LTE – Long Term Evolution je technologický standard pro vysokorychlostní bezdrátovou komunikaci prostřednictvím celulárních sítí. Velké telekomunikační společnosti z celého světa integrovaly LTE do svých sítí instalací a upgradováním zařízení na mobilní věže a v datových centrech.
Jaké typy zařízení podporují LTE?
Zařízení s podporou LTE se začala objevovat v roce 2010. Špičkové smartphony počínaje Apple iPhone 5 mají podporu LTE, stejně jako mnoho tabletů s celulárními síťovými rozhraními. Novější cestovní routery také přidaly schopnost LTE. Počítače PC a jiné notebooky nebo stolní počítače obecně LTE nenabízejí.
Jak rychlé je LTE?
Zákazníci využívající síť LTE mají velmi různé rychlosti připojení v závislosti na poskytovateli a aktuálních podmínkách síťového provozu. Srovnávací studie ukazují, že LTE v USA obvykle podporuje rychlost stahování (downlink) mezi 5 a 50 Mbps s rychlostí uplink (upload) mezi 1 a 20 Mbps. (Teoretická maximální rychlost dat pro standardní LTE je 300 Mbps.) Volala technologie LTE-Advanced vylepšuje standardní LTE přidáním nových možností bezdrátového přenosu. LTE-Advanced podporuje teoretický maximální datový tok více než třikrát vyšší než standardní LTE, až 1 Gb / s, což zákazníkům umožňuje využívat stahování rychlostí 100 Mb / s nebo lepší.
Je LTE protokol 4G?
Síťový průmysl uznává technologii LTE a 4G spolu s WiMax a HSPA +. Žádný z nich se nekvalifikoval jako 4G na základě původní definice skupiny norem Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), ale v prosinci 2010 ITU předefinovala 4G tak, aby je zahrnovala. Zatímco někteří marketingoví profesionálové a tisk označili LTE-Advanced jako 5G, neexistuje žádná široce schválená definice 5G, která by ospravedlňovala tvrzení.
Kde je k dispozici LTE?
LTE je široce nasazeno v městských oblastech Severní Ameriky a Evropy. Mnoho větších měst na jiných kontinentech má zavedeno LTE, ale pokrytí se velmi liší podle regionu. V mnoha částech Afriky a některých zemích v Jižní Americe chybí LTE nebo podobná vysokorychlostní bezdrátová komunikační infrastruktura. Čína také relativně pomalu přijímala LTE ve srovnání s jinými průmyslovými zeměmi. Lidé, kteří žijí nebo cestují ve venkovských oblastech, pravděpodobně službu LTE nenajdou. I v zalidněnějších oblastech se připojení LTE při roamingu může ukázat jako nespolehlivé kvůli místním mezerám v pokrytí služeb.
Podporuje LTE telefonní hovory?
Komunikace LTE funguje přes internetový protokol (IP) bez zajištění analogových dat, jako je hlas. Poskytovatelé služeb obvykle konfigurují své telefony tak, aby přepínaly mezi jiným komunikačním protokolem pro telefonní hovory a LTE pro datové přenosy. Bylo však navrženo několik technologií Voice over IP (VoIP), které rozšiřují LTE o podporu současného hlasového a datového provozu. Od poskytovatelů se očekává, že tato řešení VoIP budou postupně v jejich LTE sítích postupně zavádět v příštích letech.
Snižuje LTE výdrž baterie mobilních zařízení?
Mnoho zákazníků uvedlo, že při aktivaci funkcí LTE svého zařízení snížili výdrž baterie. K vybití baterie může dojít, když zařízení přijímá relativně slabý signál LTE z mobilních věží, čímž se zařízení efektivněji snaží udržet stabilní připojení. Výdrž baterie také klesá, pokud zařízení udržuje více než jedno bezdrátové připojení a přepíná mezi nimi, k čemuž může dojít, pokud zákazník roaminguje a často přechází ze služby LTE na 3G a zpět. Tyto komplikace s výdrží baterie se neomezují pouze na LTE, ale LTE je může zhoršit, protože dostupnost služby může být omezenější než u jiných typů buněčné komunikace. Jak se zlepšuje dostupnost a spolehlivost LTE, problémy s baterií by se neměly stát faktorem.
Jak fungují směrovače LTE?
Směrovače LTE obsahují integrovaný širokopásmový modem LTE a umožňují místním zařízením Wi-Fi nebo Ethernet sdílet připojení LTE. Upozorňujeme, že směrovače LTE ve skutečnosti nevytvářejí místní komunikační síť LTE v domácí nebo místní oblasti.
Je LTE bezpečné?
Podobné bezpečnostní úvahy platí pro LTE jako jiné sítě IP. I když žádná síť IP není skutečně zabezpečená, LTE obsahuje různé funkce zabezpečení sítě určené k ochraně datového provozu.
Je LTE lepší než Wi-Fi?
LTE a Wi-Fi slouží různým účelům. Wi-Fi funguje nejlépe pro obsluhu bezdrátových místních sítí, zatímco LTE funguje dobře pro komunikaci na dálku a roaming.
Jak se osoba zaregistruje ke službě LTE?
Osoba musí nejprve získat klientské zařízení LTE a poté se zaregistrovat ke službě u dostupného poskytovatele. Zejména mimo USA může některá národní prostředí obsluhovat pouze jeden poskytovatel. Prostřednictvím omezení volal zamykání, některá zařízení, zejména smartphony, fungují pouze s jedním operátorem, i když v dané oblasti existují další.
Kteří poskytovatelé služeb LTE jsou nejlepší?
Nejlepší sítě LTE nabízejí kombinaci širokého pokrytí, vysoké spolehlivosti, vysokého výkonu, dostupných cen a skvělého zákaznického servisu. Žádný poskytovatel služeb přirozeně nevyniká ve všech aspektech. Někteří, jako například AT&T v USA, požadují vyšší rychlost, zatímco jiní jako Verizon, tout jejich širší dostupnost.