Skip to content

Bezpečí s kamerou

9 de Srpen de 2021
Keeping safe with a camera 568401db3df78ccc15ceccb9 a56624fbf78e4a7c8b46fd4c9cd8c18b

Uchovejte sebe i své vybavení v bezpečí při příštím focení tím, že budete plánovat dopředu, abyste minimalizovali rizika pro vaši bezpečnost.

Osobní bezpečí

Nikdy neohrožujte svou pohodu výstřelem. Dodržujte standardní bezpečnostní opatření:

 • Procvičte si situační povědomí. Věnujte pozornost svému okolí, zejména v rizikových oblastech, jako je izolovaná země a rušné městské oblasti. Uvědomte si lidi kolem sebe a udělejte si přehled o místech, kam můžete zajít, abyste se v případě nepohodlí udrželi v bezpečí. Pokud máte z prostředí špatný pocit, poslouchejte své instinkty.
 • Při fotografování směrem ke slunci použijte vhodné filtry – a ne hledáček. Vaše oči jsou citlivější na přímé sluneční světlo, než si myslíte. Když střílíte směrem k velké žluté kouli, použijte obrazovku a ponechte si tvář a oči zastíněné.
 • Použijte popruh, ale dávejte pozor, aby se nezachytil. Dobře navržený popruh chrání fotoaparát před pádem, ale při fotografování v těsných prostorách se může popruh zachytit o větev, trubku nebo jiné nebezpečí. Udržujte to tak těsné, jak můžete; je to bezpečnostní prvek, ne módní doplněk.
 • Nepoužívejte fotoaparát, když jste na cestách. Střelba za chůze zvyšuje pravděpodobnost, že o něco narazíte nebo dokonce narazíte na osobu nebo předmět. Střílejte, jen když stojíte na místě.
 • Pokud je to možné, použijte stativ. Nejen, že získáte lepší záběry, ale stativ vás donutí postavit záběr na místo, kde je menší pravděpodobnost, že si ublížíte. Koneckonců, pokud se spoléháte na svůj stativ, bude méně pravděpodobné, že budete viset z větve stromu a zarámovat scénu.

Bezpečnost předmětu

Žádný plavčík ve službě - bezpečnost vody a dvojčata

Pokud je někdo nebo něco dostatečně dobrý k zachycení objektivem, je tento předmět dostatečně dobrý na to, aby byl v kontextu vašeho focení v bezpečí:

 • Nedovolte ani nenabádejte lidi, aby dělali hloupé kousky jen kvůli výstřelu. Zábavné akční záběry jsou zajímavé, ale jako fotograf jste eticky zavázáni zajistit, aby se vaše objekty nevystavovaly riziku. Jen řekněte ne amatérům provádějícím kaskadérské kousky a lidem, kteří se vystavují nebezpečí.
 • Pomáhejte subjektům zůstat si vědomi svého okolí. Když jsou lidé fotografováni, často věnují veškerou svou pozornost fotoaparátu místo překážek, jako jsou větve, auta, překážky atd. Také by si nemuseli dávat pozor na své vybavení, pokud si ho odložili stranou pro natáčení.
 • Pomocí teleobjektivu poskytněte divočině a kulturním památkám vhodný prostor. Procvičujte si uctivý a beze stopy přístup k fotografování tím, že se vyhnete divoké zvěři a delikátním přírodním a kulturním rysům. Použitím teleobjektivu na stativu obvykle získáte lepší záběry, než když se přiblížíte k divokému zvířeti.

DSLR kamera chráněna fleecovou kuklou

Bezpečnost převodovky

Udržujte své zařízení ve špičkové kondici s preventivní údržbou a ochranou před environmentálními problémy:

 • Neschovávejte své vybavení nikde, kde by mohlo dojít k jeho poškození nebo odcizení. Mějte své věci vždy u sebe nebo na dosah.
 • Sledujte normální provozní teploty fotoaparátu. Nejen, že provoz v extrémních teplotách potenciálně poškodí citlivou elektroniku a motory, ale rychlý pohyb mezi teplotními extrémy může také způsobit vnitřní kondenzaci v těle nebo čočkách, která v nejlepším případě nepříznivě ovlivňuje kvalitu obrazu a v nejhorším případě zničí zařízení. Nepřecházejte rychle mezi velmi chladnými a velmi horkými teplotami; místo toho dejte svému zařízení možnost postupně se zahřát nebo vychladnout, abyste se vyhnuli problémům s vlhkostí.

Kondenzace na objektivu fotoaparátu

 • Dávejte pozor na nadměrné teplo. Pokud se vám tělo fotoaparátu nebo baterie neobvykle zahřeje, přestaňte jej používat a přeneste vadné zařízení do autorizovaného servisu k diagnostice a opravě.
 • Dodržujte pokyny výrobce týkající se svépomocí. Některé části kamer lze opravit uživatelsky a některé nikoli. Abyste předešli problémům se zárukou a zamezili dalšímu poškození fotoaparátu, použijte autorizovaný servis.
 • Vybité baterie řádně zlikvidujte. Pokud baterie vytéká, odneste ji do autorizovaného centra pro likvidaci baterií. Nepokračujte v jeho používání; zničíte si fotoaparát. Stejně tak jej nevyhazujte jen do koše; je to považováno za toxický odpad.
 • Použijte popruh. Fotoaparáty jsou dodávány s popruhy, které je chrání před pádem. Řemínek si vždy dejte kolem krku, stejně nábožensky, jako by to byl bezpečnostní pás ve vašem autě.
 • Kupte si ochranné sáčky nebo pouzdra: Minimalizujte poškození šokem tím, že své vybavení uložíte do tašek nebo pouzder, která nejenže nepropouští vodu, ale také zabraňují poškození vašeho choulostivého vybavení.