Skip to content

Černobílá fotografie: Jak pořídit skvělé černobílé obrázky

21 de Červenec de 2021
GettyImages 1050638351 85ff0602fd094087bfa709e1b258e84f

Co je třeba vědět

  • Fotografujte černobíle, ne barevně a ukládejte snímky ve formátu RAW.
  • Pokud fotoaparát disponuje, použijte nejvyšší bitovou hloubku, kterou váš fotoaparát nabízí, s nekomprimovanou možností.
  • Nechejte vyvážení bílé na Automaticky. Věnujte zvláštní pozornost složení obrazu.

Tento článek vysvětluje základy toho, jak pořizovat skvělé černobílé obrázky. U černobílého fotografování potřebujete znát nastavení fotoaparátu, jak komponovat a jak zpracovávat obraz.

Jak pořídit skvělé černobílé obrázky

Černobílá fotografie stále zaujímá pro mnoho fotografů zvláštní místo a jakmile budete vědět, jak pořizovat skvělé černobílé snímky, může to být i pro vás. Jedna debata, která zuří o černobílé fotografii, je, zda by se toho mělo dosáhnout přímo ve fotoaparátu – to znamená, že by měl být snímek zachycen jako černobílý – nebo by měl být barevný obrázek při následném zpracování převeden na černobílý? Díky dnes dostupným funkcím zpracování obrazu je v pořádku to udělat oběma způsoby, ale pokud se opravdu chcete dozvědět, jak světlo, stín a barva ovlivňují obraz, zkuste fotografovat černobíle bez možnosti barev. Jak budete rozvíjet své černobílé dovednosti, naučíte se hodně, co můžete použít při pořizování barevných obrázků.

Nejlepší nastavení fotoaparátu pro černobílé

Nastavení jsou svatým grálem dokonalého obrazu. Pokud můžete nastínit nastavení, pak bude obrázek ohromující, že? Do toho vstupuje několik dalších faktorů, ale správné nastavení fotoaparátu může vést k tomu, aby vaše černobílé obrázky byly skvělé. K dispozici jsou také některá nastavení, která budou určena podmínkami fotografování, ve kterých pracujete. Mezi nastavení, která můžete nastavit a zapomenout, patří několik, které již možná používáte:

  • Formát obrázku: Obvyklou moudrostí je použít pro všechny obrázky formát RAW. To platí pro černobílé fotografie, pokud fotografujete barevně nebo přímo černobíle, ale některé fotoaparáty mají schopnost pořizovat barevné i černobílé snímky se stejnou expozicí; jmenuje se RAW + JPEG. Pokud má váš fotoaparát tento režim, ve skutečnosti nezachytí obojí, ale černobílý obrázek (JPEG) se zpracuje z barevného obrázku (RAW) ve fotoaparátu (a mimo vaši kontrolu). Ať už se rozhodnete použít toto nebo striktně černobíle nebo barevně, záleží na osobních preferencích, ale ať už si vyberete cokoli, nakonec získáte soubor RAW pro nejlepší možné výsledky následného zpracování.
  • Formát bitové hloubky / komprese: Bitová hloubka nebo formát komprese se vztahuje k počtu tonálních hodnot, které fotoaparát zachytí u každého obrázku. Většina moderních fotoaparátů nabízí 12- a / nebo 14bitové možnosti. Možnost 12 bitů zachycuje 4096 tonálních hodnot pro každou barvu na pixel. 14bitový formát zachycuje 16 384 tonálních hodnot pro každou barvu na pixel. Váš fotoaparát může také mít ztrátový a nekomprimovaný možnosti. Ztrátová volba znamená, že vaše kamera zahodí veškeré informace, které v obraze považuje za zbytečné, zatímco nekomprimovaná volba znamená, že je zachována plná hodnota 4096 nebo 16384 tónových hodnot. 14bitový nekomprimovaný formát je samozřejmě největším souborem, protože zde není žádná komprese, ale je to také nejlepší možnost použít při fotografování černobílé fotografie. 14bitové nekomprimované soubory obsahují více obrazových dat, která lze později vylepšit při následném zpracování.
  • ISO: ISO udává, kolik světla prochází kamerou do obrazového snímače. Vyšší čísla ISO znamenají, že obrazový snímač je citlivější na světlo, a nižší čísla ISO znamenají, že obrazový snímač je méně citlivý na světlo. V černobílé fotografii chcete použít nejnižší možné nastavení ISO a snížit rychlost závěrky k zachycení co největšího kontrastu obrazu, protože ohromující černobílé snímky jsou způsob, jakým se světlo a stín používají k zachycení scény .
  • Vyvážení bílé: Už jste si někdy všimli, že světlo vypadá jinak za různých podmínek? Pokud je východ nebo západ slunce, světlo se může zdát více žluté. Pokud jste pod plným sluncem nebo zamračenou oblohou, světlo se může zdát více modré. Jedná se o vyvážení bílé a ve vašem fotoaparátu jde o úpravu barvy světla, kterou lze ručně ovládat a která je navržena tak, aby vaše snímky vypadaly přirozeněji. V černobílé fotografii je nejlepší nechat vyvážení bílé nastaveno na Automatický. Úprava vyvážení bílé v jakémkoli jiném směru může mít za následek vyfouknutí nebo příliš tmavý obraz na záchranu, a to i při následném zpracování.

Kromě těchto nastavení budete mít k dispozici úpravy rychlosti závěrky, úpravy clony a kompozici, na které byste měli myslet. Rychlost závěrky bude určena fotografovaným objektem, i když nižší rychlost závěrky má tendenci vytvářet lepší černobílé snímky. Může být nutné použít určité filtry, které vám umožní snížit rychlost závěrky, ale to vše určuje váš objekt. Clona je téměř stejná. Pokud fotografujete zblízka a chcete rozmazané pozadí, můžete použít clonu kolem f / 4. Pokud však fotografujete krajinu a chcete zaostřit celý snímek, budete chtít menší clonu, takže něco mezi f / 7,1 až f / 13.

Složení obrazu pro černobílé obrázky

Fotografická kompozice je místem, kde začíná tvrdá práce. Jak s pouhými 255 odstíny šedé, bílé a černé vyjádříte emoce, které chcete svým publikem pocítit? Je to část umění, ale jsou zde také některé velmi reálné prvky, kterým můžete věnovat pozornost, které změní vzhled vašeho konečného obrazu. Použití pouze černé, bílé a odstínů šedé může mít za následek ohromující obrázky, ale mějte na paměti, že ne všechny obrázky fungují dobře v černobílém provedení. Pokud zjistíte, že vaše černobílé obrázky nezachycují podstatu předmětu, který chcete vyjádřit, zkuste pořídit snímky barevně. Možná zjistíte, že široká škála barev lépe evokuje emoce, kterých se snažíte dosáhnout.

  • Barvy, barvy, barvy: Když začnete skládat své černobílé obrázky, věnujte čas studiu barev ve scéně. Každá z těchto barev se stane odstínem šedé. Existuje dostatečné rozlišení barev, aby vznikly pěkné tóny šedé? Ne všechny kontrastní barvy budou mít za následek skvělý černobílý kontrast, ale existuje také mnoho příběhů, které mohou šedé odstíny zprostředkovat.
  • Jas, tma a kontrast: Míra jasu nebo tmy ve scéně může nastavit tón obrazu. Spousta jasných světel může obrazu přidat radostný pocit, kde spousta temnoty může způsobit, že bude obraz strašidelný nebo předtucha. Kontrast také pomáhá oddělit objekt od jeho okolí nebo pozadí obrazu. Podívejte se, jak světlo hraje na snímku, který chcete pořídit, a pokuste se zachytit tyto světelné variace na vašem snímku.
  • Tvary a textury: V černobílé fotografii je snadné vypadat nepořádek, pokud neexistuje žádný referenční bod. Tvary a textury mohou poskytnout tento referenční bod. Například budovy v panoráma města jsou obvykle obdélníkové tvary, které přitahují oko nahoru nebo dolů ve scéně; hory mají více pyramidového tvaru a okna jsou hranatější. Můžete také hledat oblouky, kruhy nebo jakýkoli jiný tvar, který pomáhá očím diváka procházet scénou. Totéž platí pro texturu, kromě toho, že textura může být také předmětem obrazu. Opakující se vzory nebo textově zajímavé objekty mohou z davu vyčnívat jinak světský obraz.
  • Kontext: Podívejte se na svůj předmět v kontextu s okolním světem. Bude to vypadat nevhodně v černé a bílé barvě, splyne a ztratí se v okolí. Nebo bude okolí poskytovat ten správný kontext, který pomůže divákům jasně vidět obrázek, který chcete zachytit?

Následné zpracování černobílých obrázků

Jakmile ovládnete nastavení fotoaparátu a strávíte dostatek času kompozicí, abyste zachytili perfektní černobílý snímek, je čas převést vaši fotografii do následného zpracování v programu, jako je Photoshop nebo Gimp. Bylo by možné napsat více knih o tom, jak posílat černobílé obrázky po zpracování, ale to neznamená, že byste postprocesing měli ignorovat. Místo toho je zde několik tipů, které vám mohou pomoci usnadnit finalizaci těch obrázků, které jste tak tvrdě pracovali.

  • Nezapomeňte, že černobílá není řešením špatného osvětlení barevného obrazu. Chcete-li skutečně pořídit skvělé černobílé obrázky, musíte si to předem naplánovat. Jistě, můžete převést některé ne skvělé barevné obrázky na černobílé a poté je trochu vylepšit úpravou expozice a kontrastu, ale obrázky, které nejsou dobré pro začátek, nikdy nebudou opravdu dobré.
  • Pokud při následném zpracování převádíte obrázek na černobílý, zkuste upravit odstín a sytost tak, aby zvýrazňovaly stíny, omezovaly vybledlé zvýraznění a přidávaly kontrast na správných místech. Upravte jas barev pro další kontrolu nad tonálními rozsahy v obrazu.
  • Pomocí úrovní a křivek můžete manipulovat s tonálními rozsahy v obraze a získat tak více detailů zachycené scény.
  • Přidejte kontrast a vytvořte drama. Dokonce i malé změny kontrastu mohou skutečně oživit obraz, když je aplikován rafinovanou rukou.
  • Použijte Dodge & Burn ke ztmavení nebo zvýšení jasu v místech, která mohou být těžká se stíny nebo příliš exponovaná světly. A pamatujte, že neprůhlednost nástrojů, které používáte, může přidat další úrovně změn osvětlení / stínu.

Učení černobílé fotografie není snadné a neexistuje způsob, jak bychom mohli pokrýt všechny aspekty černobílé fotografie v jednom článku. Tipy zde by vám však měly poskytnout skvělý start k pořizování černobílých obrázků, se kterými se nemůžete dočkat, až je budete sdílet se světem.