Skip to content

Aplikace Signal Messenger: Co to je

7 de Červenec de 2021
GettyImages 1296142925 5e7af466506c4b71919afd33923209e2

Signal je zabezpečená aplikace pro šifrované zasílání zpráv, která je k dispozici zdarma pro zařízení iOS a Android, a je zde také aplikace pro stolní počítače.

Co je Signal Messenger?

První věc, kterou je třeba o Signalu vědět, je to, že má podobnou funkci jako WhatsApp. Je to proto, že Brian Acton, který založil WhatsApp, byl spoluzakladatelem aplikace Signal. Tyto dvě aplikace také používají šifrovací protokol otevřeného zdroje, který vyvinula společnost Acton, ale tím podobnosti končí. Signal je bezplatná a bezpečná aplikace pro zasílání zpráv, která vám umožňuje posílat zprávy, obrázky a soubory, telefonovat a chatovat jednotlivě nebo ve skupinách bezpečným způsobem, který je téměř nevystopovatelný. Je to proto, že Signal používá šifrování typu end-to-end a jako identifikátor používá pouze vaše telefonní číslo. Signál říká, že o vás shromažďují co nejméně údajů.

Například když federální velká porota předvolala signál, aby poskytla údaje o dvou uživatelích v roce 2016, jediný datový signál mohl bylo datum vytvoření účtu a poslední datum připojení. Signál neshromažďuje žádná data, která shromažďují jiné aplikace a služby pro zasílání zpráv: žádné zprávy, skupiny, kontakty, informace o profilu ani nic jiného. Žádná shromážděná data neznamená nic, co byste mohli sdílet s ostatními. Pro vás to znamená, že Signal také nemá přístup k žádným zprávám nebo datům, které sdílíte. Jediní lidé, kteří vidí tato data, jste vy a komukoli zasíláte zprávy.

Co jiného nastavuje oddělování zpráv signálu?

Zatímco zabezpečení aplikace Signal je hnacím faktorem, který tlačí lidi, aby si ji stáhli a používali, existuje ještě něco, co odlišuje Signal od jiných aplikací pro zasílání zpráv a připravuje cestu pro bezpečný systém soukromých zpráv. Signal je nezávislá nezisková organizace. Být neziskovým znamená, že Signal není podporován reklamami, takže společnost nemá žádnou motivaci k prodeji vašich dat. Dary od uživatelů je podporují, takže nikdy nebudete muset řešit reklamy, sledovače nebo jiná přerušení, která jsou nejen otravná, ale mohou také ohrozit vaše soukromí.

Kopání do šifrování signálu

Signal má proprietární šifrovací protokol, který chrání zprávy od začátku ke konci. Od okamžiku, kdy ji vytvoříte, dokud nebude doručena, přečtena a odstraněna, zůstane příjemce, zpráva a všechny přílohy šifrované. Přemýšlejte o tom tímto způsobem, když vytvoříte zprávu pomocí aplikace Signal, data se zašifrují do nerozpoznatelné formy. Jediným způsobem, jak to dešifrovat, je soukromý šifrovací klíč, který má pouze příjemce zprávy. Stejně jako fyzický klíč, který funguje v zámku dveří, je tento klíč specifický pro příjemce. Na rozdíl od fyzického klíče však funguje pouze s jedním zámkem. Nikdo jiný, dokonce ani Signal, nemůže vidět ani shromažďovat data o informacích ve zprávě, kterou posíláte. A předpokládejme, že se obáváte, že zprávu uvidí někdo jiný na zařízení příjemce. V takovém případě Signal dokonce nabízí typ autodestrukční zprávy, který zničí všechny zprávy, které odešlete po zadaném čase. Nakonec je vše v aplikaci Signal uloženo místně ve vašem zařízení. Nic nechodí do cloudu. Na servery Signalu nic nejde. Jediným způsobem, jak mohou být vaše zprávy napadeny pomocí Signálu, je napadení vašeho zařízení.