Skip to content

Burst Mode: Co to je a jak to používat

1 de Srpen de 2021
GettyImages 1142351043 d22f4c7d73b746aaae49a1a2993b6c02

Jasné zachycení rychlé akce může být na smartphonu obtížné, protože rychle se pohybující lidé a předměty mohou být rozmazané a těžko rozpoznatelné. Sériový režim nebo série fotografií však pořídí sérii fotografií v rychlém sledu za účelem lepšího zachycení akce. Zde je to, co potřebujete vědět o režimu série a jak funguje.

Co jsou série fotografií?

Sekvenční fotografie jsou série rychlých snímků, obvykle rychlých akcí. Sekvenční režim se často používá k fotografování rychle se pohybujících objektů, jako jsou sporty, děti nebo domácí zvířata, nebo si chcete být jisti, že zachytíte konkrétní akci, aniž byste museli zachytit okamžik ve správný čas. Sekvenční režim může znít jako video, ale v zásadním ohledu se liší; je navržen tak, aby vytvořil sérii diskrétních, ostrých fotografií, kde by i video bylo rozmazané.

Jak funguje režim Burst?

Abyste porozuměli sekvenčnímu režimu, musíte pochopit, jak fotoaparát funguje. Fotoaparát je v zásadě něco, co může zaznamenávat světlo před vámi, jako senzor, a něco, co tento senzor blokuje, obvykle závěrka. Když pořídíte fotografii, závěrka se otevře a zavře. Jak daleko se otevírá, se nazývá „clona“ a jak rychle se otevírá a zavírá, se nazývá „rychlost závěrky“. Čím větší je clona a čím déle zůstává závěrka otevřená, tím více světla dopadá na snímač a obecně je obraz ostřejší. Objektivy s tím pomáhají tím, že zaostřují veškeré světlo přicházející do fotoaparátu na konkrétní místo na senzoru, ale pokud se subjekt pohybuje, rozmazává světlo všude kolem senzoru a vytváří rozmazání. U pohybujících se objektů tedy musíte vyvážit dosažení maximálního množství světla dostatečně dlouhou rychlostí závěrky, aby nedošlo k rozmazání. Takto funguje režim burst. Má širokou clonu při velmi vysoké rychlosti závěrky a zachytí řadu těchto fotografií. Cílem je zachytit dostatečně rychle, a přitom umožnit dostatek světla, pro ostrou sérii snímků.

Má iPhone režim Burst?

Sériový režim je standardně dodáván s aplikací pro fotoaparáty iOS a je k dispozici na jakémkoli zařízení Apple se systémem iOS 7 nebo novějším. Podržte tlačítko spouště nebo tlačítko hlasitosti a fotoaparát pořídí sérii, dokud nezvednete prst. Podle čísla, které se zobrazí na obrazovce, můžete zjistit, kolik fotografií je v sérii. Série budou uloženy stejně jako všechny sady fotografií ve vaší aplikaci Fotky.

Má Android režim Burst?

Android je o něco pestřejší. Bude to záviset na aplikaci, kterou používáte k pořizování fotografií, a na konkrétním zařízení, které vlastníte. Režim Burst však můžete také přidat stažením aplikace fotoaparátu třetí strany, která tuto funkci má.

Má moje kamera režim Burst?

Ačkoli režim burst není nutně standardní funkcí u fotoaparátů, často jej lze nalézt jak na profesionálních jednookých zrcadlovkách (DSLR), tak i na samostatných fotoaparátech typu „zaměř a střílej“, zejména u modernějších zařízení, která také snímají video. V příručce k fotoaparátu zjistěte, zda má k dispozici režim série.

Jak pořídím lepší snímky v sekvenčním režimu?

Fotografujte série snímků v místech s dostatkem světla. Zejména slunečné dny jsou vhodné pro fotografie v sekvenčním režimu. Obecně platí, že čím méně světla bude váš fotoaparát pracovat, tím méně budou vaše fotografie ostré a vysoce kvalitní. Pokud jste uvnitř, rozsviťte co nejvíce světel nebo pusťte tolik přirozeného světla. Kromě toho investujte určitým způsobem, aby byl váš fotoaparát stabilní, zvláště pokud plánujete pořídit mnoho fotografií. U venkovních fotografií zvažte umístění fotoaparátu na monopod nebo selfie tyč, stativ smartphonu nebo při fotografování držte paže na stabilním povrchu. Nepoužívejte funkci zoomu ani u fotografií v sekvenčním režimu. Přiblížení ztěžuje zaostření fotoaparátu, zvláště pokud s ním budete hýbat, a pravděpodobně vytvoří rozmazání. Svou fotografii můžete kdykoli později upravit, abyste lépe zdůraznili zaměření akce.