Výkonový zesilovač je typ zesilovače, který dodává energii do jednoho nebo více reproduktorů. Nemá další funkce a připojení, které často najdete na přijímači domácího kina, jako je rádio, přepínání vstupních zdrojů a zpracování zvuku / videa (AV). Jediné ovládání, které obvykle najdete na výkonovém zesilovači (kromě vypínače), je primární ovládání zesílení, které je analogické hlasitosti.
Konfigurace kanálu výkonového zesilovače
Výkonové zesilovače přicházejí v několika konfiguracích kanálů, od jednoho kanálu (označovaného jako monoblok) po dva (stereofonní) kanály. U prostorových aplikací mohou výkonové zesilovače obsahovat pět, sedm nebo více kanálů. Když je potřeba devět kanálů, mohou být použity jak sedmikanálové, tak dvoukanálové výkonové zesilovače. Když je potřeba 11 kanálů, sedmikanálový zesilovač je spojen se dvěma dvoukanálovými zesilovači. Pro každý kanál lze použít monoblokový zesilovač, který vyžaduje mnoho zesilovačů.
Jak připojit výkonový zesilovač
K získání zvukových signálů do výkonového zesilovače je vyžadován samostatný předzesilovač nebo AV předzesilovač / procesor. AV předzesilovač / procesor dekóduje nebo zpracovává zvukové zdrojové signály a předává je do výkonového zesilovače, který zase odesílá signály do reproduktorů. Signály jsou předávány v analogové formě prostřednictvím linkových výstupů pomocí připojení typu RCA nebo v některých vyšších kombinacích předzesilovače / výkonového zesilovače připojení XLR. AV předzesilovač / procesor je místo, kde připojujete zdrojové komponenty (Blu-ray, DVD, CD, streamer médií a další). Zde je příklad předzesilovače / procesoru, který ukazuje připojení zdroje a linky. Všimněte si, že nejsou připojeny žádné reproduktory.
Výkonové zesilovače a subwoofery
U domácího kina zvažte kromě zdrojových zařízení a reproduktorů také subwoofer. Pokud je subwoofer napájen z vlastního zdroje (nejběžnější typ), má interní zesilovač. Chcete-li získat zvuk do napájeného subwooferu, připojte dodávaný výstup předzesilovače subwooferu z AV předzesilovače / procesoru nebo přijímače domácího kina.
Jak používat výkonový zesilovač s přijímačem domácího kina
Přijímače domácího kina mají vestavěné zesilovače pro napájení reproduktorů. Některé přijímače přesto poskytují výstupy předzesilovače, které se mohou připojit k jednomu nebo více výkonovým zesilovačům, aby poskytovaly větší výstupní výkon, než jaký mohou mít vestavěné zesilovače. To promění přijímač na AV předzesilovač / procesor. V tomto typu nastavení jsou interní zesilovače přijímače přemostěny. To znamená, že nemůžete používat vestavěné zesilovače přijímače domácího kina a externí výkonové zesilovače pro stejné kanály současně. Předpokládejme, že přijímač domácího kina má vícezónovou kapacitu. V takovém případě mohou být výstupy předzesilovače zóny 2 (nebo 3 nebo 4) připojeny k externímu výkonovému zesilovači, který napájí sadu reproduktorů umístěných na různých místech při použití vestavěných zesilovačů přijímače pro hlavní zónu. Předpokládejme, že přijímač poskytuje 7,1 kanálů a má k dispozici výstupy předzesilovače pro provoz dvoukanálové nezávislé zóny. V takovém případě můžete ovládat hlavní 7.1kanálovou zónu a 2kanálovou druhou zónu současně a využívat další výkonové zesilovače připojené k reproduktorům v další zóně.
Výkonové zesilovače vs. integrované zesilovače
Integrovaný zesilovač se liší od výkonového zesilovače. Integrovaný zesilovač je vybaven připojením a přepínáním vstupních zdrojů, různým stupněm dekódování nebo zpracování zvuku a vestavěným zesilovačem pro napájení reproduktorů. Na rozdíl od stereofonního přijímače nebo přijímače domácího kina však integrovaný zesilovač nepřijímá rádiové vysílání AM / FM. Ve výjimečných případech může streamovat hudbu z internetu. Takové zesilovače se prodávají jako streamovací zesilovače. Integrované zesilovače obvykle podporují pouze konfiguraci dvoukanálových reproduktorů s možností přepínače A / B.
Proč byste chtěli použít výkonový zesilovač
Ve většině nastavení domácího kina poskytuje AV přijímač připojení a přepínání pro zdrojové komponenty, veškeré zpracování zvuku (a někdy i zpracování videa), stejně jako napájení reproduktorů. To je hodně, aby to zvládlo jediné zařízení. Někteří uživatelé upřednostňují oddělit přepínání vstupu a zpracování AV od úkolu napájení a připojení reproduktorů prostřednictvím samostatných předzesilovačů / procesorů AV a výkonových zesilovačů. Zde je třeba vzít v úvahu několik dalších bodů:
- Zesilovače generují teplo. Může být žádoucí umístit obvody zesilovače a napájecí zdroj do samostatného zařízení, spíše než je napěchovat do stejné skříně jako jiné funkce typu přijímače, zvláště když je zapotřebí velké množství výstupního výkonu zesilovače.
- Samostatný předzesilovač a výkonový zesilovač mají za následek více vybavení a nepořádek v kabelech. Stále je poskytována větší flexibilita, protože výkonové zesilovače nezůstávají zastaralé tak rychle, jak by to mohl předzesilovač.
- Starší přijímač domácího kina může mít dokonale jemné vestavěné zesilovače. Může však nesplňovat aktuální standardy AV připojení a zpracování. Můžete nakonec vyhodit dokonale dobré zesilovače, abyste získali novější funkce.