Skip to content

Alternativy připojení k internetu pro domácí sítě

10 de Červenec de 2021
477481191 56a1ad843df78cf7726cfb74

Většina lidí má několik možností, jak se připojit k internetu. Zvolená metoda připojení ovlivňuje, jak musí být nastavena domácí síť, aby podporovala funkce sdílení v síti.

Digitální účastnická linka

DSL je jednou z nejběžnějších forem připojení k internetu. DSL poskytuje vysokorychlostní síť přes běžné telefonní linky pomocí digitálních modemů. Sdílení připojení DSL lze snadno dosáhnout kabelovým nebo bezdrátovým širokopásmovým směrovačem. V některých zemích je služba DSL známá také jako ADSL, ADSL2, nebo ADSL2 +.

Kabelový modem Internet

Stejně jako DSL je kabelový modem formou širokopásmového připojení k internetu. Kabelový internet používá spíše kabelové televizní kanály než telefonní linky, ale stejné širokopásmové směrovače, které sdílejí připojení k internetu DSL, fungují také s kabelem. Kabelový internet je ve Spojených státech populárnější než DSL, ale v některých zemích je tomu naopak.

Telefonické připojení k internetu

Jakmile byl světový standard pro připojení k internetové síti, bylo vytáčené připojení téměř nahrazeno možnostmi vyšší rychlosti. Dial-up používá běžné telefonní linky, ale na rozdíl od DSL, dial-up připojení převzít drát, což brání současným hlasovým hovorům. Většina domácích sítí využívá řešení sdílení připojení k internetu s telefonickým připojením k internetu. Telefonické směrovače jsou obtížné najít, jsou drahé a obecně si při tak pomalé internetové lince nedělají dobrý výkon. Telefonické připojení se nejčastěji používá v mírně osídlených oblastech, kde nejsou k dispozici kabelové a DSL internetové služby. Cestující a nespolehlivé primární internetové služby také používají vytáčené připojení jako spolehlivou sekundární přístupovou metodu.

Digitální síť integrovaných služeb

V 90. letech sloužil internet ISDN mnoha zákazníkům, kteří požadovali službu podobnou DSL, než se DSL stala široce dostupnou. ISDN funguje přes telefonní linky a stejně jako DSL podporuje současný hlasový a datový provoz. ISDN navíc poskytuje dvakrát až třikrát vyšší výkon než většina telefonického připojení. Domácí sítě s ISDN fungují podobně jako sítě s telefonickým připojením. Vzhledem k relativně vysokým nákladům a nízkému výkonu ve srovnání s DSL je ISDN pouze praktickým řešením pro ty, kteří chtějí vytlačit další výkon ze svých telefonních linek, kde DSL není k dispozici.

Satelitní internet

Podniky jako Hughes a Viasat nabízejí satelitní internetovou službu. S externím mini-anténou a proprietárním digitálním modemem v domácnosti lze navázat připojení k internetu přes satelitní spojení podobné službám satelitní televize.

Satelitní internet může být pro síť nepříjemný. Satelitní modemy nemusí u širokopásmových směrovačů fungovat a některé online služby, jako jsou VPN a online hry, nemusí přes satelitní připojení fungovat. Předplatitelé satelitní internetové služby obecně chtějí nejvyšší dostupnou šířku pásma v prostředích, kde nejsou k dispozici kabelové a DSL.

Širokopásmové připojení přes elektrické vedení

BPL podporuje připojení k internetu přes domácí elektrické vedení. Technologie za elektrickým vedením BPL pracuje analogicky s telefonní linkou DSL a k přenosu internetového provozu využívá nevyužitý signalizační prostor na vodiči. BPL je však kontroverzní metoda připojení k internetu. Signály BPL generují rušení v blízkosti elektrických vedení a ovlivňují další licencované rádiové přenosy. BPL vyžaduje pro připojení k domácí síti specializované (ale ne drahé) vybavení. Nezaměňujte BPL s powerline domácí sítě. Síť Powerline vytváří místní počítačovou síť v domácnosti, ale nedosahuje internetu. Na druhé straně se společnost BPL dostává k poskytovateli internetových služeb přes veřejné elektrické sítě. Rovněž, domácí telefonní sítě udržuje místní domácí síť po telefonních linkách, ale nepřesahuje internetové připojení DSL, ISDN nebo telefonické služby.

Další formy připojení k internetu

Jiné formy připojení jsou relativně vzácné nebo zastaralé, ale stále jsou k dispozici pro předplatné:

  • Frakční internet T1 / T3: T1 a T3 jsou jména, která telekomunikační firmy pojmenovaly síťové kabely pronajaté linky. Částečné linky T1 / T3 jsou instalovány v některých bytových domech s více obyvateli, jsou obvykle podzemní optické nebo měděné kabely, které se připojují k poskytovateli služeb, přičemž jednotlivá domácí připojení jsou přepojena přes kabely Ethernet.
  • Mobilní internet: Mobilní internet přes digitální mobilní telefony nebo mobilní směrovače nabízí dobrý přístup, ale většina zahrnuje datové limity.
  • Bezdrátové širokopásmové připojení k internetu: Technologie WiMAX podporuje vysokorychlostní bezdrátové připojení k internetu pomocí základnových stanic, jako jsou mobilní sítě. Tzv. Wi-Fi komunita nebo síťové sítě slouží podobné funkci pomocí různých technologií.