Skip to content

Budoucí technologické pokroky fotoaparátu

7 de Červenec de 2021
dslr camera capturing seascape view in morning 840948962 5b35222d46e0fb005bc96359

Digitální fotoaparáty se neustále mění, přidávají nové funkce a vylepšují ty staré. Technologie objevující se v dnešních fotoaparátech byly původně objeveny před několika lety, možná dokonce za jiným účelem, než se staly součástí běžného světa kamer. Zde jsou některé z nejzajímavějších a nejslibnějších změn v oblasti technologií digitálních fotoaparátů v blízké budoucnosti.

Sbohem, tlačítko spouště

Fotoaparáty budoucnosti již nemusí vyžadovat tlačítko spouště. Místo toho mohli fotografové mrknout nebo pomocí hlasového příkazu sdělit fotoaparátu, aby zaznamenal snímek. Mohlo by to fungovat podobně jako s handsfree mobilním telefonem, kde můžete vydávat příkazy bez nutnosti stisknout tlačítko. Fotoaparát může být zabudován do osobních brýlí („chytré“ brýle, jako je Google Glass, se již začínají objevovat na trhu) nebo do jiného každodenního zboží. S fotoaparátem zabudovaným v brýlích by to také bylo snadné.

Předefinování „ultrakompaktní“

5 letá dívka fotografování

Ultrakompaktní fotoaparát je obvykle definován jako ten, který měří 1 palec nebo méně. Takové malé fotoaparáty jsou pohodlné, protože se snadno vejdou do kapsy kalhot nebo kabelky. Fotoaparát budoucnosti by mohl předefinovat „ultrakompaktní“. Výrobci mohou vytvářet fotoaparáty o tloušťce 0,5 palce. Mohly mít dokonce menší rozměry než dnešní fotoaparáty. Tato předpověď má nějaký smysl, protože digitální fotoaparáty z před deseti let jsou mnohem větší než dnešní menší modely a high-tech komponenty uvnitř se stále zmenšují. Jelikož více fotoaparátů obsahuje dotykové obrazovky, jejich velikost mohla být určena velikostí jejich obrazovek, což eliminovalo všechny ostatní ovládací prvky a tlačítka, podobně jako smartphone.

‚Vůně-grafika ‚

Žena vonící růžové květy na stromě

Fotografie je vizuální médium, ale fotoaparát budoucnosti může fotografiím dodávat čich. Fotografie, které mohou stimulovat jiné smysly než vidění, jsou zajímavým nápadem. Fotograf by například mohl fotoaparátu nařídit, aby zaznamenal vůni scény a vložil ji do zachyceného vizuálního obrazu. Schopnost přidávat do obrázků vůně musí být volitelná. Přidání vůně do obrazu jídla nebo pole květin by bylo skvělé, ale přidání vůně k fotografiím opičího domu v zoo nemusí být žádoucí.

Neomezená kapacita baterie

Fotografka mění baterii ve své zrcadlovce

Dobíjecí baterie v dnešních digitálních fotoaparátech jsou výkonné a umožňují alespoň několik stovek fotografií na jedno nabití, ale co kdybyste mohli fotoaparát nabíjet automaticky, když jej používáte, aniž byste jej museli zapojovat do elektrické zásuvky? Kamera budoucnosti by mohla obsahovat nějaký druh solárního článku, který by baterii umožňoval pracovat pouze ze solární energie, nebo by jí umožňoval nabíjet baterii pomocí solárního článku. Nejprve je třeba zodpovědět několik otázek, například kolik by solární článek přidal na velikosti fotoaparátu. Přesto by bylo hezké mít neomezené napájení z baterie a nikdy se nemusíte bát, že znovu zmeškáte snímek.

Dot Sight Camera

Dítě s fotoaparátem Olympus

Fotoaparát SP-100 s ultra zoomem Olympus se odlišuje od konkurence pomocí futuristického mechanismu zaměřovacího bodu, který vám pomůže sledovat vzdálené objekty, zatímco je plně zapojen výkonný 50x optický zoom. Většina fotografů, kteří používají fotoaparáty s objektivy s dlouhým zoomem, zaznamenala pohybující se objekt z rámečku při fotografování na velkou vzdálenost s použitým zoomem. Zaměřovač bodů je zabudován do vyskakovací jednotky blesku a dává SP-100 jedinečnou vlastnost. Určitě ho nenajdete na žádném jiném fotoaparátu na úrovni spotřebitele, ale to by se mohlo v blízké budoucnosti změnit.

Záznam světelného pole

Fotoaparát Lytro s páskem na bílém stole

Fotoaparáty Lytro využívají technologii světelného pole, ale tato myšlenka se brzy může stát větší součástí obecné fotografie. Fotografie světelného pole zahrnují záznam fotografie a následné určení, na kterou část chcete později zaostřit.

Není vyžadováno žádné světlo

Paparazzi pomocí bleskové fotografie za lanem na červeném koberci

Na cestě jsou fotoaparáty, které vynikají při slabém osvětlení ― nebo bez osvětlení ―. Nastavení ISO v digitálním fotoaparátu určuje citlivost obrazového snímače na světlo a nastavení 51 200 je běžným maximálním nastavením ISO pro dnešní fotoaparáty DSLR. Fotoaparát ME20F-SH od společnosti Canon má však maximální ISO čtyři miliony, což účinně umožňuje fotoaparátu pracovat ve tmě. Nejnovější smartphony Pixel společnosti Google mezitím obsahují funkci nazvanou Night Sight, která pomocí strojového učení a algoritmů vytváří skvělé snímky při slabém osvětlení. Více fotoaparátů také pravděpodobně v budoucnu implementuje lepší fotografické funkce při slabém osvětlení.