Kamkoli se podíváte, lidé jsou v pohybu. Není to tak dávno, co byli přivázaní ke svým pracovním stolům, uvízli doma a čekali na telefonní hovory, a většinu věcí dělali ručně. Dnes však lze práci dokončit všude, kde se člověk toulá, telefonní hovory lze přijímat z auta a Alexa přepíná světelné spínače od šeptaných hlasových příkazů. Zdá se, že svět přes noc přestal fungovat bezdrátově.
Bezdrátová připojení změnila svět
Takový pokrok je z velké části způsoben neustálým zlepšováním standardů technologie bezdrátových sítí. Když byla na počátku 80. let představena první generace (1G) bezdrátové celulární technologie, poháněla mobilní telefony, které striktně obsluhovaly hlasové hovory pro analogové mobilní telefony. Úspěch a popularita těchto jednoduchých telefonů poháněla inovace a lidská touha dělat více odkudkoli spustila revoluci, která nás přivedla do dnešního světa, kde mohou lidé zůstat ve spojení navzájem i z vrcholků hor nebo při létání v letadlech. Technologie Wi-Fi, což je způsob, jakým většina vašich domácích zařízení získává přístup k internetu, rostla v průběhu let také skokově. Začalo to v 80. letech jako technologie určená pro bezdrátové registrační pokladny s názvem WaveLAN. Tato technologie byla vyvinuta a sdílena se skupinou Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) odpovědnou za síťové standardy, známou jako výbor 802. Tato technologie byla dále rozvíjena v průběhu 90. let, dokud výbor nezveřejnil standard 802.11 v roce 1997. Počáteční forma Wi -Fi z tohoto standardu z roku 1997 podporovalo pouze 2 Mbps připojení. Ani to nebylo od začátku oficiálně známé jako „Wi-Fi“; tento termín byl vytvořen jen před několika lety, protože jeho popularita rostla. Skupina průmyslových standardů od té doby nadále vyvíjí standard a vytváří rodinu nových verzí Wi-Fi, které se postupně nazývají 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax atd. Nejnovější generace Wi-Fi se nazývá Wi-Fi 6 a nabízí rychlost až 10 Gb / s (podpora ze současné rychlosti Wi-Fi 5 rychlostí 3,5 Gb / s). S takovými rychlostmi sítě po celém světě zvládnou stále více zařízení a připojení. To znamená, že každá domácnost by teoreticky mohla mít průměrně 50 nebo více Wi-Fi zařízení, které by snadno spolupracovaly, což je průměr z roku 2019 u 9 zařízení. Představte si Google Assistant v každé místnosti, streamovací zařízení pro každou televizi, PC nebo notebooky stahující filmy nebo soubory za zlomek sekundy: To je pohodlí a vše lze napájet bezdrátově.
Aktuální stav bezdrátové technologie
Čtvrtá generace standardů bezdrátových sítí (4G) zahájila generaci smartphonů: Svět, kde lidé nosí v kapsách a peněženkách malé přenosné počítače, které umožňují nejen telefonní hovory, ale i streamování filmů, hudby a živé televize a práci mohou provádět pomocí programy, které byly v minulosti k dispozici pouze na počítači připoutaném ke stolu. Někteří věří, že svět stojí na okraji pokroku v bezdrátové technologii, která je tak inovativní, že 4G zahanbuje. Pátá generace standardů bezdrátových sítí s názvem 5G slibuje výrazně rychlejší datové rychlosti, vyšší hustotu připojení, mnohem nižší latenci, úspory energie a potenciál pro člověka vyvinout se do dalšího nového světa, který je teoreticky tak úžasný, že většina z nás dokáže Ani si neumím představit ty možnosti. Spárujte to s Wi-Fi 6 a představivost autorů sci-fi se blíží realitě.
Kam směřuje bezdrátová síť
Poskytovatelé bezdrátových technologií si představují budoucnost, kde nás tato technologie nadále spojuje se světem kolem nás a každý den nám usnadňuje život. Usilovně pracují na vytvoření světa, kde se každý, bez ohledu na místo, může spojit, aby vytvořil budoucnost, která může skutečně využívat další technologický pokrok, jako je umělá inteligence, virtuální realita a další. Další informace o tom a o tom, jak vás to ovlivní, získáte výběrem článků z nabídky vlevo. Objevte, co „bezdrátová síť“ ve skutečnosti znamená, jak funguje, jak ji můžete použít ve svém vlastním životě a co přijde. Budoucnost bezdrátového připojení je docela úžasná a její příští generace brzy míří do vašeho města.