohou přetaktovači umožnit posunout výkon jejich hardwaru na hranici svých možností, ale náklady mohou být nakonec dražší než náklady na procesor. Druhou nevýhodou jsou kapaliny protékající systémem, které mohou způsobit poškození elektrických zkratů nebo zničení zařízení.

Úvahy o součástech

Existuje mnoho faktorů, které ovlivní, zda můžete přetaktovat počítačový systém. První a nejdůležitější je základní deska a čipová sada, která má systém BIOS, který umožňuje uživateli upravit nastavení. Bez této schopnosti není možné změnit rychlost nebo multiplikátory sběrnice, aby se posílal výkon. Většina komerčně dostupných počítačových systémů od hlavních výrobců tuto schopnost nemá. Zájemci o přetaktování mají tendenci nakupovat díly a vyrábět počítače. Kromě schopnosti základní desky upravovat nastavení CPU musí zvýšené rychlosti zvládnout i další komponenty. Kupte si paměť, která je hodnocena nebo testována na vyšší rychlost, aby byl zachován nejlepší výkon paměti. Například přetaktování přední sběrnice Athlon XP 2500+ od 166 MHz do 200 MHz vyžaduje, aby systém měl paměť s hodnocením PC3200 nebo DDR400. Rychlost přední sběrnice také reguluje další rozhraní v počítačovém systému. Čipová sada používá poměr ke snížení rychlosti sběrnice na přední straně, aby odpovídala rozhraním. Tři primární desktopová rozhraní jsou AGP (66 MHz), PCI (33 MHz) a ISA (16 MHz). Když se upraví sběrnice na přední straně, tyto sběrnice také vyčerpají specifikace, pokud BIOS čipové sady neumožňuje nastavení poměru dolů. Mějte na paměti, že změna rychlosti sběrnice může ovlivnit stabilitu ostatních komponent. Zvyšování těchto sběrnicových systémů může samozřejmě také zlepšit jejich výkon, ale pouze v případě, že díly zvládnou rychlost. Tolerance většiny rozšiřujících karet je však velmi omezená. Pokud jste v přetaktování noví, netlačte věci hned příliš daleko. Přetaktování je složitý proces zahrnující spoustu pokusů a omylů. Nejlepší je systém po delší dobu důkladně otestovat v aplikaci pro zdanění, abyste se ujistili, že je systém při této rychlosti stabilní. V tomto okamžiku udělejte trochu krok zpět, abyste získali trochu prostoru, aby byl zajištěn stabilní systém, který má menší šanci na poškození komponent. Více od Lifewire

  • Radeon RX 6900 XT Liquid Edition

    AMD uvádí na trh kapalinou chlazený GPU Radeon RX 6900 XT

  • Detailní záběr na dvě páčky paměti RAM počítače pod měkkým modrým světlem

    Typy RAM, které běží na dnešních počítačích

  • Porty základní desky zblízka

    Porty základní desky: Co jsou zač a jak fungují

  • Čipová sada základní desky pod pasivním chladičem.

    Ovladače základní desky: Co jsou zač a jak je identifikovat

  • Kontrola kompatibility RAM a základní desky.

    Jak zkontrolovat kompatibilitu RAM a základní desky

  • Grafická karta Nvidia GTX

    Jak srovnávat grafickou kartu

  • Někdo, kdo používá konzervovaný vzduch k čištění skříně počítače

    11 nejlepších způsobů, jak udržet počítač v pohodě

  • Muž budování počítače

    Sedm nejlepších procesorů roku 2021

  • Paměti RAM

    Jak přetaktovat RAM

  • Hodiny, čas, rychlost, termín, fyzický tlak

    Jaká nastavení jsou v systému BIOS?

  • RAM s osvětlením RGB v počítači se systémem Windows 10.

    13 způsobů, jak na notebooku získat více paměti RAM

  • Tři druhy základních desek

    Průvodce kupujícího pro základní desky PC

  • Paměť Corsair Vengeance

    Jak povolit XMP

  • Paměťové moduly pro notebooky

    Může váš počítač používat novější a rychlejší paměť?

  • Systém chlazení kapalinou CPU Swiftech H140-X

    Co je kapalinové chlazení?

  • grafická karta

    4 nejlepší grafické karty roku 2021

Záchranný drát

Následuj nás

  • Facebook

  • O nás
  • Inzerovat
  • Zásady ochrany osobních údajů
  • Zásady používání souborů cookie
  • Kariéra
  • Redakční pokyny
  • Kontakt
  • Podmínky použití
  • Ochrana osobních údajů v EU
  • Oznámení o ochraně osobních údajů v Kalifornii
  • DŮVĚRYHODNÉ

Vaše práva na soukromí

Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a / nebo přístupem k informacím v zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete-li změnit nebo odvolat váš výběr souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku, kde je použit oprávněný zájem, klikněte níže. Nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů v EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto volby budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na data procházení. Seznam partnerů (prodejců)

My a naši partneři zpracováváme údaje pro:

Aktivně pro identifikaci skenujte vlastnosti zařízení. Používejte přesná geolokační data. Ukládejte a / nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte přizpůsobený obsah. Vytvořte si osobní profil obsahu. Měření výkonu reklamy. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený profil reklam. Vyberte přizpůsobené reklamy. Aplikujte průzkum trhu a získejte informace o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjejte a vylepšujte produkty. Seznam partnerů (prodejců)