Skip to content

ARP (Protocol Resolution Protocol) a vaše počítačová síť

8 de Říjen de 2021
city network dong wenjie getty images 5c111a3ec9e77c0001c8dace

ARP (Address Resolution Protocol) převádí adresu internetového protokolu (IP) na odpovídající fyzickou síťovou adresu. Sítě IP, včetně těch, které běží na ethernetu a Wi-Fi, vyžadují ke své funkci ARP.

Historie a účel ARP

ARP byl vyvinut na začátku 80. let minulého století jako univerzální protokol pro překlad adres pro IP sítě. Kromě ethernetu a Wi-Fi byl ARP implementován pro ATM, Token Ring a další typy fyzických sítí. ARP umožňuje síti spravovat připojení nezávisle na konkrétním fyzickém zařízení připojeném ke každému z nich. To umožňuje internetovému protokolu pracovat efektivněji než nezávisle spravovat různá hardwarová zařízení a fyzické sítě.

Jak ARP funguje

ARP pracuje na vrstvě 2 v modelu OSI. Podpora protokolů je implementována v ovladačích zařízení síťových operačních systémů. Internet RFC 826 dokumentuje technické detaily protokolu, včetně jeho formátu paketu a fungování zpráv s požadavky a odpověďmi ARP funguje na moderních sítích Ethernet a Wi-Fi následovně:

  • Síťové adaptéry se vyrábějí s fyzickou adresou vloženou v hardwaru nazývanou adresa MAC (Media Access Control). Výrobci zajišťují, aby tyto šestibajtové (48bitové) adresy byly jedinečné, protože IP se při doručování zpráv spoléhá na tyto jedinečné identifikátory.
  • Než jakékoli zařízení odešle data jinému cílovému zařízení, musí určit MAC adresu danou jeho IP adresou. Tato mapování adres IP na MAC jsou odvozena z mezipaměti ARP udržované na každém zařízení.
  • Pokud se daná IP adresa neobjeví v mezipaměti zařízení, nemůže toto zařízení směrovat zprávy na tento cíl, dokud nezíská nové mapování. Za tímto účelem inicializační zařízení nejprve odešle zprávu o vysílání požadavku ARP v místní podsíti. Hostitel s danou IP adresou odešle odpověď ARP jako odpověď na vysílání, což umožňuje inicializačnímu zařízení aktualizovat svou mezipaměť a doručovat zprávy přímo do cíle.

Inverzní ARP a reverzní ARP

Experti vyvinuli v 80. letech další síťový protokol s názvem RARP (Reverse ARP), který doplnil ARP. RARP vykonával opačnou funkci ARP, převáděl z fyzických síťových adres na IP adresy přiřazené těmto zařízením. Protokol RARP byl zastaralý protokolem DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) a již se nepoužívá. Samostatný protokol s názvem Inverse ARP také podporuje funkci zpětného mapování adres. Inverzní ARP se nepoužívá v sítích Ethernet ani Wi-Fi, i když ho někdy najdete i u jiných typů.

Bezplatná ARP

Aby se zlepšila účinnost ARP, používají některé sítě a síťová zařízení způsob komunikace nazývaný bezúplatný ARP. Zařízení vysílá zprávu požadavku ARP do místní sítě, aby upozornilo ostatní zařízení na její existenci.